Archiv: Společnost | Menšiny


S kampaní, která má občany informovat, jak se mohou bránit proti diskriminaci, vyjíždí z Prahy na turné informační kamion. Přítomným ho na pražském festivalu United Islands of Prague představil eurokomisař Vladimír Špidla. Kampaň má občany hlavně informovat a zdůraznit, že mají právo na život bez diskriminace. "Pořád se ukazuje, že lidé nejsou dostatečně informování," řekl Špidla ČTK. Informační kampaně jsou podle Špidly důležité, protože pouze přijmout zákon nestačí. Česko zatím svůj antidiskriminační zákon nemá. Parlament ho sice schválil, ale prezident Václav Klaus ho vetoval. Nyní zákon opět musí posoudit poslanci, ale kvůli nejednotnosti vládní koalice to v nejbližší době zřejmě nebude. Česko tento zákon mělo mít už při svém vstupu do EU a je posledním členem unie, který ho neschválil. Špidla je přesvědčen, že absence tohoto zákona nepoškozuje ani tak Českou republiku jako přímo občany, kteří diskriminací trpí. Zdůraznil, že téměř každý pátý člověk v tuzemsku se v uplynulém roce s diskriminací přímo setkal. Evropský průměr takto postižených občanů přitom podle něj činí 15 procent.

Kamion v následujících čtyřech měsících navštíví 20 měst v deseti členských zemích EU, které k unii přistoupily v roce 2004. V něm pojede tým, který bude vysvětlovat možnosti, jak nerovnému zacházení čelit. Při své okružní jízdě Evropou navštíví postupně Bulharsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Polsko, Rumunsko, Slovensko a nakonec Slovinsko. Zastaví se především na hudebních a filmových festivalech, sportovních akcích či na veletrzích pracovních příležitostí.

V areálu někdejšího sběrného tábora pro Romy, který byl za protektorátu v Hodoníně u Kunštátu, zřejmě vznikne mezinárodní dokumentační a vzdělávací centrum romského holokaustu. Po úterním jednání rady vlády pro záležitosti romské komunity v Praze řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková. Rada jednala rovněž o budoucnosti dalšího někdejšího tábora v Letech u Písku, kde nyní stojí vepřín, který podle pozůstalých po obětech znevažuje pietu místa, řešení by chtěla najít ještě letos. V Hodoníně u Kunštátu se na místě někdejšího romského tábora nachází rekreační středisko. Jeho vlastník podle Stehlíkové souhlasí s jeho prodejem státu za úředně odhadnutou cenu. Správcem centra, s jehož vybudováním Stehlíková počítá v příštím roce, bude brněnské Muzeum romské kultury. Tato instituce má ve svých sbírkách přes tisíc historicky cenných předmětů, potýká se však s nedostatkem prostor k jejich vystavování. Podle Stehlíkové je hodonínský areál z historického hlediska výrazně hodnotnější, než někdejší tábor v Letech. "Zachovaly se tam historicky vzácné původní baráky, kde přebývali vězni," vysvětlila Stehlíková. Z původního internačního tábora zde zůstaly stát dvě původní stavby.

V protektorátu Čechy a Morava žilo podle tehdejšího soupisu 6500 Romů a romských míšenců. Podle odborného odhadu tak nacisté zavraždili 90 procent místní předválečné romské populace. Hodonínským táborem prošlo 1375 romských vězňů, z nich 207 zemřelo a přes 800 bylo převezeno do Osvětimi. V Letech bylo 1308 vězňů. Z nich 327 zemřelo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Dalšími hromadnými transporty do koncentračního tábora odjelo 4870 Romů.