Archiv: Zahraniční politika | NATO


Vládní předlohu, která umožní americkou pomoc při ochraně vzdušného prostoru Česka v době pražském summitu NATO, projedná Poslanecká sněmovna podstatně rychleji, než je obvyklá, až několikaměsíční, lhůta. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyhověl žádosti vlády a vyhlásil stav legislativní nouze. Tím se otevírá možnost, aby sněmovna jako celek předlohu posoudila už na schůzi, kterou zahájí ve čtvrtek ráno. Zaorálek navíc rozhodl o tom, že dolní komora předlohu projedná ve zkráceném jednání. To znamená, že ji nebude posuzovat v obvyklém trojím čtení, ale bude tak moci učinit třeba za jeden den.

Zástupci většiny poslaneckých klubů dali už minulý týden najevo, že vládní předlohu podpoří. Proti budou pravděpodobně jen komunisté, kterých je však ve dvousetčlenné dolní komoře jen 41, což k zablokování návrhu zákona stačit nebude. Trvalou kritiku ale sklízí vláda i mezi zastánci předlohy kvůli tomu, že ji předkládá na poslední chvíli, až zhruba 14 dnů před začátkem summitu. K přijetí zákona přistoupila česká strana poté, co se na veřejnosti objevily informace o tom, že Američanům se do ochrany českého území příliš nechtělo, neboť jde o bezprecedentní záležitost, která není smluvně podložena.

Bezpečnost summitu ve vzduchu má zajišťovat celkem 250 vojáků USA a nejvýše 15 letadel amerického letectva. V případě zásahu neponesou piloti odpovědnost. Americká letadla budou pod velením USA, použití síly ale bude možné pouze se souhlasem českého ministra obrany, nebo zástupce, kterého pověří. Vládní návrh zákona umožní ozbrojeným silám USA podílet se na zajišťování obrany českého vzdušného prostoru od 15. do 30. listopadu.

Vláda zatím nepočítá s tím, že by Američanům platila za střežení českého vzdušného prostoru během summitu NATO. Novinářům to řekl premiér Vladimír Špidla. Americké stíhačky budou za necelé tři týdny chránit české území, protože armáda nemá tak kvalitní letadla. Konkrétní podmínky dojedná s Američany ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Premiér se osobně seznámil s bezpečnostní přípravou vrcholné schůzky NATO. Na ministerstvu vnitra se setkal se všemi policisty a hasiči, kteří budou velet akcím během alianční schůzky.

Policisté budou zejména dohlížet na dodržování pořádku v ulicích. Na summit NATO se totiž kromě delegátů chystá přijet i několik tisíc demonstrantů. Policie předpokládá, že jich může být až 10.000. Chce se proto na možné nepokoje v ulicích připravit. Pořídila například 3500 speciálních souprav pro takzvané těžkooděnce. Oproti situaci před dvěma lety chtějí tentokrát policisté proti případným výtržníkům postupovat aktivněji. Kromě Kongresového centra, kde se bude odehrávat hlavní jednání, budou policisté hlídat i další desítku objektů. Mimo jiné Pražský hrad, Obecní dům a hotely, v nichž budou bydlet delegáti. Bedlivěji bude policie hlídat i okolí velvyslanectví, elektráren a dalších budov. Demonstrace totiž nejsou jediným rizikem, které pořádání summitu NATO přináší. Podle ministra Grosse je po loňských útocích teroristů na Spojené státy možné, že by právě vrcholné schůzky NATO chtěli využít k další akci. "Nemáme potvrzenu žádnou informaci o tom, že by teroristé nějaký čin plánovali," dodal ale Gross.