Archiv: Zahraniční politika | Visegrád


Premiéři zemí takzvané visegrádské čtyřky se sejdou ve středu dopoledne na zámku v Kroměříži. Původně se měli ještě v úterý odpoledne sjet do Brna, prohlédnout si hrad Špilberk, zajít na neformální večeři a ráno vyrazit do Kroměříže. Podle informací z Úřadu vlády nakonec politici brněnský program zrušili kvůli časové zaneprázdněnosti. Obyvatelé jihomoravské metropole tedy nebudou mít možnost po ránu zahlédnout českého a slovenského premiéra Vladimíra Špidlu a Mikuláše Dzurindu při společném běhu, který měli původně v plánu.

Očekává se, že Špidla, Dzurinda a jejich kolegové z Maďarska a Polska Péter Medgyessy a Marek Belka budou na kroměřížském zámku jednat především o dalším osudu visegrádské spolupráce v rozšířené Evropské unii. Setkají se poprvé od chvíle, kdy jejich země 1. května spolu s šesti dalšími nováčky vstoupily do EU. Očekává se, že premiéři podepíšou deklaraci určující další spolupráci čtyř středoevropských zemí.

Dosud Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko spojovala hlavně snaha o vstup do euroatlantických struktur. Po splnění tohoto úkolu by mohlo být novým cílem posílení a zvýraznění regionální spolupráce v rámci visegrádské čtyřky či rozšíření tohoto uskupení o Rakousko a Slovinsko. Premiéři budou asi diskutovat také o chystané ústavní smlouvě EU.

Visegrádskou skupinu vytvořily v roce 1991 Maďarsko, Polsko a bývalé Československo. Rozdělení Československa v roce 1993 pak změnilo visegrádskou trojku na čtyřku.

Šéfové odborových centrál z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska se v Bratislavě domluvili, že současně se vstupem svých zemí do Evropské unie prohloubí vzájemnou spolupráci. Se společnými nátlakovými akcemi, jako například stávkami ve všech státech visegrádské čtyřky, se ale zatím nepočítá. "Dohodli jsme se, že dosavadní bilaterální spolupráci rozšíříme na multilaterální spolupráci mezi našimi čtyřmi zeměmi," řekl po jednání předseda Konfederace odborových svazů Slovenska (KOZ) Ivan Saktor, který se netajil tím, že odboráři vidí svůj vzor ve schůzkách visegrádských politiků. Kromě pravidelného setkávání se odborářští bossové dohodli na koordinaci svých aktivit ve vztahu k nadnárodním koncernům a na vzájemné podpoře v boji za vyšší mzdy a za dostupnost veřejných služeb. Společně se chtějí v budoucnu zasazovat za harmonizaci sociálních politik v členských státech EU a za potírání korupce a kriminality. Saktor nevyloučil, že spolupráce odborů V4 může jednou přerůst například i do společných stávek, spíše ale jde o vzájemnou solidaritu. Na společných nátlakových akcích se podle něj musejí dohodnout jednotlivé odborové svazy podle odvětví.

Šéf Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch si na schůzce potvrdil, že české odbory nemusejí v diskusích o výsledné podobě reformy veřejných financí ustupovat argumentu, aby se přizpůsobily tvrdším restriktivním opatřením z okolních států. "Myslíme si, že toto není cesta do budoucnosti," řekl a dodal, že životní standardy v méně vyspělých zemích by se měly přizpůsobovat vyspělejším, a ne naopak. Šéf ČMKOS podpořil akci slovenských odborů, které se chystají sbírat hlasy za vyhlášení referenda o vypsání předčasných parlamentních voleb na příští rok. "Slovenské odbory využívají ústavního práva, nutí je k tomu neutěšená situace," řekl ČTK. V ČR prý podobný střet mezi vládou a odbory v dohledné době nehrozí. "My se snažíme o formu jednání za takovou podobu reformy, aby se eliminovaly dopady na ty nejslabší," doplnil Štěch.