Archiv: Zahraniční politika | Vztahy česko-německé


Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga poválečné dekrety někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše, které umožnily odsun německého obyvatelstva z Československa, nelze zrušit. Schwarzenberg to řekl v rozhovoru pro rakouský deník Die Presse. Uvedl také, že Česko se neobejde bez jaderné energie a že rakouští protiatomoví aktivisté používají proti jaderné elektrárně Temelín iracionální argumenty. Rakouští zelení se vzápětí proti výrokům o Temelínu ohradili. Šéf české diplomacie ve čtvrtek navštíví Vídeň, kde bude jednat se svým rakouským protějškem Michaelem Spindeleggerem.

Rakousko léta volá po zrušení takzvaných Benešových dekretů. Podle Schwarzenberga tyto poválečné zákony, na jejichž základě bylo odsunuto německé obyvatelstvo z českých území, jsou proti lidským právům. Na dotaz, proč tedy nežádal jejich zrušení, odpověděl: "Protože to nejde. Protože zpětný účinek není možný stejně jako u mnichovské dohody. Dějiny se nedají vrátit zpět. Nejsem žádný příznivec politiky včerejška. Měli bychom společně hledět do budoucnosti." Český ministr zahraničí uvedl, že Česko se minulosti musí postavit samo. "Intervence zvenčí mnoho nepřinesou. Také v Rakousku trvalo ostatně delší dobu, než se vypořádání s minulostí dalo do pohybu," řekl ministr. Nekloní se ani k tomu, aby český parlament jako symbol smíření vydal o odsunu nějakou deklaraci.

V Evropě jsou stále v platnosti "zákony o vyhnání a zbavení práv", které nemají v Evropské unii co dělat. Odporují jak lidským právům, tak mezinárodnímu právu. Po převzetí sudetoněmecké Evropské ceny Karla IV. to v sobotu v Augsburgu prohlásila předsedkyně německého Svazu vyhnanců (BdV) Erika Steinbachová. Kritizovala přitom bývalou německou vládu a Evropskou komisi, že při vstupu nových zemí do EU, mezi nimiž byla i Česká republika, se proti těmto zákonům nepostavily. Ocenění Steinbachové zahájilo dvoudenní 61. sudetoněmecké dny. Šéfka BdV ve své řeči zdůraznila, že EU není jen hospodářskou unií, ale i společenstvím hodnot. "Jeho podstatě škodí, když zákony odporující lidským právům patří stále k používanému právu," konstatovala poslankyně německých vládních křesťanských demokratů (CDU), aniž výslovně uvedla, které "zákony o vyhánění" měla na mysli. Mnohem konkrétnější byla bavorská ministryně práce a sociálních věcí Christine Haderthauerová, která ve svém plamenném projevu podtrhla: "Do Evropy nepatří Benešovy sochy ani Benešovy dekrety!" Předtím se podivila nad tím, proč jsou v Česku stále vztyčovány sochy bývalému československému prezidentovi Edvardu Benešovi, jehož poválečná zákonná nařízení zbavila třímilionovou německou menšinu v tehdejší ČSR občanství a majetku. Jejího vysídlení do sousedních zemí se ale tyto dekrety netýkaly.