Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus v pátek udělil další dvě milosti. Trest prominul Aleši Kmeťovi a Oksaně Dudové. "Jde o případy odsouzení k trestu odnětí svobody a trestu vyhoštění, o vážný zdravotní stav žadatele a sloučení rodiny," uvedl v pondělí k uděleným milostem Hrad. Klausův mluvčí Petr Hájek odmítl říci další podrobnosti.

Devatenáctiletý Aleš Kmeťo byl podle informací ČTK ve vazbě kvůli majetkové trestné činnosti. Loni 23. dubna ho v cele ostravské vazební věznice napadl kovovou židlí Ukrajinec Vasyl Chonka. Ostravský krajský soud Chonka právě v souvislosti s tímto případem toto pondělí poslal na 11 let do vězení. Spoluvězně udeřil několikrát a způsobil mu vážné poranění hlavy. Podle soudních znalců mohl Kmeťo zemřít.

Prvních pět milostí Klaus udělil loni počátkem prosince. Jednou rozhodl nepokračovat v trestním stíhání, čtyřikrát prominul odsouzeným trest. Ve třech případech se milost týkala lidí, kteří jsou vážně nemocní. Od Klausova nástupu na Pražský hrad loni na počátku března dorazilo na prezidentův stůl asi 900 žádostí o prominutí trestu. O téměř čtyř stovkách již rozhodl do konce loňského roku.

Nový prezident se už krátce po svém zvolení nechal slyšet, že pardony se mají udělovat pouze v naprosto výjimečných a mimořádných případech. Klausův předchůdce Václav Havel často čelil kritice právě kvůli kontroverzním milostem. Z přibližně 4000 žádostí, které každý rok došly na Hrad, vyhověl Havel vždy asi stovce. Jeho oponenti mu vytýkali, že milostmi plýtvá a že zasáhl v několika sporných případech. Klaus po nástupu do prezidentského křesla radikálně změnil způsob rozhodování o milostech. Zatímco jeho předchůdce je většinou konzultoval s ministerstvem spravedlnosti a o některých milostech nechal Havel rozhodovat přímo resort justice, Klaus chce o všech nových žádostech rozhodovat sám. Podle Klause nemůže totiž o prominutí trestu rozhodovat ministerský úředník.

Na kritickém úseku plzeňského obchvatu bude od úterý platit zákaz předjíždění. Po pondělní schůzce ministra dopravy Milana Šimonovského a jeho náměstků s vedením Ředitelství silnic a dálnic o tom ČTK informovala mluvčí ministerstva Ludmila Roubcová. Plzeňské radnici však toto opatření nestačí a navrhuje oba pruhy oddělit zřetelněji. Dopravní nehody na provizorním úseku obchvatu, který byl otevřen v polovině prosince, si vyžádaly již čtyři oběti.

Roubcová doplnila, že až bude příznivé počasí, bude na silnici vyznačena plná nepřerušovaná čára. Má více zviditelnit to, že provoz je zatím veden jen v polovině dálnice, a to obousměrně. O zavedení pevných bariér mezi pruhy, tedy takzvaných bloků, ministerstvo podle Roubcové neuvažuje. "Uvažovat by měli a velmi rychle. Kolik nehod se ještě musí stát a kolik lidí tam ještě musí zemřít," reagoval ostře náměstek plzeňského primátora Miroslav Kalous. "Zákaz předjíždění je sice razantnější, ale řidiči se snadno mohou zmýlit. Navíc silnice s dálničním profilem i tabulemi svádí ke zrychlování," varuje Kalous. Podle něj je nutné eliminovat lidský faktor co nejvíce, zvlášť, když je poloviční profil provizorním řešením, které bude řidiče omezovat jen do letošního června, kdy má být úsek Ejpovice-Černice plně uveden do provozu. Celý obchvat včetně tunelu vrchem Valík bude hotov na konci roku 2006.

Rostoucí počet dopravních nehod, který je často způsoben neukázněným způsobem jízdy řidičů, vedl ministerstvo dopravy k vypracování změn v zákoně o provozu na pozemních komunikacích. Součástí novely bude takzvaný bodový systém pro řidiče. Přestupky mají být ohodnoceny body a po dosažení určité hranice přijde řidič o řidičské oprávnění a bude platit vysoké pokuty. Za mimořádně závažné porušení pravidel silničního provozu navrhuje novela pokutu až 50.000 korun. Pokuty však budou v maximální výši udělovány jen těm řidičům, kteří úmyslně bezohlednou jízdou někomu způsobí smrtelné či vážné zranění. Novela zavádí také pořádkové pokuty až do výše 5000 korun, pokud se občan nedostaví ke správnímu řízení. Neprodlouží se ale nynější roční lhůta k projednání přestupku ve správním řízení.

Lidovci považují návrh zákona o nájemném, který ve sněmovně do druhého čtení společně prosadili sociální demokraté a komunisté, za nepřijatelný. Žádají jeho stažení z parlamentu a vypracování nového návrhu, s nímž se ztotožní všechny strany vládní koalice. "KDU-ČSL pokládá za nepřijatelné, aby zcela zásadní zákon byl schválen pouze částí vládní koalice ve spolupráci s komunistickou opozicí," uvádí se v usnesení celostátního výboru KDU-ČSL, který v pondělí jednal v Lipnici nad Sázavou. Předseda strany Miroslav Kalousek ČTK řekl, že jediným řešení je zpětné vzetí tohoto návrhu a politická dohoda celé vládní koalice o nové podobě zákona.

Sociální demokraté, kteří mají většinu ministrů, návrh prosadili navzdory odporu lidovců a unionistů nejdříve ve vládě a společně s komunisty pak i v prvním čtení ve sněmovně. Předseda sněmovního výboru pro regionální rozvoj Radko Martínek z ČSSD ČTK řekl, že o osudu tohoto zákona se bude v úterý jednat na schůzce u ministra financí Bohuslava Sobotky. Právě ministerstvo financí je autorem návrhu, který nakonec ve vládě navzdory nesouhlasu menších koaličních stran zvítězil. Martínkův výbor se touto normou už několik měsíců zabývá, příští týden by k ní měl zaujmout konečné stanovisko.

Levicoví a pravicoví poslanci se nemohou shodnout na tom, co považovat za místně obvyklé nájemné, ze kterého se má odvíjet pohyb činží. Další velký rozpor panuje v tom, jakým tempem mají regulované činže směřovat k takzvanému nákladovému nájemnému, které zaplatí náklady, aniž zahrne zisk pro majitele bytu či domu. Unionisté chtějí docílit tohoto nákladového nájemného do konce řádného mandátu koaliční vlády, tedy v roce 2006, ČSSD to však považuje za příliš rychlý postup. Politici KDU-ČSL soudí, že současný návrh zákona o nájemném by vedl k rozevírání nůžek mezi regulovanou a tržní cenou bytů, je asociální a nepřijatelný i z hlediska ústavní ochrany vlastnictví. Křesťanští demokraté podle svého šéfa usilují o zrušení současných dvojích cen bytů, a tím zpřístupnění bytů zejména pro mladé rodiny. Sociální dopady deregulace nesmí stát přenášet na bedra vlastníků. "KDU-ČSL je připravena konstruktivně jednat i o kompenzaci sociálních dopadů," dodal Kalousek.

Královéhradecký krajský soud v pondělí potvrdil rozsudek hradeckého okresního soudu nad lékařem Zbyňkem Veselským, který se v roce 2000 podílel na vyoperování opačné ledviny u pacienta Zdeňka Volfa. Okresní soud ve svém rozsudku uznal dvojici lékařů hradecké fakultní nemocnice vinnými z trestného činu ublížení na zdraví a uložil jim osmiměsíční podmíněný trest s odkladem na 18 měsíců. Operatér Miloš Broďák, který se původně proti rozsudku okresního soudu také odvolal, již své odvolání stáhnul a uložený trest přijal. Veselského obhájce u soudu odvolání zdůvodnil tím, že okresní soud nepřihlédl k některým důkazům a dostatečně neprokázal, že Veselský zavinil poškození zdraví pacienta. Soud však odvolání zamítl. "Obžalovaný Veselský si musel být vědom, že pacienta ohrozil tím, že v lékařské dokumentaci zaměnil ledviny," řekl předseda senátu hradeckého soudu Pavel Vaněček. Veselský i jeho advokát odmítli pondělní verdikt soudu komentovat.

Právní zástupce poškozeného pacienta Petra Folprechta novinářům řekl, že s výší trestu není spokojen. "Rozsudek považuji za velice mírný a neodpovídající poškození zdraví mého klienta," řekl Folprecht s tím, že by trest měl být vyšší, jak ve výměře, tak ve zkušební době. Lékař Veselský navíc údajně na podzim loňského roku vykázal falešnou operaci, poté se dohodl s vedením fakultní nemocnice na ukončení pracovního poměru. Případ vyšetřuje policie, podle dřívějšího vyjádření královéhradecké státní zástupkyně Renáty Vesecké by jednání lékaře mohlo být kvalifikováno jako trestný čin padělání lékařských zpráv a posudků.

Třiašedesátiletý Zdeněk Volf, kterému lékaři nedlouho po vyoperování opačné ledviny, vyoperovali i druhou ledvinu, nyní musí několikrát týdně dojíždět na dialýzu, trpí depresemi, poruchami spánku a může pít pouze půl litru tekutin denně. "Pan Volf se cítí velice špatně, jeho nedobrý fyzický stav podmiňuje ještě horší psychický stav. On nemá žádnou životní perspektivu, jemu bylo ublíženo natolik, že je to nevratné a v podstatě pan Volf pomalu, ale jistě, spěje k posledním okamžikům svého života," řekl Folprecht. Hradecký okresní soud loni Volfovi přiznal odškodné ve výši 459.000 korun. Zmrzačený muž již dříve od nemocnice dostal 405.000 korun, dohromady tak získal 864.000 korun.

Mezinárodní měnový fond podrobil kritice pomalou práci českých soudů a nedostatečný zákon o bankrotech. Česká republika by měla posílit práva věřitelů a urychlit postup soudů, uvádí se ve zprávě, kterou v pondělí MMF zveřejnil na své internetové stránce. Zpráva se týká především toho, jak se v Česku do loňského srpna dodržovaly normy a pravidla bankovního dohledu. MMF se domnívá, že zlepšení bankrotové procedury a práce soudů posílí český finanční sektor před vstupem do Evropské unie. Práva věřitelů sice zlepšilo v posledních letech několik novelizací zákona o bankrotech, problémy však přetrvávají, uvádí fond. "Slabými místy jsou pomalý postup soudů, vedoucí ke značnému navršení podaných a nevyřízených případů, a slabá právní ochrana práv věřitelů," píše MMF. Uvedl rovněž, že české soudy nemají dostatečné zdroje a že jim chybí soudci s většími zkušenostmi a chápáním ekonomické legislativy a firemních financí. "Dalším problémem jsou nákladné, těžkopádné a netransparentní soudní postupy," uvedl fond podle agentury Reuters.

Česká vláda je pod tlakem mezinárodních organizací a ratingových agentur, aby přijala efektivnější bankrotový režim. K reformám na poli justice a právního systému vyzvala Prahu i Evropská komise. Ministři české vlády začali diskutovat o novém zákoně o bankrotech v loňském roce, jeho prosazení však naráží na odklady. Návrh zákona přijde do vlády až v příštích měsících.