Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus se v úterý na Pražském hradě setkal s novým americkým velvyslancem Williamem Cabanissem. Americký diplomat Klausovi oficiálně předal své pověřovací listiny. Při formálním půlhodinovém rozhovoru spolu prezident a nový velvyslanec USA hovořili mimo jiné o česko- amerických vztazích, řekl ČTK šéf politického odboru Klausovy kanceláře Ladislav Mravec. "Jak pan prezident, tak pan ambasador si potvrdili veliký zájem na těchto vztazích a označili je za dobré," uvedl Mravec. Při takzvaných nástupních audiencích se podle protokolu nejedná o konkrétních problémech, ale velvyslanci diskutují s hlavou státu například o své zemi. Vedle Cabanisse Klaus na Hradě přijal i nového velvyslance suverénního řádu maltézských rytířů a velvyslankyni západoafrické republiky Burkina Faso.

Nový americký velvyslanec přicestoval do Prahy v pátek. Cabaniss pochází z Alabamy, kde má pověst úspěšného podnikatele, a je dlouholetý blízký přítel rodiny prezidenta George Bushe. Pětašedesátiletý republikán vystřídal v Praze Craiga Stapletona. Ten se v prosinci po dvou a půl letech vrátil do vlasti, aby Bushovi, který je jeho příbuzným, pomohl v kampani ke znovuzvolení v letošních prezidentských volbách.

Jednou z prvních Cabanissových aktivit ve funkci velvyslance bude společná cesta s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou do Iráku. Odletět by tam měli již ve středu. Cesta má mimo jiné podpořit české podnikatele, kteří se snaží získat kontrakty na obnovu válkou poničené země. Na veřejnosti se objevily otazníky, zda je cesta do Iráku bezpečná. Ministerstvo ale o jejím zrušení neuvažuje.

Lidovci považují návrh zákona o nájemném, který ve sněmovně do druhého čtení společně prosadili sociální demokraté a komunisté, za nepřijatelný. Žádají jeho stažení z parlamentu a vypracování nového návrhu, s nímž se ztotožní všechny strany vládní koalice. "KDU-ČSL pokládá za nepřijatelné, aby zcela zásadní zákon byl schválen pouze částí vládní koalice ve spolupráci s komunistickou opozicí," uvádí se v usnesení celostátního výboru KDU-ČSL, který v pondělí jednal v Lipnici nad Sázavou. Předseda strany Miroslav Kalousek ČTK řekl, že jediným řešení je zpětné vzetí tohoto návrhu a politická dohoda celé vládní koalice o nové podobě zákona.

Sociální demokraté, kteří mají většinu ministrů, návrh prosadili navzdory odporu lidovců a unionistů nejdříve ve vládě a společně s komunisty pak i v prvním čtení ve sněmovně. Předseda sněmovního výboru pro regionální rozvoj Radko Martínek z ČSSD ČTK řekl, že o osudu tohoto zákona se bude v úterý jednat na schůzce u ministra financí Bohuslava Sobotky. Právě ministerstvo financí je autorem návrhu, který nakonec ve vládě navzdory nesouhlasu menších koaličních stran zvítězil. Martínkův výbor se touto normou už několik měsíců zabývá, příští týden by k ní měl zaujmout konečné stanovisko.

Levicoví a pravicoví poslanci se nemohou shodnout na tom, co považovat za místně obvyklé nájemné, ze kterého se má odvíjet pohyb činží. Další velký rozpor panuje v tom, jakým tempem mají regulované činže směřovat k takzvanému nákladovému nájemnému, které zaplatí náklady, aniž zahrne zisk pro majitele bytu či domu. Unionisté chtějí docílit tohoto nákladového nájemného do konce řádného mandátu koaliční vlády, tedy v roce 2006, ČSSD to však považuje za příliš rychlý postup. Politici KDU-ČSL soudí, že současný návrh zákona o nájemném by vedl k rozevírání nůžek mezi regulovanou a tržní cenou bytů, je asociální a nepřijatelný i z hlediska ústavní ochrany vlastnictví. Křesťanští demokraté podle svého šéfa usilují o zrušení současných dvojích cen bytů, a tím zpřístupnění bytů zejména pro mladé rodiny. Sociální dopady deregulace nesmí stát přenášet na bedra vlastníků. "KDU-ČSL je připravena konstruktivně jednat i o kompenzaci sociálních dopadů," dodal Kalousek.

Královéhradecký krajský soud v pondělí potvrdil rozsudek hradeckého okresního soudu nad lékařem Zbyňkem Veselským, který se v roce 2000 podílel na vyoperování opačné ledviny u pacienta Zdeňka Volfa. Okresní soud ve svém rozsudku uznal dvojici lékařů hradecké fakultní nemocnice vinnými z trestného činu ublížení na zdraví a uložil jim osmiměsíční podmíněný trest s odkladem na 18 měsíců. Operatér Miloš Broďák, který se původně proti rozsudku okresního soudu také odvolal, již své odvolání stáhnul a uložený trest přijal. Veselského obhájce u soudu odvolání zdůvodnil tím, že okresní soud nepřihlédl k některým důkazům a dostatečně neprokázal, že Veselský zavinil poškození zdraví pacienta. Soud však odvolání zamítl. "Obžalovaný Veselský si musel být vědom, že pacienta ohrozil tím, že v lékařské dokumentaci zaměnil ledviny," řekl předseda senátu hradeckého soudu Pavel Vaněček. Veselský i jeho advokát odmítli pondělní verdikt soudu komentovat.

Právní zástupce poškozeného pacienta Petra Folprechta novinářům řekl, že s výší trestu není spokojen. "Rozsudek považuji za velice mírný a neodpovídající poškození zdraví mého klienta," řekl Folprecht s tím, že by trest měl být vyšší, jak ve výměře, tak ve zkušební době. Lékař Veselský navíc údajně na podzim loňského roku vykázal falešnou operaci, poté se dohodl s vedením fakultní nemocnice na ukončení pracovního poměru. Případ vyšetřuje policie, podle dřívějšího vyjádření královéhradecké státní zástupkyně Renáty Vesecké by jednání lékaře mohlo být kvalifikováno jako trestný čin padělání lékařských zpráv a posudků.

Třiašedesátiletý Zdeněk Volf, kterému lékaři nedlouho po vyoperování opačné ledviny, vyoperovali i druhou ledvinu, nyní musí několikrát týdně dojíždět na dialýzu, trpí depresemi, poruchami spánku a může pít pouze půl litru tekutin denně. "Pan Volf se cítí velice špatně, jeho nedobrý fyzický stav podmiňuje ještě horší psychický stav. On nemá žádnou životní perspektivu, jemu bylo ublíženo natolik, že je to nevratné a v podstatě pan Volf pomalu, ale jistě, spěje k posledním okamžikům svého života," řekl Folprecht. Hradecký okresní soud loni Volfovi přiznal odškodné ve výši 459.000 korun. Zmrzačený muž již dříve od nemocnice dostal 405.000 korun, dohromady tak získal 864.000 korun.

Mezinárodní měnový fond podrobil kritice pomalou práci českých soudů a nedostatečný zákon o bankrotech. Česká republika by měla posílit práva věřitelů a urychlit postup soudů, uvádí se ve zprávě, kterou v pondělí MMF zveřejnil na své internetové stránce. Zpráva se týká především toho, jak se v Česku do loňského srpna dodržovaly normy a pravidla bankovního dohledu. MMF se domnívá, že zlepšení bankrotové procedury a práce soudů posílí český finanční sektor před vstupem do Evropské unie. Práva věřitelů sice zlepšilo v posledních letech několik novelizací zákona o bankrotech, problémy však přetrvávají, uvádí fond. "Slabými místy jsou pomalý postup soudů, vedoucí ke značnému navršení podaných a nevyřízených případů, a slabá právní ochrana práv věřitelů," píše MMF. Uvedl rovněž, že české soudy nemají dostatečné zdroje a že jim chybí soudci s většími zkušenostmi a chápáním ekonomické legislativy a firemních financí. "Dalším problémem jsou nákladné, těžkopádné a netransparentní soudní postupy," uvedl fond podle agentury Reuters.

Česká vláda je pod tlakem mezinárodních organizací a ratingových agentur, aby přijala efektivnější bankrotový režim. K reformám na poli justice a právního systému vyzvala Prahu i Evropská komise. Ministři české vlády začali diskutovat o novém zákoně o bankrotech v loňském roce, jeho prosazení však naráží na odklady. Návrh zákona přijde do vlády až v příštích měsících.