Zprávy | Z archivu rubriky


V pražském kině Ponrepo ve středu začala přehlídka filmů Alexandra Hackenschmieda, legendárního fotografa a filmaře českého původu. Do 23. února mají zájemci možnost vidět šestnáct snímků, na nichž se Hackenschmied zejména ve 30. a 40. letech 20. století podílel jako autor, režisér, kameraman či jinak. Je mezi nimi i slavný film Erotikon Gustava Machatého z roku 1929. Sedmadevadesátiletého umělce, od roku 1947 amerického občana Alexandera Hammida, představují pořadatelé v Praze v těchto dnech také dvěma výstavami jeho fotografií. Negativy se po jeho odchodu z Francie do USA ztratily, ale rekonstrukce se podařila u snímků publikovaných v časopisech. Hackenschmied se během 30. let stal jedním z nejvýznamnějších českých filmařů. V Americe se později prosadil jako autor dokumentárních a experimentálních filmů.

Přehlídka avantgardních filmů v pražské kině Kotva v listopadu 1930, v Čechách tehdy podle historiků průkopnická akce, umožnila Hackenschmiedovi, aby se projevil jako schopný organizátor a talentovaný filmař. V programu se totiž objevila i jeho vlastní poetická kinematografická studie Bezúčelná procházka. Její projekce je nyní připravena na 20. února.

Postupem času z tohoto představitele fotografické avantgardy učinily profesionální všestrannost a náročnost vyhledávaného spolupracovníka filmařů. Pracoval jako střihač, byl kameramanem. Jeho budoucí kariéru zásadně ovlivnilo setkání s americkým dokumentaristou Herbertem Klinem, s nímž točil film Krize. Klin mu pomohl vyřídit formality potřebné pro odchod do USA a usnadnil mu tam pak rovněž počáteční profesionální uplatnění. Pověst zkušeného dokumentaristy Hackenschmied od 60. let obohatil o označení "invenční experimentátor s trojdimenzionálním filmovým obrazem".

Poslanecká sněmovna na středeční schůzi o týden odložila jednání o vládním návrhu zákona o dani z přidané hodnoty. Termín posunula na návrh předsedy rozpočtového výboru Miroslava Kalouska (KDU-ČSL). Podle Kalouska ještě rozpočtový výbor nedokončil jednání o předloze. Ve druhém čtení se k předloze podávají pozměňovací návrhy. Schvalovat by měla sněmovna zákon zřejmě až koncem února. Sněmovna ale může hlasovat i o zamítnutí zákona, a to v případě, že někdo takový návrh podá. Učinit by tak mohli zřejmě opoziční poslanci nebo také někdo z vládních poslanců, kteří ze záměry kabinetu nesouhlasí. Novela by v podstatě měla přinést zlevnění kávy, čaje, bonbónů, čokolády, žvýkaček a dalších potraviny. Lidé si ovšem připlatí za služby kadeřníků, čistíren, opraven obuvi či některých stavebních prací. O několik dnů sněmovna také odložila druhé čtení trojice zákonů z oblasti kapitálového trhu. Jde o zákony o podnikání na kapitálovém trhu a o kolektivním investování a zákon o dluhopisech.

Poslanci naproti tomu o měsíc prodloužili možnost bezcelního prodeje v tranzitním prostoru letišť a na palubách mezinárodních linek. Činnost bezcelních obchodů na hraničních přechodech skončí k 31. březnu 2004 a tyto obchody budou od 1. dubna fungovat jako normální prodejny pro vnitřní trh. Na letištích bude bezcelní prodej možný až ke dni vstupu ČR do EU, tedy do 1. května 2004.

Poslanci schválili novelu zákona o silniční dani, která počítá s úlevami pro kamiony. Podle novely budou dopravci za ekologické vozy splňující normu Euro 2 a 3 na silniční dani odvádět o zhruba 300 milionů korun méně než loni. Autodopravci rozhodnutí poslanců uvítali, protože novými úlevami se jim sníží náklady. Poslanci podpořili i novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Z novely vyplývá, že by prodejci nových aut měli víc informovat zákazníky o spotřebě a emisích kupovaných vozů. Před schválením je vládní návrh zákona o omezení plateb v hotovosti. Vláda navrhuje, aby částky přesahující půl milionu korun platili občané i podniky bezhotovostně prostřednictvím účtu u banky. ODS však chce, aby se částka zvýšila na jeden, dva, tři nebo pět milionů korun. O konečné podobě předlohy bude sněmovna rozhodovat ještě na této schůzi.

Do závěrečného čtení sněmovna postoupila novelu zákona o boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Novela po vzoru EU rozšiřuje okruh finančních institucí, které musejí hlásit podezřelé obchody, o notáře, advokáty, účetní, auditory či soudní exekutory. Všechny instituce by se měly nově zaměřit i na transakce podezřelé z financování terorismu. Koalice ve středu ve sněmovně pokračovala v intenzivních jednáních o nájemném. Z vyjádření několika politiků vyplynulo, že nájemné by mohlo vzrůst třikrát po sobě až o deset procent, a to k 1. červenci letošního roku, 1. červenci následujícího roku a k 1. lednu 2006.