Zprávy | Z archivu rubriky


Policie v pátek zatkla pětapadesátiletého muže, který je podezřelý, že tento týden hrozil otrávením pitné vody v Praze. "Je důvodně podezřelý ze spáchání trestných činů šíření poplašné zprávy a vydírání," řekla Eva Miklíková z pražské policie.

Anonym v úterý v dopise primátorovi hlavního města Pavlu Bémovi napsal, že vodu v metropoli otráví kyanidem a rtutí. Žádal peníze, ale částku neupřesnil. Pokud soud prokáže zadrženému muži vinu, hrozí mu až tři roky vězení.

Kriminalisté z Prahy 1 nyní vyšetřují motivy jeho činu. Policejní rada má podezřelého ještě dnes obvinit z obou trestných činů a a navrhnout vazbu, dodala Miklíková. Podrobnější informace chce policie zveřejnit až v během příštího týdne.

Bezpečnostní opatření přijatá kvůli anonymu město odvolá patrně v pondělí. "V pondělí ráno máme poradu s policií. Také policie uvedla, že nejprve se musí stoprocentně potvrdit, že zadržený muž je opravdu pachatel, a poté záleží na domluvě s magistrátem a se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Pražské vodovody a kanalizace zvýšily ostražitost v úpravnách vody, vodojemech a dalších důležitých vodohospodářských objektech již v únoru kvůli možnosti teroristických útoků v souvislosti s válkou v Iráku. Všechny objekty, které jsou důležité pro výrobu pitné vody, jsou zamčeny a pod kontrolou. Ve všech provozech je nepřetržitá ostraha. V úpravnách jsou kontaktní čidla napojená na velín, jež signalizují každý vstup do objektů. Pokud by někdo hodlal vodu otrávit ještě před Prahou, tedy v úpravnách na Želivce či v Káraném, prozradili by to pstruzi. Tento druh ryb je na čistotu vody velice citlivý. Chování pstruhů neustále monitorují kamery.

Už před časem hrozil v metropoli anonym tím, že kyanidem otráví jídlo v pražských nemocnicích. Chtěl 300 milionů korun. Dvě lahvičky byly nalezeny v Praze 2. Policie poté dopadla dva podezřelé muže, z nichž jeden se k činu přiznal. Oba jsou teď ve vazbě.

Český prezident Václav Klaus by mohl na svoji první oficiální návštěvu Spojených států cestovat až v příštím roce, odhaduje americký velvyslanec Craig Stapleton. Podle něj však zatím žádný termín není naplánován a bude znám patrně nejdříve v lednu 2004. Klaus byl po svém zvolení do prezidentské funkce za oceánem pracovně na fóru světových politiků a ekonomů, které se konalo v coloradském horském centru Beaver Creek. Setkal se tam krátce s americkým viceprezidentem Richardem Cheneyem. Stapleton novinářům řekl, že Klaus má příští rok v plánu zúčastnit se ve Spojených státech několika dalších konferencí. V českých médiích se po Klausově nástupu do prezidentského křesla začalo spekulovat o tom, že vztahy mezi Pražským hradem Bílým domem se zhoršily. Klaus se prý na jedné schůzce nepohodl se Stapletonem kvůli útoku Američanů na Irák. Velvyslanec údajně nesl nelibě Klausův nesouhlas se zařazením Česka mezi země, které schvalují útok na Irák. Klaus ale tyto zprávy popřel. Na červencové recepci ve Stapletonově rezidenci v Praze pak Klaus zdůrazňoval význam transatlantické spolupráce a roli, kterou USA sehrály při obnově demokracie České republiky. S americkým prezidentem Georgem Bushem se nový český prezident již krátce setkal během večeře, na kterou oba politiky a další čtyři desítky státníků pozval do Petrohradu jejich ruský protějšek Vladimir Putin. Bush tento měsíc ve Washingtonu přijal premiéra Vladimíra Špidlu. Jeho návštěva byla podle Stapletona mimořádně úspěšná.