Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Vladimír Špidla měl v neděli stejně jako v sobotu odpočinkový program. Na Úřadu vlády začne pracovat v pondělí, kdy ho čekají především konzultace o novém kandidátovi české vlády do Evropské komise. Hledáním nového kandidáta se prý zatím nezabýval. "Jednání budou až zítra, teď se tou otázkou nezabývám," řekl v neděli Špidla ČTK, když se s manželkou Viktorií a psem Maxem krátce procházel kolem Kramářovy vily. Nový kandidát na místo evropského komisaře by měl nahradit Miloše Kužvarta (ČSSD), který na svou kandidaturu v pátek rezignoval. Očekává se, že Praha oznámí Bruselu jméno českého favorita co nejdříve, maximálně do konce února. S předsedou komise Romanem Prodim by měl Špidla tuto věc telefonicky konzultovat zřejmě až tehdy, kdy bude mít vládní koalice jasnější názor na náhradníka Miloše Kužvarta, předpokládá mluvčí kabinetu Anna Veverková. Podle informací ČTK budou politici o eurokomisaři jednat v pondělí odpoledne nebo až večer. Vladimír Špidla v neděli odpočíval v Kramářově vile, rezidenci předsedy vlády, po náhlém kolapsu, který ho postihl v pátek ráno asi kvůli přepracování. Po vydatném spánku a odpočinku si v sobotu zajel do přírody u Klecan u Prahy, aby na čerstvém vzduchu načerpal další síly. Špidla sice po víkendu bude normálně pracovat, přeci jen ale omezil některé večerní akce a zrušil rozhovory pro média. V pondělí zůstane v Praze, zrušil plánovaný výjezd mimo hlavní město, řekla v neděli ČTK Veverková.

Známý sochař Pavel Opočenský, který byl před časem poslán na tři roky do vězení za pohlavní zneužívání mladičkých dívek, stane příští týden ve středu znovu před soudem. Bude se opět zpovídat ze sexuálních deliktů na nezletilých děvčatech. Devětačtyřicetiletý umělec je nyní ve věznici ve Všehrdech na Chomutovsku. Odpykává si tam trest za to, že nejméně od roku 1999 zval do svého bytu nezletilé dívky, které se před ním za úplatu svlékaly a poskytovaly mu sexuální uspokojení. S jednou dívkou mladší 15 let souložil. Během soudního líčení byl obviněn z dalších sexuálních deliktů. Počet dívek, které údajně zneužíval, se tak vyšplhal skoro ke dvaceti. Pokud bude uznán vinným i v dalších případech, hrozí mu až osmileté vězení. Opočenského k prvnímu soudu dostaly dvě dvanáctileté dívky, které od něj získaly 500 korun za to, že jej sledovaly při masturbaci. Nová kabelka jedné z nich zalarmovala rodiče a ti policii. Kriminalisté sochaře zatkli a soud ho vzal do vazby. Po několika měsících byl propuštěn. Když odvolací soud zrušil první rozsudek obvodního soudu a bylo nařízeno nové jednání, policie zjistila, že se Opočenský pokusil mladé svědkyně ovlivňovat. Nasadila na Opočenského odposlech, aby měla jistotu, že svědky ovlivňuje. Přišla tak na to, že v trestné činnosti pokračuje. Podle policie opakovaně zneužíval čtrnáctiletou dívku a se svou přítelkyní Julií popisovali do telefonu své sexuální praktiky dvanáctiletým dívkám. Julie byla také obviněna a nyní s Opočenským také stane u soudu.

Zatímco na prvním kandidátovi České republiky do Evropské komise (EK) se politici domlouvali měsíce, tentokrát je čeká vyjednávací sprint. Nového člověka pro EK chtějí vybrat příští týden, v pondělí je koaliční schůzka. V debatách zaznívá řada jmen, často třeba velvyslance při EU Pavla Teličky, velvyslankyně při Radě Evropy Vlasty Štěpové a státního tajemníka pro evropské záležitosti Jana Kohouta. Dosavadní kandidát Miloš Kužvart v neděli odmítl výzvy, aby se kvůli své rezignaci vzdal poslaneckého mandátu. Jeho páteční krok mu v neděli vyčetli i straničtí kolegové. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) řekli, že by měl zvažovat i odchod ze sněmovny. Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla, který se o víkendu zotavoval z pátečního kolapsu, však z Kužvartova rozhodnutí další důsledky vyvozovat nehodlá. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček v neděli uvedl, že z Kužvartova odstoupení by měla vyvodit důsledky vláda. "Vládní koalice si z toho musí vzít ponaučení. Už se zostudili jednou při volbě prezidenta a teď se jim to povedlo podruhé. Já si myslím, že Česká republika si zaslouží lepší vládu," řekl.

O víkendu se konzultace o novém kandidátovi do EK odehrávaly spíš uvnitř jednotlivých stran. Škromach v neděli uvedl, že po koaličních jednáních očekává i rozhovory s opozicí. Občanští demokraté navrhují bývalého ministra životního prostředí Bedřicha Moldana, Grebeníček v neděli za vhodné kandidáty označil Teličku a bývalého ministra zahraničí Jana Kavana. Kavan ale v sobotu ČTK řekl, že nyní nabídku nedostal a už ji ani neočekává. V souvislosti s hledáním komisaře se aktuálně, případně již dříve hovořilo například také o bývalém náměstku ministra financí a nyní poslanci ČSSD Janu Mládkovi, exministryni Květoslavě Kořínkové (ČSSD), bývalých ministrech zahraničí Jiřím Dienstbierovi, Jaroslavu Šedivém a Josefu Zieleniecovi, diplomatovi Alexandru Vondrovi, někdejších ministrech financí Pavlu Mertlíkovi a Jiřím Rusnokovi (oba ČSSD), expremiérovi a někdejším předsedovi ČSSD Miloši Zemanovi, bývalém premiérovi Josefu Tošovském, Nova v sobotu zmínila i někdejší předsedkyni České statistického úřadu Marii Bohatou.

Absolutním vítězem 13. ročníku ankety populárních osobností televizní obrazovky TýTý se stal moderátor Marek Eben, který zvítězil počtem 37.410 hlasů. Do televizní Dvorany slávy letos jako již v pořadí desátá osobnost vstoupil výtvarník, scenárista, režisér a tvůrce animovaných filmů Zdeněk Smetana. Vítězem herecké kategorie se stali poprvé Viktor Preiss a Libuše Šafránková. Herečka Veronika Žilková převzala ocenění za tvůrce vítězného pořadu Tele tele. Marek Eben vyhrál v kategorii moderátor publicistických pořadů, ve které získal hlasy od 15.302 diváků. K absolutnímu vítězství mu navíc pomohly také hlasy získané v kategoriích moderátor soutěžních a zábavných pořadů. Nejoblíbenějším moderátorem zpravodajských pořadů se stal již popáté Pavel Zuna, který za 18.213 získaných hlasů obdržel stejně jako vítězové ostatních kategorií zakřivené zrcadlo z dílny Kurta Gebauera. Nejvíce hlasů mezi sportovními komentátory získal Robert Záruba, pro kterého hlasovalo 10.716 účastníků ankety. Již potřetí si cenu odnesl moderátor soutěžních pořadů Vladimír Čech. V kategorii moderátor zábavných pořadů získal prvenství Vladimír Hron.

Nejpopulárnějšími dabéry jsou podle televizních diváků Pavel Soukup a Valérie Zawadská, která ocenění získala již pošesté a jednou byla absolutní vítězkou ankety. V kategorii zpěváků stejně jako ve všech předchozích ročnících zvítězil Karel Gott, který byl již šestkrát nejpopulárnější televizní osobností. Jeho kolegyně Lucie Bílá získala 23.593 hlasů a pro ocenění si přišla již podvanácté. Bílá se v minulosti již dvakrát stala absolutní vítězkou ankety. Osmasedmdesátiletý Smetana, jenž vstoupil do Dvorany slávy, je podepsán například pod večerníčky Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček, Štaflík a Špagetka, Malá čarodějnice a Kubula a Kuba Kubikula.