Zprávy | Z archivu rubriky


Mezi skutečnosti, které může ministerstvo zahraničí utajovat, patří nyní i "citlivé politické, bezpečnostní a ekonomické informace z oblasti mezinárodních vztahů". Veřejný ochránce práv ale považuje tuto formulaci za příliš obecnou. Využil proto svého práva a navrhl Ústavnímu soudu, aby tento bod ze seznamu utajovaných skutečností vyškrtl. Vláda ve středu posoudí, zda jeho postoj podpoří.

"Navrhujeme vyškrtnutí proto, že to je příliš obecné zmocnění, které je v rozporu s předchozími sedmnácti body, které v podstatě vymezují poměrně úzce, co se dá v rezortu utajovat," řekl ČTK ombudsman Otakar Motejl.

Seznam utajovaných skutečností je stanoven nařízením vlády. Mezi skutečnosti, které může ministerstvo zahraničí utajovat, patří třeba plány činnosti českých zastupitelských úřadů, návrhy na udělení řádů a vyznamenání cizím státním příslušníkům nebo příprava a stanoviska České republiky pro jednání před mezinárodními a rozhodčími institucemi. Veřejný ochránce práv může doporučit vydání, změnu nebo zrušení právního nebo vnitřního předpisu. Motejl odhaduje, že Ústavní soud by mohl o jeho návrhu rozhodnout koncem roku.

Ombudsmana přiměla k návrhu skutečnost, že široká formulace v nařízení umožnila do režimu utajení zahrnout i zprávu o stavu lidských práv a práv menšin v Česku za rok 2000. "To byl obsáhlý dokument, kde skutečně nebylo co tajit," podotkl Motejl.

Ani dnes nepřilákaly zprávy o problémech firem Václava Fischera na pobočky jeho cestovní kanceláře větší počet lidí. Lidé se více ptají, ale většinou zájezdy neruší, uvedla pracovnice pobočky na Národní třídě. Všechny tři lety Fischer Air plánované na dnešní ráno odletěly načas a podle České správy letišť nejsou hlášeny žádné změny ani u tří zbývajících spojů.

Během víkendu má Fischer Air vypravit z Prahy celkem 14 letů. Uskuteční se tak šest letů na Mallorcu, dva lety na Krétu a po jednom letu na Gran Canarii, Lanzarote, Fuerteventuru, Menorcu a do Gerony na Costa Brava. Na majetek Fischer Air podaly Komerční banka, České aerolinie a ČSL návrh na exekuci kvůli nesplaceným dluhům a společnost řídí nucený správce. Pojišťovna Allianz zároveň od září vypověděla společnosti povinné pojištění letadel. Bez něho stroje nemohou do vzduchu.

Soud pro Prahu 1 již také schválil exekuci majetku další z firem podnikatele Fischera, a sice Fischer, s.r.o. i exekuci jeho majetku jako fyzické osoby. Majetek Fischer, s.r.o. začal ve čtvrtek sepisovat exekutor, který již podle tisku zabavil sídlo společnosti v centru Prahy, firemní budovu v Ostravě a také Fischerem obývanou vilu v Praze Střešovicích.

Fischer, s.r.o. vlastní spolu s Fischerem 100 procent v největší tuzemské cestovní kanceláři CK Fischer. Té by se ale problémy spřízněných firem neměly týkat. Zastavení chodu cestovní kanceláře, která loni přepravila na dovolenou přes 320.000 lidí, by totiž pro věřitele zřejmě znamenalo konec nadějí na vrácení peněz. Firmy skupiny Václava Fischera dluží věřitelům kolem 470 milionů korun. Problémy chce bývalý senátor Fischer vyřešit vstupem zahraničního investora.

Svítící oči vlků a gepardů či spící antilopy a žirafy mohou vidět lidé v pražské zoologické zahradě, když tam přijdou na noční procházku. Kvůli velkému zájmu o pravidelné noční vycházky zahrada připravila další cyklus i na každou srpnovou sobotu a neděli. První pětadvacetičlenná výprava do noční zoo vyrazí v sobotu ve 21:00. Další návštěvníky provedou areálem pracovníci zahrady od 21:30 a 22:00.

"Procházka trvá zhruba hodinu a půl, trasy jsou rozdílné, řídí se počtem návštěvníků," řekl ČTK mluvčí zahrady Vít Kahle. Lidé podle něj z nočních výprav odcházejí nasáti atmosférou noční zoo. Při pozdní návštěvě mají také možnost vidět některá ve dne spící zvířata, například hrabáče. Vstupenky lze zakoupit v pokladně zoo za 120 korun pro dospělé a 70 korun pro děti.

Svítící oči vlků a gepardů či spící antilopy a žirafy mohou vidět lidé v pražské zoologické zahradě, když tam přijdou na noční procházku. Kvůli velkému zájmu o pravidelné noční vycházky zahrada připravila další cyklus i na každou srpnovou sobotu a neděli. První pětadvacetičlenná výprava do noční zoo vyrazí v sobotu ve 21:00. Další návštěvníky provedou areálem pracovníci zahrady od 21:30 a 22:00.

"Procházka trvá zhruba hodinu a půl, trasy jsou rozdílné, řídí se počtem návštěvníků," řekl ČTK mluvčí zahrady Vít Kahle. Lidé podle něj z nočních výprav odcházejí nasáti atmosférou noční zoo. Při pozdní návštěvě mají také možnost vidět některá ve dne spící zvířata, například hrabáče. Vstupenky lze zakoupit v pokladně zoo za 120 korun pro dospělé a 70 korun pro děti.

Čeští lékaři ze sedmé polní nemocnice v Basře hledají sponzory na nákup léků pro nemocné irácké děti. Sdělil to Miloš Bohoněk, který v Iráku pomáhá jako lékař. "V dětské nemocnici v Basře, kde je centrum pro léčbu onemocnění krve u dětí, je tíživý nedostatek desferalu na léčení chudokrevnosti a bílkovinného faktoru osm na poruchy krvácivosti," upřesnil.

Desferal (dexferosamin) zmírňuje následky přetížení organismu železem po opakovaných transfuzích krve, které jsou v této oblasti jedinou léčbou různých forem chudokrevnosti, jako je thalasemie či srpkovitá anemie. "Nedostatek tohoto léku neumožňuje transfuzní léčbu v takovém rozsahu, jaký by nemocné děti potřebovaly, a ty proto trpí nedostatkem červených krvinek a tedy kyslíku," vysvětlil lékař.

Bílkovinný faktor osm, který se připravuje z lidské krevní plazmy, je nezbytný pro léčbu hemofilie, což je vrozená porucha krvácivosti právě z nedostatku tohoto faktoru. "Pokud by se našla možnost nákupu nebo sponzorského daru těchto léků, byla by to vítaná humanitární pomoc, cílená na dětské pacienty," dodal Bohoněk.

Vláda vyslala na pomoc obyvatelům Iráku polní nemocnici a na léčení nemocných Iráčanů v českých nemocnicích poskytla sedm milionů korun. Další tři dá na humanitární pomoc a dodávku léků a stejnou částku na zprovoznění iráckých zdravotnických zařízení. Příští čtvrtek nastoupí k léčení do Fakultní nemocnice Motol tři těžce nemocné irácké děti. Celkem se počítá s 12 pacienty - 11 dětmi a jednou mladou ženou. Jedná se ještě o jednom chlapci, zatím není jasné, zda zvládne převoz. Kromě Motola bude léčit irácké pacienty Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Čeští lékaři již pečují o jedno irácké dítě, které s matkou zamířilo do Česka po svržení režimu Saddáma Husajna. Hasan Chaláf trpí dětskou mozkovou obrnou a léčí se rovněž v Motole. Podle Bohoňka pomáhají čeští lékaři v Iráku i mimo polní nemocnici.

Jedním z těch, kdo může impérium Václava Fischera udržet pohromadě, je česko-slovenská finanční skupina Penta. Druhým zájemcem je český ropný a plynařský magnát Karel Komárek, který ovládá společnost Atlantik finanční trhy. Píše to Mladá fronta DNES.

Penta podle deníku zahájila ve Fischerových společnostech hloubkovou kontrolu a během několika dní by mělo být jasné, zda poskytne peníze nutné k záchraně. Jednání listu potvrdil Marek Dospiva z Penty, která se v ČR zabývá hlavně obchody s pohledávkami. Dospiva ale neuvedl nic bližšího, než že společnost analyzuje investici do Fischerových firem.

Rovněž skupina Atlantik Fischerovy firmy zkoumá a jedná o možné účasti na řešení krize, dodává deník. Atlantik pro svého majitele Komárka hledá investiční příležitosti, poznamenává MfD. Šéf firmy Miroslav Vyhnal však listu sdělil pouze to, že jednání jsou v počátcích.

Mluvčí Václava Fischera Věra Kudynová listu odmítla sdělit jakékoli bližší podrobnosti k jednáním o vstupu partnerů do skupiny. "Dnes jméno investora nepadne a nechci odhadovat, kdy to bude. Je ovšem v našem vlastním zájmu, aby to bylo co nejdříve," řekla Kudynová v pátek. Ve hře o Fischerovy firmy bylo několik zájemců. S Fischerem podle médií již od června nejedná největší evropská cestovní kancelář TUI. Právě o ní se nejčastěji hovořilo jako o možném investorovi. Rozhovory s Fischerem podle svého mluvčího Markuse Ruedigera nyní nevede ani další evropský hráč, Thomas Cook, AG. Zájem nemá ani tuzemská finanční skupina PPF. Podle některých zdrojů z oblasti cestovního ruchu mohou být informace o jednání s investory jen snahou získat čas a uchlácholit věřitele.

Policie v pátek zatkla pětapadesátiletého muže, který je podezřelý, že tento týden hrozil otrávením pitné vody v Praze. "Je důvodně podezřelý ze spáchání trestných činů šíření poplašné zprávy a vydírání," řekla Eva Miklíková z pražské policie.

Anonym v úterý v dopise primátorovi hlavního města Pavlu Bémovi napsal, že vodu v metropoli otráví kyanidem a rtutí. Žádal peníze, ale částku neupřesnil. Pokud soud prokáže zadrženému muži vinu, hrozí mu až tři roky vězení.

Kriminalisté z Prahy 1 nyní vyšetřují motivy jeho činu. Policejní rada má podezřelého ještě dnes obvinit z obou trestných činů a a navrhnout vazbu, dodala Miklíková. Podrobnější informace chce policie zveřejnit až v během příštího týdne.

Bezpečnostní opatření přijatá kvůli anonymu město odvolá patrně v pondělí. "V pondělí ráno máme poradu s policií. Také policie uvedla, že nejprve se musí stoprocentně potvrdit, že zadržený muž je opravdu pachatel, a poté záleží na domluvě s magistrátem a se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Pražské vodovody a kanalizace zvýšily ostražitost v úpravnách vody, vodojemech a dalších důležitých vodohospodářských objektech již v únoru kvůli možnosti teroristických útoků v souvislosti s válkou v Iráku. Všechny objekty, které jsou důležité pro výrobu pitné vody, jsou zamčeny a pod kontrolou. Ve všech provozech je nepřetržitá ostraha. V úpravnách jsou kontaktní čidla napojená na velín, jež signalizují každý vstup do objektů. Pokud by někdo hodlal vodu otrávit ještě před Prahou, tedy v úpravnách na Želivce či v Káraném, prozradili by to pstruzi. Tento druh ryb je na čistotu vody velice citlivý. Chování pstruhů neustále monitorují kamery.

Už před časem hrozil v metropoli anonym tím, že kyanidem otráví jídlo v pražských nemocnicích. Chtěl 300 milionů korun. Dvě lahvičky byly nalezeny v Praze 2. Policie poté dopadla dva podezřelé muže, z nichž jeden se k činu přiznal. Oba jsou teď ve vazbě.

V českých nemocnicích se bude léčit 12 těžce nemocných Iráčanů, z nich 11 dětí a jedna mladá žena. Jedná se ještě o jednom chlapci, zatím ale není jasné, zda by zvládl převoz. První tři pacienti přiletí 7. srpna a nastoupí do Fakultní nemocnice Motol, uvedl v pátek mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Böhme.

Připomněl, že vláda schválila na toto léčení sedm milionů korun, další tři poskytne na humanitární pomoc Iráku a dodávku léků a stejnou částku na zprovoznění tamních zdravotnických zařízení.

"Jedenáct pacientů bude v Motole na klinice dětské chirurgie, první a druhé dětské klinice a na dětské kardiochirurgii, jednoho přijme klinika plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," upřesnil mluvčí. Diagnózy jsou různé, většinou jde o důsledky válečných akcí.

Mluvčí Motola Eva Jurinová potvrdila, že tamní lékaři jsou na přijetí iráckých pacientů připraveni. "I když budou mít lékařské zprávy z vojenské nemocnice v Basře, naši lékaři si ještě udělají všechna potřebná vyšetření a pak rozhodnou o dalším léčebném postupu," uvedla.

Jurinová uvedla, že nemocnice je připravena na jakýkoli počet dětí, které budou péči potřebovat. "Máme kapacity i špičková léčebná centra," řekla.

Děti přijedou v programu humanitárních evakuací zdravotně postižených Iráčanů, který 21. července schválila vláda. První tři doprovodí do Česka ministr obrany Miroslav Kostelka.

Miloš Bohoněk ze sedmé polní nemocnice sdělil, že to bude dvanáctiletá Zainab Razaqová, která potřebuje operaci sleziny, a desetiletá Bidur Abbasová, která se v Česku podrobí operaci srdce. Operace čeká i ročního Mohameda Ajada, který má potíže s močovými cestami. Dívky provázejí otcové, malého Mohameda matka.

Čeští lékaři již pečují o jedno irácké dítě, které s matkou zamířilo do Česka po svržení režimu Saddáma Husajna. Hassan Chaláf trpí dětskou mozkovou obrnou a léčí se rovněž v Motole.