Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda se ve středu mimořádně sejde, aby definitivně potvrdila nominaci svého kandidáta do Evropské komise. Očekává se, že ministři vyšlou do bruselské centrály velvyslance při EU Pavla Teličku. Dlouholetý vyjednavač s EU má nahradit poslance ČSSD Miloše Kužvarta, který se v pátek nečekaně vzdal funkce eurokomisaře. Šéf Evropské komise Romano Prodi následně do Prahy vzkázal, že chce nové jméno českého favorita znát do středečního rána. Vláda tedy bude ve středu zasedat dvakrát - jednou ráno kvůli komisaři, podruhé se sejde večer na pravidelném jednání.

Teličku jako vhodného náhradního kandidáta na komisaře vybrali lídři vládní koalice v pondělí večer. Má podporu ČSSD i Unie svobody-DEU, výhrady ale mají lidovci - vadí jim především to, že Telička byl předlistopadovým členem komunistické strany. Jeho nominaci považují za ospravedlnění kariérismu za totalitního režimu. Koaliční spolupráci kvůli tomu nechtějí narušit, chtějí ale změnit pravidla koaličního vyjednávání o personálních otázkách.

Nominace českého velvyslance při EU Pavla Teličky do Evropské komise nemá podporu ODS. Předseda nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek po setkání s premiérem a šéfem ČSSD Vladimírem Špidlou ČTK řekl, že jeho straně vadí předlistopadové členství Teličky v komunistické straně. Diplomat podle něj nese i velkou část odpovědnosti za nevýhodné podmínky členství země v EU. Telička byl řadu let hlavním českým vyjednávačem s Bruselem. Setkání na Úřadu vlády nebyla podle Topolánka konzultací, protože již nebylo co řešit. Špidla mu prý jen suše oznámil, že do Evropské komise koalice navrhuje Teličku. Ještě před Topolánkem přijal Špidla předáka komunistů Miroslava Grebeníčka. Pro druhou opoziční stranu je Telička přijatelným kandidátem na klíčovou funkci v exekutivě EU.

Jednoznačně pozitivně reagují činitelé Evropské komise, Evropského parlamentu i Rady Evropské unie na návrh premiéra Vladimíra Špidly, aby se prvním českým eurokomisařem stal velvyslanec ČR při EU, bývalý hlavní vyjednávač a státní tajemník Pavel Telička. Evropská komise se oficiálně vysloví ve středu, až obdrží z Prahy formální nominaci. Její vysocí úředníci však už nyní oceňovali toto rozhodnutí jako správné a soudili, že prospěje jak Česku, tak Evropské unii. Telička-vyjednávač nejednou rozladil své protějšky v EU naléháním na některé body, které považovali za vyřešené, nebo nastolováním těžkých věcí v nevhodné chvíli. Byl kritizován pro neomalenost a agresivitu. Jako velvyslanec ČR v mocném Výboru stálých zástupců (Coreper) se stal rychle nejaktivnějším z nových členů - jeho činorodost podle diplomatů někdy až vadí.

Předseda Evropské komise Romano Prodi vzal na vědomí záměr jmenovat do úřadu komisaře velvyslance ČR při EU Pavla Teličku. Vyjádří se, až bude česká volba definitivní, řekl Prodiho mluvčí Reijo Kemppinen. Podotkl, že členství v komunistické straně, dlouhé nebo krátké, nepatří mezi hlediska, podle nichž EK kandidáty posuzuje. "V Evropské komisi mají lidé různou minulost. Z Teličkova životopisu vyplývá, že mu v té době nemohlo být víc než 24 let. Takže co," podotkl k témuž nejmenovaný vysoký úředník EK. Komise několikrát vyhlásila, že ji zajímají odborné a charakterové vlastnosti příštích komisařů, jejich schopnost sloužit evropské integraci, nikoli peripetie jejich minulosti.

Premiér Vladimír Špidla měl v neděli stejně jako v sobotu odpočinkový program. Na Úřadu vlády začne pracovat v pondělí, kdy ho čekají především konzultace o novém kandidátovi české vlády do Evropské komise. Hledáním nového kandidáta se prý zatím nezabýval. "Jednání budou až zítra, teď se tou otázkou nezabývám," řekl v neděli Špidla ČTK, když se s manželkou Viktorií a psem Maxem krátce procházel kolem Kramářovy vily. Nový kandidát na místo evropského komisaře by měl nahradit Miloše Kužvarta (ČSSD), který na svou kandidaturu v pátek rezignoval. Očekává se, že Praha oznámí Bruselu jméno českého favorita co nejdříve, maximálně do konce února. S předsedou komise Romanem Prodim by měl Špidla tuto věc telefonicky konzultovat zřejmě až tehdy, kdy bude mít vládní koalice jasnější názor na náhradníka Miloše Kužvarta, předpokládá mluvčí kabinetu Anna Veverková. Podle informací ČTK budou politici o eurokomisaři jednat v pondělí odpoledne nebo až večer. Vladimír Špidla v neděli odpočíval v Kramářově vile, rezidenci předsedy vlády, po náhlém kolapsu, který ho postihl v pátek ráno asi kvůli přepracování. Po vydatném spánku a odpočinku si v sobotu zajel do přírody u Klecan u Prahy, aby na čerstvém vzduchu načerpal další síly. Špidla sice po víkendu bude normálně pracovat, přeci jen ale omezil některé večerní akce a zrušil rozhovory pro média. V pondělí zůstane v Praze, zrušil plánovaný výjezd mimo hlavní město, řekla v neděli ČTK Veverková.

Známý sochař Pavel Opočenský, který byl před časem poslán na tři roky do vězení za pohlavní zneužívání mladičkých dívek, stane příští týden ve středu znovu před soudem. Bude se opět zpovídat ze sexuálních deliktů na nezletilých děvčatech. Devětačtyřicetiletý umělec je nyní ve věznici ve Všehrdech na Chomutovsku. Odpykává si tam trest za to, že nejméně od roku 1999 zval do svého bytu nezletilé dívky, které se před ním za úplatu svlékaly a poskytovaly mu sexuální uspokojení. S jednou dívkou mladší 15 let souložil. Během soudního líčení byl obviněn z dalších sexuálních deliktů. Počet dívek, které údajně zneužíval, se tak vyšplhal skoro ke dvaceti. Pokud bude uznán vinným i v dalších případech, hrozí mu až osmileté vězení. Opočenského k prvnímu soudu dostaly dvě dvanáctileté dívky, které od něj získaly 500 korun za to, že jej sledovaly při masturbaci. Nová kabelka jedné z nich zalarmovala rodiče a ti policii. Kriminalisté sochaře zatkli a soud ho vzal do vazby. Po několika měsících byl propuštěn. Když odvolací soud zrušil první rozsudek obvodního soudu a bylo nařízeno nové jednání, policie zjistila, že se Opočenský pokusil mladé svědkyně ovlivňovat. Nasadila na Opočenského odposlech, aby měla jistotu, že svědky ovlivňuje. Přišla tak na to, že v trestné činnosti pokračuje. Podle policie opakovaně zneužíval čtrnáctiletou dívku a se svou přítelkyní Julií popisovali do telefonu své sexuální praktiky dvanáctiletým dívkám. Julie byla také obviněna a nyní s Opočenským také stane u soudu.

Zatímco na prvním kandidátovi České republiky do Evropské komise (EK) se politici domlouvali měsíce, tentokrát je čeká vyjednávací sprint. Nového člověka pro EK chtějí vybrat příští týden, v pondělí je koaliční schůzka. V debatách zaznívá řada jmen, často třeba velvyslance při EU Pavla Teličky, velvyslankyně při Radě Evropy Vlasty Štěpové a státního tajemníka pro evropské záležitosti Jana Kohouta. Dosavadní kandidát Miloš Kužvart v neděli odmítl výzvy, aby se kvůli své rezignaci vzdal poslaneckého mandátu. Jeho páteční krok mu v neděli vyčetli i straničtí kolegové. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) řekli, že by měl zvažovat i odchod ze sněmovny. Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla, který se o víkendu zotavoval z pátečního kolapsu, však z Kužvartova rozhodnutí další důsledky vyvozovat nehodlá. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček v neděli uvedl, že z Kužvartova odstoupení by měla vyvodit důsledky vláda. "Vládní koalice si z toho musí vzít ponaučení. Už se zostudili jednou při volbě prezidenta a teď se jim to povedlo podruhé. Já si myslím, že Česká republika si zaslouží lepší vládu," řekl.

O víkendu se konzultace o novém kandidátovi do EK odehrávaly spíš uvnitř jednotlivých stran. Škromach v neděli uvedl, že po koaličních jednáních očekává i rozhovory s opozicí. Občanští demokraté navrhují bývalého ministra životního prostředí Bedřicha Moldana, Grebeníček v neděli za vhodné kandidáty označil Teličku a bývalého ministra zahraničí Jana Kavana. Kavan ale v sobotu ČTK řekl, že nyní nabídku nedostal a už ji ani neočekává. V souvislosti s hledáním komisaře se aktuálně, případně již dříve hovořilo například také o bývalém náměstku ministra financí a nyní poslanci ČSSD Janu Mládkovi, exministryni Květoslavě Kořínkové (ČSSD), bývalých ministrech zahraničí Jiřím Dienstbierovi, Jaroslavu Šedivém a Josefu Zieleniecovi, diplomatovi Alexandru Vondrovi, někdejších ministrech financí Pavlu Mertlíkovi a Jiřím Rusnokovi (oba ČSSD), expremiérovi a někdejším předsedovi ČSSD Miloši Zemanovi, bývalém premiérovi Josefu Tošovském, Nova v sobotu zmínila i někdejší předsedkyni České statistického úřadu Marii Bohatou.