Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda se ve středu mimořádně sejde, aby definitivně potvrdila nominaci svého kandidáta do Evropské komise. Očekává se, že ministři vyšlou do bruselské centrály velvyslance při EU Pavla Teličku. Dlouholetý vyjednavač s EU má nahradit poslance ČSSD Miloše Kužvarta, který se v pátek nečekaně vzdal funkce eurokomisaře. Šéf Evropské komise Romano Prodi následně do Prahy vzkázal, že chce nové jméno českého favorita znát do středečního rána. Vláda tedy bude ve středu zasedat dvakrát - jednou ráno kvůli komisaři, podruhé se sejde večer na pravidelném jednání.

Teličku jako vhodného náhradního kandidáta na komisaře vybrali lídři vládní koalice v pondělí večer. Má podporu ČSSD i Unie svobody-DEU, výhrady ale mají lidovci - vadí jim především to, že Telička byl předlistopadovým členem komunistické strany. Jeho nominaci považují za ospravedlnění kariérismu za totalitního režimu. Koaliční spolupráci kvůli tomu nechtějí narušit, chtějí ale změnit pravidla koaličního vyjednávání o personálních otázkách.

Nominace českého velvyslance při EU Pavla Teličky do Evropské komise nemá podporu ODS. Předseda nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek po setkání s premiérem a šéfem ČSSD Vladimírem Špidlou ČTK řekl, že jeho straně vadí předlistopadové členství Teličky v komunistické straně. Diplomat podle něj nese i velkou část odpovědnosti za nevýhodné podmínky členství země v EU. Telička byl řadu let hlavním českým vyjednávačem s Bruselem. Setkání na Úřadu vlády nebyla podle Topolánka konzultací, protože již nebylo co řešit. Špidla mu prý jen suše oznámil, že do Evropské komise koalice navrhuje Teličku. Ještě před Topolánkem přijal Špidla předáka komunistů Miroslava Grebeníčka. Pro druhou opoziční stranu je Telička přijatelným kandidátem na klíčovou funkci v exekutivě EU.

Jednoznačně pozitivně reagují činitelé Evropské komise, Evropského parlamentu i Rady Evropské unie na návrh premiéra Vladimíra Špidly, aby se prvním českým eurokomisařem stal velvyslanec ČR při EU, bývalý hlavní vyjednávač a státní tajemník Pavel Telička. Evropská komise se oficiálně vysloví ve středu, až obdrží z Prahy formální nominaci. Její vysocí úředníci však už nyní oceňovali toto rozhodnutí jako správné a soudili, že prospěje jak Česku, tak Evropské unii. Telička-vyjednávač nejednou rozladil své protějšky v EU naléháním na některé body, které považovali za vyřešené, nebo nastolováním těžkých věcí v nevhodné chvíli. Byl kritizován pro neomalenost a agresivitu. Jako velvyslanec ČR v mocném Výboru stálých zástupců (Coreper) se stal rychle nejaktivnějším z nových členů - jeho činorodost podle diplomatů někdy až vadí.

Předseda Evropské komise Romano Prodi vzal na vědomí záměr jmenovat do úřadu komisaře velvyslance ČR při EU Pavla Teličku. Vyjádří se, až bude česká volba definitivní, řekl Prodiho mluvčí Reijo Kemppinen. Podotkl, že členství v komunistické straně, dlouhé nebo krátké, nepatří mezi hlediska, podle nichž EK kandidáty posuzuje. "V Evropské komisi mají lidé různou minulost. Z Teličkova životopisu vyplývá, že mu v té době nemohlo být víc než 24 let. Takže co," podotkl k témuž nejmenovaný vysoký úředník EK. Komise několikrát vyhlásila, že ji zajímají odborné a charakterové vlastnosti příštích komisařů, jejich schopnost sloužit evropské integraci, nikoli peripetie jejich minulosti.

Známý sochař Pavel Opočenský, který byl před časem poslán na tři roky do vězení za pohlavní zneužívání mladičkých dívek, stane příští týden ve středu znovu před soudem. Bude se opět zpovídat ze sexuálních deliktů na nezletilých děvčatech. Devětačtyřicetiletý umělec je nyní ve věznici ve Všehrdech na Chomutovsku. Odpykává si tam trest za to, že nejméně od roku 1999 zval do svého bytu nezletilé dívky, které se před ním za úplatu svlékaly a poskytovaly mu sexuální uspokojení. S jednou dívkou mladší 15 let souložil. Během soudního líčení byl obviněn z dalších sexuálních deliktů. Počet dívek, které údajně zneužíval, se tak vyšplhal skoro ke dvaceti. Pokud bude uznán vinným i v dalších případech, hrozí mu až osmileté vězení. Opočenského k prvnímu soudu dostaly dvě dvanáctileté dívky, které od něj získaly 500 korun za to, že jej sledovaly při masturbaci. Nová kabelka jedné z nich zalarmovala rodiče a ti policii. Kriminalisté sochaře zatkli a soud ho vzal do vazby. Po několika měsících byl propuštěn. Když odvolací soud zrušil první rozsudek obvodního soudu a bylo nařízeno nové jednání, policie zjistila, že se Opočenský pokusil mladé svědkyně ovlivňovat. Nasadila na Opočenského odposlech, aby měla jistotu, že svědky ovlivňuje. Přišla tak na to, že v trestné činnosti pokračuje. Podle policie opakovaně zneužíval čtrnáctiletou dívku a se svou přítelkyní Julií popisovali do telefonu své sexuální praktiky dvanáctiletým dívkám. Julie byla také obviněna a nyní s Opočenským také stane u soudu.