Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokraté na zasedání ústředního výkonného výboru několik hodin diskutovali o dopisu poslanců nespokojených se stranickou politikou a o projevu předsedy ČSSD Vladimíra Špidly. Ten nakonec drtivě zvítězil. Závěrečné usnesení podpořilo 77 členů, deset se hlasování zdrželo a jen tři byli proti. Výbor uložil všem členům a funkcionářům, aby veškeré úsilí podřídili potřebám letošních voleb. Mají se také při veřejných vystoupeních zdržet výroků zpochybňujících kvalitu kandidátů a mediálních polemik oslabujících volební úsilí strany. Nespokojení poslanci jsou zklamáni, jsou přesvědčeni, že je usnesení namířeno proti nim.

Do diskuse se podle Špidly zapojilo 32 účastníků. Kritikové vytýkali politickému vedení, že příliš ustupuje koaličním partnerům. Vadila jim i malá informovanost o koaličních jednáních a dohodách. To částečně přiznal i Špidla. Sami kritikové ale přiznávali, že jsou v menšině. Předseda rozhodně odmítl, že by koaličním partnerům příliš ustupoval. Je přesvědčen, že ČSSD ve vládní koalici s unionisty a lidovci získala možnost realizovat největší část svého programu.

Hostem jednání byl šéf finského parlamentu a tamních sociálních demokratů Paavo Lipponen, který v projevu uvedl, že zkušenosti pětimilionového Finska z desetiletého členství v unii ukazují, že i malé země mají šanci unii ovlivňovat. Premiér Vladimír Špidla je připraven podpořit Lipponenovu kandidaturu na předsedu Evropské komise. Zatím lepšího kandidáta nevidí. Nový šéf evropské administrativy by měl vystřídat ve funkci Romana Prodiho letos na podzim. Šéf finských sociálních demokratů popřál českým přátelům mnoho úspěchů v evropských volbách. Finsko podle něj ČR do Evropské unie vítá. Při blížícím se mistrovství světa v ledním hokeji prý ale přeje Čechům, kteří jsou tradičním soupeřem Finů, jen přiměřený ne zase tak velký úspěch, řekl s úsměvem.

Islámský svaz se sídlem v Saúdské Arábii, který měl financovat výstavbu mešity v Orlové na Karvinsku, podle saúdskoarabského velvyslanectví v Praze neexistuje. "Neexistuje ani žádný saúdský projekt týkající se financování výstavby islámského centra ve zmíněném městě Orlová či kterémkoli jiném českém městě," sdělila ČTK Zina Ayoubová z tiskového odboru velvyslanectví. Kosovský Albánec Muhamed Gutiqi, který se kolem výstavby mešity angažuje, ale ČTK řekl, že v úterý jednal v Praze s velvyslancem Saúdské Arábie. "Bylo mi řečeno, že mám čekat do jeho rozhodnutí," sdělil Gutiqi s tím, že celá záležitost by se měla projednávat na vládní úrovní. Další zprostředkovatelé projektu, který by měl stát 200 milionů korun, navíc ČTK sdělili, že v příštím týdnu doloží, jak bude výstavba financována.

Muhameda Gutigi podle informací České televize stíhá česká justice pro mezinárodní obchod se ženami. Je podezřelý z toho, že zavlekl do ciziny osobu za účelem prostituce, potvrdila ČT náměstkyně Okresního státního zastupitelství v Ostravě Marta Schulmeisterová.

Na vedení města Orlová se v minulých dnech obrátila řada občanů z celé České republiky, kteří většinou byli proti výstavbě mešity. Lidé nejčastěji tvrdili, že se obávají hlavně hrozby terorismu a odlišné náboženské ideologie. Pro Orlovou se prý investor rozhodl proto, že leží u nedalekých dvou lázeňských zařízení, kam se jezdí léčit řada obyvatel arabských zemí. Kromě mešity by součástí komplexu měla být i knihovna, prodejna potravin a exotického zboží, krátkodobé ubytovací zařízení či park.