Zprávy | Z archivu rubriky


Nával návštěvníků, který zaznamenala výstava českých korunovačních klenotů v prvních dnech, dnes znatelně ochabl. Poslední den navštívilo expozici na Pražském hradě o několik set lidí méně než obvykle. Zájemci, kteří nespěchali a s prohlídkou pokladu počkali na odpolední hodiny, se vyhnuli i několikahodinové frontě.

Naposledy měli lidé možnost spatřit klenoty v roce 1998. Během devíti dnů si je tehdy prohlédlo 30.000 lidí. Letošní expozici, která trvala o dva dny déle, zhlédlo asi o 10.000 lidí více. V průměru přišlo denně 4000 návštěvníků.

Klenoty se v Česku vystavují jen při výjimečných příležitostech. Letos bylo důvodů k uspořádání výstavy hned několik: 85 let od vzniku Československa, deset let od vzniku České republiky a volba nového prezidenta.

Možnost vidět nejvzácnější český poklad využili dnes rodiny s dětmi i důchodci, Pražané, mimopražští i cizinci.

Dlouhý had čekajících, který se v minulých dnech táhl od Sterého královského paláce přes Býčí schodiště a Jižní zahradu až po Staré zámecké schody, se dnes smrskl na frontu sahající jen do poloviny schodů. Jižní zahrada tak zůstala téměř celý den prázdná. Na lavičkách se slunečníky, které byly připraveny pro čekající návštěvníky, posedávali jen zahraniční turisté s mapami Prahy. Stánky s občerstvením balili v poledne.

Výstava začala 3. července. Před uložením klenotů do bezpečí Korunní komnaty prohlédnou poklad odborníci.

Zhruba 100 klientů cestovní kanceláře Harmonie Medical se již vrátilo ze strastiplného zájezdu do Chorvatska domů. Návrat dalších asi 200 klientů, které tato cestovní kancelář z Háje ve Slezsku nechala o víkendu na Jadranu bez zaplaceného ubytování, zřejmě zajistí jiné cestovní kanceláře. Ministerstvo zahraničních věcí i český konzulát ve Splitu již požádal o pomoc české CK i dopravce.

CK Gloden City Tour již podle vedoucí českého konzulátu ve Splitu Veroniky Honcové nabídla, že pro klienty vypraví čtyři až pět autobusů a v úterý, kdy jim končí platnost ubytování, je přiveze. Pomoc nabídly i Vítkovice Tours a další CK.

Cestu si ale budou lidé muset zaplatit sami. Ministerstvo zahraničních věcí totiž nemůže hradit návrat klientů. Úřad může jen pomoc zprostředkovat, logisticky pomáhat, informovat příbuzné a podobně, řekl šéf tiskového oddělení MZV Karel Borůvka.

Mezi klienty CK jsou i zdravotně handicapovaní, lidé po operacích páteře a kyčlí či kardiaci. Převažují důchodci, ale jsou tam i malé děti. Na léčebný pobyt odjeli ve čtvrtek. Za zájezd zaplatili 15 až 30 tisíc korun.

Již v sobotu v noci konzulát zajistil návrat asi stovce klientů CK Harmonie. CK Golden City Tour jich přivezla do Prahy asi 53, další lidi dovezla CK Oasa, nebo dopravce Petr Ludvík a další firmy. CK Vítkovice Tours zajistila v Makarské ubytování skupince klientů, které ve středu přiveze do Ostravy.

Majitelka CK Harmonie Medical Hana Vitečková není telefonicky k zastižení. Rovněž telefony na obou pobočkách firmy v Praze a v Háji ve Slezsku nikdo nezvedá. CK údajně dluží peníze jak v Chorvatsku, tak autobusovému dopravci.

CK Harmonie Medical zřejmě nebyla pojištěná proti následkům insolvence. Ministerstvo pro místní rozvoj již loni podalo podnět živnostenskému úřadu, aby jí odebral licenci. MMR totiž obdrželo od pojišťovny koncem loňského roku oznámení, že kancelář neuzavřela zákonné pojištění proti následkům úpadku. Nyní již MMR nemůže ve věci nic podnikat. Věc je v řízení živnostenských úřadů, které musí nepojištěné cestovní kanceláře odebrat licenci. Zda se tak již stalo, MMR ani neví, vysvětlil mluvčí Petr Dimun.

Klienti tak zřejmě nebudou mít nárok na pojistné plnění a peníze budou moci na CK vymáhat pouze soudní cestou.

Letos již pool pojišťoven řeší čtyři krachy CK. Další podnět obdržel tento týden. Podle agentury Mag Consulting hrozí letos krach dalším dvěma až třem menším cestovním kancelářím.

Osmatřicátý ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je minulostí. Hlavní cenu Křišťálový globus získal v sobotu večer za ovací diváků, kteří do posledního místa zaplnili Velký sál hotelu Thermal, italský film Okno naproti režiséra Ferzana Ozpeteka, který vznikl v koprodukci Velké Británie, Turecka a Portugalska.

Režisér Ferzan Ozpetek přišel na podium i podruhé, aby převzal cenu za nejlepší režii. Jeho příběh nezvyklého setkání mladé ženy, unavené stereotypním manželstvím, a osmdesátiletého muže, poznamenaného tragickou událostí z druhé světové války, se loni stal nejúspěšnějším italským filmem.

Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzal hollywoodský herec Morgan Freeman. Byl letos druhou osobností, kterou festival takto vyznamenal - režisér Jiří Menzel ji dostal při zahájení devítidenního maratonu projekcí 250 snímků.

Závěrečného ceremoniálu, který v přímém přenosu vysílala Česká televize, se zúčastnili i prezident Václav Klaus s chotí, ministři a zástupci diplomatického sboru. Na tři stovky filmů zhlédlo v Karlových Varech 122.440 diváků

Během devíti dnů mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech přišlo na 476 projekcí 122.440 diváků. Osmatřicátý ročník této prestižní přehlídky navštívilo 10.480 příznivců. Festivalový pas, jehož majitelé získali čtyři vstupenky denně, si koupilo sedm tisíc studentů a pravidelných diváků.

Podle informací tiskového střediska organizátoři akreditovali téměř tři tisíce členů filmových delegací, distributorů a filmařů, novinářů bylo na 600. Denně se ve 12 kinosálech konalo až 63 většinou vyprodaných projekcí. Celkem se promítalo 304 titulů, z nichž mělo 18 světovou, 21 mezinárodní a dva evropskou premiéru. V soutěži hraných filmů bylo uvedeno 16 snímků.

Vyrovnanou kvalitu pochválili filmaři i kritici. Jen porota, v níž usedla i herečka Aňa Geislerová, byla nesourodá věkem. "Její členové se i hádali, ale s jejich verdiktem lze souhlasit," podotkla na setkání s novináři umělecká ředitelka Eva Zaoralová. V kinech se z této kolekce objeví například americký film Průserář, dílo dánské režisérky Natashy Arthyové Starý, nový, půjčený a modrý a francouzsko-japonský film Strach a chvění.

Podle prezidenta festivalu Jiřího Bartošky může budoucnost festivalu ovlivnit privatizace Thermalu i přízeň státních orgánů, neboť finanční podpora (letos 20 milionů korun) není součástí příslušné kapitoly státního rozpočtu. "Přejeme si, aby privatizace byla seriozní a zaručila, že festival bude dál v Karlových Varech," řekl Bartoška, který martyrium při shánění podpory státu přirovnal k pohádce O kohoutkovi a slepičce.

Podle Zaoralové reputace karlovarské přehlídky roste nejen se zájmem médií, jejichž zástupci přijíždějí z celého světa, ale i programem. "Je to vidět v tom, že producenti a distributoři jsou ochotni dát nám filmy, které by jinak schovávali pro Cannes či Benátky. To by se před deseti lety nemohlo stát," řekla.

Bartoška se Zaoralovou byli letos v čele festivalu podesáté. Za tu dobu se podle svých slov přesvědčili, že je to práce, která sedí jim i spokojeným návštěvníkům.

Při srážce motorového osobního vlaku s nákladním automobilem na nechráněném železničním přejezdu u Rokytnice v Orlických horách na Rychnovsku byl v sobotu ráno jeden člověk těžce zraněn, 11 lidí utrpělo lehká zranění. Ve vlaku jelo 15 cestujících a dva zaměstnanci železnice, uvedl Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah. Nehoda na sedm hodin zablokovala železniční trať z Doudleb do Rokytnice a silnici mezi Pěčínem a Rokytnicí.

Řidič auta byl ve vážném zdravotním stavu vrtulníkem převezen do královéhradecké fakultní nemocnice, řekla dispečerka záchranné služby z Rychnova nad Kněžnou Jaroslava Ročňová.

Ostatních jedenáct zraněných převezly sanitky do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Automobil odhodil přední část vlaku mimo koleje, takže k odstranění následků nehody byla nutná těžká technika. Náraz nákladního vozu také rozbil okna na boku a v přední části vagonu.

Nehoda zablokovala na několik hodin dopravu na trati z Doudleb do Rokytnice, dlouhé zhruba dvacet kilometrů, a rovněž na silnici z Pěčína do Rokytnice. "Před třetí hodinou se podařilo poškozený vlak vrátit na koleje a silnice je opět průjezdná," řekl odpoledne operační důstojník rychnovských policistů. Po třetí hodině obnovily provoz na trati také České dráhy.

České dráhy se společně s kraji již dohodly na vytvoření pracovních skupin, které mají omezit přibývající srážky aut s vlaky na nechráněných železničních přejezdech. V červnu skupiny pracovaly například v Olomouckém, Libereckém a Českobudějovickém kraji. V pátek podepsali dohodu o vytvoření komise zástupci drah s představiteli Jihočeského kraje. Kraje si od spolupráce s drahami slibují odstranění krizových míst na železničních přejezdech, například instalací zpomalovacích retardérů před přejezdy či dalšího osvětlení.

Letní škola slovanských studií přiláká i letos do České republiky několik set zahraničních studentů. Třem stovkám z nich poskytne české ministerstvo školství stipendium. Nejvíce stipendií získali studenti z Německa, Francie, Velké Británie, Itálie a Rakouska, řekla Milena Navarová z ministerstva.

Počet míst v letní škole se odvíjí od dvoustranných kulturních dohod a mezinárodních smluv. Počty stipendijních míst jsou většinou reciproční, čeští studenti tak mají možnost odjet studovat do zemí, které vyslaly své lidi na letní školu. Podle Navarové je zájem o stipendia větší než nabídka. Pokud ale studenti nezískají stipendium, mohou si pobyt zaplatit.

Letní škola se koná na univerzitách v Praze, Brně, Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích a Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Poděbradech.

Na Univerzitě Karlově se letos koná už 47. ročník letní školy slovanských studií. Čeština do Prahy láká dvě stovky cizinců. Měli by přijet studenti z Kolumbie, Číny, Severní a Jižní Koreje či Japonska. Letošní letní škola začne 25. července a potrvá do 22. srpna, řekla Hana Futerová z UK.

Zhruba 80 studentů získalo stipendium od českého ministerstva školství, které jim hradí školné, stravování a ubytování. Ostatní vyjde studium češtiny buď na 990 dolarů (přes 28.000 korun), nebo na 470 dolarů (přes 13.000 korun), pokud si ubytování a stravování zajistí sami.

Podle Futerové jezdí do Prahy stále mladší zájemci o češtinu, mezi nimiž je mnoho začátečníků nebo mírně pokročilých. Do České republiky přijíždějí i děti krajanů, které si chtějí doplnit znalosti mateřského jazyka svých rodičů, dodala.