Zprávy | Z archivu rubriky


Lyžařka Šárka Záhrobská obsadila na juniorském mistrovství světa páté místo v obřím slalomu. Česká reprezentantka figurovala ve slovinském Mariboru po prvním kole na šestém místě, druhou jízdou si o jednu příčku polepšila. Z vítězství se radovala Němka Maria Rieschová, která zajela nejrychlejší časy v obou kolech.

Po neúspěšném působení v Singapuru se českému žokejovi Filipu Minaříkovi podařil skvělý návrat na německé dráhy. V úvodních letošních jedenácti startech v Neussu a Dortmundu se hned třikrát radoval z vítězství a zařadil se na třinácté místo jezdeckého šampionátu. Průběžně nejúspěšnějším Čechem je v Německu nadále Jiří Palík, kterému se letos podařilo vyhrát zatím pětkrát a je čtvrtý.

První zklamání po návratu po mateřské pauze zažila česká lyžařka Kateřina Neumannová v závodu Světového poháru v Oberstdorfu, který kvůli špatně namazaným lyžím vzdala hned v úvodu. Skiatlon na 15 kilometrů vyhrála další maminka v seriálu Julia Čepalovová z Ruska před Norkou Hilde Pedersenovou a další Ruskou Olgou Zavjalovovou.

Patnácté místo obsadila česká lyžařka Nikola Sudová v závodu Světového poháru v jízdě v boulích v japonském Inawaširu. Účast ve finále mezi nejlepší dvanáctkou závodnic jí utekla o 0,44 bodu. V dynamické jízdě s průměrně provedenými skoky dosáhla Sudová šestého nejrychlejšího času, ale dostala nízké známky. Vítězství vybojovala Rakušanka Margarita Marblerová, která označila trať za nejtěžší v celém seriálu. Druhá skončila Kanaďanka Jennifer Heilová a upevnila si celkové vedení.

Krátká dovolená na Havajských ostrovech uprostřed sezony akrobatickému skokanovi na lyžích Aleši Valentovi příliš neprospěla. V závodu Světového poháru v čínském Charbinu obsadil olympijský vítěz patnácté místo, což pro něj po sedmnácté pozici z minulého podniku v Deer Valley znamenalo druhý nejhorší výsledek v sezoně. Ještě hůř dopadl v silném větru vedoucí muž seriálu Kanaďan Steve Omischl, který skončil devatenáctý. Podruhé v sezoně vyhrál Bělorus Alexej Grišin před svým krajanem Dmitrijem Daščinským.

Sociální demokraté na zasedání ústředního výkonného výboru několik hodin diskutovali o dopisu poslanců nespokojených se stranickou politikou a o projevu předsedy ČSSD Vladimíra Špidly. Ten nakonec drtivě zvítězil. Závěrečné usnesení podpořilo 77 členů, deset se hlasování zdrželo a jen tři byli proti. Výbor uložil všem členům a funkcionářům, aby veškeré úsilí podřídili potřebám letošních voleb. Mají se také při veřejných vystoupeních zdržet výroků zpochybňujících kvalitu kandidátů a mediálních polemik oslabujících volební úsilí strany. Nespokojení poslanci jsou zklamáni, jsou přesvědčeni, že je usnesení namířeno proti nim.

Do diskuse se podle Špidly zapojilo 32 účastníků. Kritikové vytýkali politickému vedení, že příliš ustupuje koaličním partnerům. Vadila jim i malá informovanost o koaličních jednáních a dohodách. To částečně přiznal i Špidla. Sami kritikové ale přiznávali, že jsou v menšině. Předseda rozhodně odmítl, že by koaličním partnerům příliš ustupoval. Je přesvědčen, že ČSSD ve vládní koalici s unionisty a lidovci získala možnost realizovat největší část svého programu.

Hostem jednání byl šéf finského parlamentu a tamních sociálních demokratů Paavo Lipponen, který v projevu uvedl, že zkušenosti pětimilionového Finska z desetiletého členství v unii ukazují, že i malé země mají šanci unii ovlivňovat. Premiér Vladimír Špidla je připraven podpořit Lipponenovu kandidaturu na předsedu Evropské komise. Zatím lepšího kandidáta nevidí. Nový šéf evropské administrativy by měl vystřídat ve funkci Romana Prodiho letos na podzim. Šéf finských sociálních demokratů popřál českým přátelům mnoho úspěchů v evropských volbách. Finsko podle něj ČR do Evropské unie vítá. Při blížícím se mistrovství světa v ledním hokeji prý ale přeje Čechům, kteří jsou tradičním soupeřem Finů, jen přiměřený ne zase tak velký úspěch, řekl s úsměvem.