Zprávy | Z archivu rubriky


Prodejní ceny nových bytů v Praze podle realitních kanceláří stále rostou, naopak ceny pronájmů pokračují v poklesu. Podle zkušeností realitní kanceláře Gavlas se ceny za prodej bytů od začátku roku v hlavním městě zvedly až o 20 procent. "Ceny pronájmů méně kvalitních bytů na horších adresách se v hlavním městě snížily zhruba o deset procent," řekl ČTK prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Ivo Gavlas ze stejnojmenné realitní kanceláře míní, že se ceny nemovitostí v souvislosti se vstupem do Evropské unie sníží. "Dnes jsou ceny příliš vysoké. Jak velký pokles to bude, ale nevím," podotkl Gavlas. Také prezident Asociace realitních kanceláří nečeká růst prodejních cen ani cen pronájmů.

Proti loňskému roku se ceny pronájmů bytů na pražských panelových sídlištích podle Novotného snížily zhruba o deset procent. "Panelový byt o velikosti 60 metrů čtverečních se pronajímal za 11, 12 tisíc korun, teď se pronajímá i pod deset tisíc," řekl Novotný. V přepočtu na metr čtvereční to je pokles na zhruba 160 až 170 korun proti 200 korunám, které nájemníci platili loni.

Byty dnes podle realitních kanceláří kupují dvě skupiny lidí. Jednak ti, co se obávají, že po vstupu do unie ceny vzrostou. Dále spekulanti, co naopak s růstem cen počítají a byty pak chtějí výhodně prodat. "Nevíme, jaký je poměr těchto skupin," uvedl Novotný. Jestliže převládá skupina spekulantů, je to další důvod, proč by se ceny nemovitostí po vstupu do unie mohly snížit. Bude totiž najednou hodně bytů a malá poptávka.

Ředitel městských strážníků v Olomouci Jiří Král dal v úterý odpoledne městské radě na zvážení své odvolání z funkce. Učinil tak poté, co vyšlo najevo pochybení městské policie při výběru účastníků cesty strážníků a středoškoláků k bezpečnostním složkám v Londýně. O jeho dalším osudu rozhodne vedení města 2. září.

"Nejsem si vědom žádného porušení zákonných norem či předpisů. Své pochybení spatřuji v tom, že jsem přecenil odpovědnost podřízených pracovníků při výběru složení delegace, která město reprezentovala... Zjištěné nedostatky jsem připraven řešit v organizačních a koncepčních změnách v činnosti Městské policie Olomouc," sdělil Král v dopise primátorovi Martinu Tesaříkovi (ČSSD). Podle Tesaříka Král skutečně pochybil, ačkoli neporušil předpisy či zákon. "Byl jsem zděšen, jakým neprofesionálním až manipulovatelným způsobem byla soutěž středoškoláků o zájezd do Londýna připravena. Soutěž skutečně nebyla objektivní, bylo porušeno základní nepsané pravidlo, že se soutěží neúčastní rodinní příslušníci," řekl ČTK.

Na návštěvu Metropolitní policie Londýn minulý týden vyjel služebně ředitel Král s dvěma podřízenými. Jela s ním i manželka a odvolaný tiskový mluvčí František Kovářík. Místo regulérně soutěžících středoškoláků zastupovali olomouckou mládež Králova dcera, dcera jeho sekretářky a příbuzný Kováříka ze Slovenska.

Zástupci obcí Semilska a ekologických organizací vystoupili na jednání krajského zastupitelstva v Liberci s námitkami proti záměrům kraje vést dálnici přes Český ráj. Ve svém stanovisku ke koncepci územního plánu totiž radní doporučili variantu, která podle obcí a ekologů rozdělí unikátní přírodní památku a navíc ohrožuje zápis Skalních měst Českého ráje na seznam památek UNESCO.

Starostové byli pobouřeni přístupem krajských radních, kteří takzvanou severní variantu schválili, bez ohledu na jejich názor. "Pokud kraj nebude akceptovat naše námitky, budeme se bránit všemi dostupnými prostředky," zdůraznil starosta Rovenska pod Troskami Pavel Koldovský. Nerad by se prý dočkal toho, že bude město přejmenovávat na Rovensko pod Mostem. Mluvčí odpůrců dálnice Markéta Kovaříková navíc upozornila, že s navrhovanou dálnicí nesouhlasí ani ministerstva životního prostředí a kultury, proti je i Správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj a záměr nelíbí se ani zástupcům UNESCO.

Nová silnice má výrazně zrychlit a zkvalitnit dopravní spojení mezi Libercem a Hradcem Králové, kudy denně projede kolem 10.000 automobilů. Podle krajských radních vychází řešení, které podporují, ze záměrů státu. To však podle odpůrců není pravda. Ministerstvo dopravy počítá jen s investicí do současné komunikace a se zachováním dvoupruhu, upozornila předsedkyně občanského sdružení "S drakem rval se Michael" Martina Pokorná. Odpůrci proto stejně jako ministerstvo životního prostředí požadují, aby Liberecký kraj nechal ve spolupráci s Královehradeckým a Středočeským krajem zpracovat srovnatelné posudky všech variant, a teprve na jejich základě rozhodoval. Také zástupce libereckého hejtmana Luděk Suchomel (Unie svobody) se přiklonil na stranu odpůrců. "Domnívám se, že žádná z variant není dostatečně technicky připravena, aby mohla postoupit do dalších stupňů projednávání, je potřeba je důkladněji propracovat," přiznal Suchomel.

Většina nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause už má bezpečnostní prověrku. Na doklad o bezpečnostní spolehlivosti čekají ještě dva lidé z Klausova nejbližšího okolí - kancléř Jiří Weigl a tajemník Ladislav Jakl. "Jen ve dvou případech byla vydána výjimka, protože jde o prověření na vysoký stupeň utajení, a to nějakou dobu trvá. Jinak všichni, kteří potřebují konkrétní prověrku, ji mají," řekl ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek. Kolik lidí na Pražském hradě potřebuje k práci bezpečnostní prověrku, ale nedokázal říci. Kromě vedoucích jednotlivých odborů Klausovy kanceláře mezi ně podle Hájka patří třeba i někteří lidé z politického a legislativního odboru nebo vojenské kanceláře.

Ne všechny bezpečnostní prověrky hradnímu aparátu vydával Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Některá osvědčení vystavovala podle Hájka sama prezidentská kancelář. Prověrky potřebují lidé na Hradě k tomu, aby se mohli seznamovat s materiály, které jsou pod různým stupněm utajení, či doprovázet hlavu státu na jednání, kde jsou bezpečnostní prověrky rovněž podmínkou.

Běžná bezpečnostní prověrka NBÚ na nejvyšší stupeň utajení, tedy tajné a přísně tajné, trvá přibližně půl roku. Existují ale i případy, kdy prověřování trvalo i déle než dva roky. Kancléři Weiglovi ani tajemníkovi Jaklovi to ale práci prý nekomplikuje. "Mám udělenu výjimku. Ta se uděluje po prvním základním prověření a každé dva měsíce se obnovuje," řekl ČTK Weigl.

Takzvaná zrychlená prověrka spočívá v tom, že NBÚ prověří žadatele v evidencích bývalé komunistické Státní bezpečnosti a trestním rejstříku. Jakl, který byl v roce 1990 zvolen poslancem České národní rady za Občanské fórum, o rok později právě kvůli kontaktům s StB na křeslo v parlamentu rezignoval. Komunistická tajná policie mu nabídla spolupráci, kterou však odmítl. Přesto byl veden jako takzvaný kandidát tajné spolupráce. Kategorii kandidát zrušil později i Ústavní soud. "Už před tímto zrušením jsem od ministerstva vnitra obdržel negativní lustrační osvědčení," řekl ČTK Jakl.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda v úterý odmítl, že by provoz českého muzea Jana Amose Komenského v nizozemském Naardenu měl platit jen jeho úřad. Muzeu hrozí uzavření kvůli nedostatku peněz na jeho provoz. "Problém je v tom, že ona budova a celé muzeum je ve vlastnictví místní samosprávy. To znamená, že stát a vláda nemá žádnou ingerenci, jak tuto věc řešit," řekl Svoboda. Dodal, že jak Nizozemsko, tak Česko mají zájem na dalším fungování instituce. "Není to otázka toho, zda ministerstvo zahraničních věcí má peníze na podporu tohoto muzea. Musíme najít definitivní řešení a to musí být řešení, které půjde z více zdrojů. Neexistuje definitivní řešení, že to bude platit české ministerstvo zahraničních věcí," podotkl ministr.

Naardenští radní se rozhodli, že muzeum, které funguje od roku 1992 při mauzoleu Komenského, přestanou financovat. Samotné pietní místo s Komenského hrobem by tak přestalo být turistickou atrakcí a otevíralo by se znovu jen po dohodě s radnicí.

Kaple se zapomenutým hrobem Komenského byla objevena v roce 1929 a v roce 1933 si československá vláda vnitřek kaple pronajala za symbolický gulden ročně. Interiér vyzdobili českoslovenští umělci. Od roku 1992 je v přilehlé nemovitosti expozice o životě a díle "učitele národů", kterou vytvořila Nadace muzea Komenského s přispěním české vlády. Kapli má pronajatou český stát, muzeum si pronajala v roce 1992 od naardenské radnice nadace. Komenského muzeum ročně spolkne přes 30.000 eur, tedy asi milion korun. Naarden chce tedy napřesrok zkrátit dotaci o polovic a v roce 2005 ji zrušit zcela.