Zprávy | Z archivu rubriky


Nevládní nezisková organizace Růžový panter, která se zaměřuje na odhalování korupce a organizovaného zločinu ve veřejné správě, chce podat trestní oznámí na soudkyni Vrchního soudu v Praze Jaroslavu Maternovou. Růžový panter Maternové vytýká, že před zhruba dvěma roky propustila z vazby dva vlivné šumperské podnikatele Vratislava Kutala a Milana Šišmu, kteří později v souvislosti s obchodováním s lehkými topnými oleji dostali vysoké tresty. "Připravujeme podání trestního oznámení na soudkyni Maternovou, která Kutala a Šišmu propustila z vazby. Oba, kteří byli v té době nepravomocně odsouzení, měli po dobu téměř dvou let prostor k možnému ovlivňování svědků a k manipulaci s majetkem," řekla ČTK Iveta Jordanová z organizace Růžový panter.

Městský soud v Praze požádal v těchto dnech policii o vypátrání a zatčení Kutala, který měl koncem června kvůli svému podílu na případu obchodování s LTO nastoupit desetiletý trest vězení, avšak dosud si užívá svobody na neznámém místě. Kutala letos v březnu pražský vrchní soud uznal jej vinným z přípravy neuskutečněné vraždy novináře, jenž o LTO psal, a z objednávky výbuchů, které měly od LTO odvést pozornost policie. "Na Kutala je v současné době vydán zatykač, neboť se nedostavil k nástupu výkonu trestu, v místě trvalého bydliště se nezdržuje a pobývá na neznámém místě," podotkla Jordanová.

Také Kutalův společník Šišma, kterému soud za návod k vraždě obchodníka s LTO Lubomíra Holého vyměřil 13,5 roku vězení, nenastoupil ve stanovený termín do věznice a požádal o odklad trestu ze zdravotních důvodů. S žádostí však neuspěl u městského soudu a stejně dopadla i jeho stížnost u soudu vrchního. Šišmu policie v červenci zadržela v místě jeho bydliště na Šumpersku a byl eskortován do věznice.

Kurz o ochraně člověka a jedna vyučovací hodina navíc v rozvrhu osmých a devátých tříd čekají od září žáky základních škol. Zlepšit by se měla i péče o talentované děti, alespoň to plánuje ministerstvo školství. Děti od první do deváté třídy, ale i studenti středních a vyšších odborných škol se budou od září učit, jak se mají zachovat při mimořádných událostech. Dozvědí se, co mají dělat, když najdou podezřelý předmět, co si mají sbalit při evakuaci a jak poskytnout první pomoc. Hodiny navíc školákům nepřibudou, kurz o ochraně člověka se bude prolínat různými předměty.

O něco déle budou muset ve škole zůstat osmáci a deváťáci. Do jejich rozvrhu jim přibude po jedné hodině. Bude na ředitelích škol, jaký předmět posílí. V některých školách chtějí tyto hodiny využít pro výuku cizího jazyka, matematiku, chemii, informatiku a další předměty. Ministerstvo chce hodinami navíc docílit toho, aby žáci na druhém stupni základních škol nezaostávali příliš za svými vrstevníky z víceletých gymnázií.

Od září ministerstvo také zahájí experiment, který by měl pomáhat rozvoji mimořádně nadaných dětí. Začne fungovat síť psychologů, kteří spolu se školou talentovanému dítěti vytvoří individuální program pro předmět, v němž vyniká. Na pěti desítkách základních škol se bude druhým rokem testovat rámcový vzdělávací program, který by měl v budoucnu nahradit direktivní osnovy.