Zprávy | Z archivu rubriky


Hornické odbory požadují, aby vláda zachovala jejich sociální výhody. Pokud kabinet Vladimíra Špidly bude horníkům rušit zvláštní příspěvky bez kompenzací, odbory to budou považovat za porušení sociálního smíru. "Mohly by následovat demonstrace, protesty či, podobně jako již v minulosti na některých dolech stávky," řekl ČTK po dvoudenním jednání místopředseda odborů František Nekola. Ministerstva průmyslu a práce a sociálních věcí nyní podle Nekoly rozhodují o tom, zda a v jaké podobě budou mít horníci nárok na věrnostní příplatek a zvláštní příspěvek. Obě dávky, které mohou činit i několik tisíc korun, horníkům zaručuje zákon. Vláda ale podle Nekoly uvažuje o tom, že dávky budou pouze součástí kolektivního vyjednávání.

"Jestliže nám budou rušeny oprávněné hornické nároky bez zákonných kompenzací budeme dosud trvající sociální smír považovat ze strany vlády za porušený," uvedly hornické odbory v rezoluci. Horníci jsou ochotni s vládou jednat. "Chceme ale, abychom to (dávky) měli zaručeno, tak jako dosud, v zákoně," uvedl Nekola. Odbory se podle Nekoly obávají toho, že by vláda či ministerstva nemusely brát hlas horníků v potaz. Loni v listopadu totiž ministerstvo práce a sociálních věcí zrušilo vyhlášku o sociálně zdravotních dávkách pro horníky.

Podle horníků úřad ministra Zdeňka Škromacha vyhlášku nemohl zrušit. Škromach i premiér to naopak obhajovali. Horníci proti tomu protestovali a připravovali dokonce na Škromacha žalobu. Podle rezoluce bylo tehdejší rozhodnutí "názornou ukázkou arogance moci, bez řádného jednání se sociálními partnery." Ministerstvo podle horníků porušilo dohody z předchozích jednání. Vláda byla nedávno také ve sporu s horníky kvůli privatizaci hnědouhelných společností. Horníci protestovali proti vyloučení elektrárenské společnosti ČEZ z privatizace. Nelíbilo se jim také uvažované spojení Severočeských dolů s Mosteckou uhelnou společností, která se o doly ucházela. Vláda ale privatizaci dolů nedávno přerušila.

Členové Pomocných technických praporů (PTP) a Konfederace politických vězňů v Pardubicích odhalili pamětní desku obětem komunistického režimu. Bronzová deska má být připomínkou statisíců lidí, kteří byli nepohodlní komunistům a umírali v dolech, ve věznicích i na popravištích a také jejich rodin, které byly často diskriminovány. Jejich památku si připomněly asi dvě stovky lidí. "Věřím, že se u této tabule budou zastavovat nejen pamětníci té doby, ale také mladí lidé, aby si připomněli naši společnou pohnutou minulost, řekl při odhalení desky hejtman Pardubického kraje Roman Línek. Dodal, že komunismus byl "zločinný a dějinně úchylný".

Podle představitelů obou organizací bylo v letech 1948 až 1989 v tehdejším Československu komunistickou zlovůlí odsouzeno 280.000 lidí. Z tohoto počtu bylo popraveno 248 osob a další čtyři tisíce lidí byly umučeny či zastřeleny ve vězeních. Navíc v PTP - vojenských táborech nucených prací bylo "převychováno" na 60.000 mladých mužů tzv. "černých baronů". "Občane, pamatuj, že svoboda je ti svěřeným darem a ty jsi povinen ji hájit!" končí text na desce v podloubí budovy pardubického magistrátu na náměstí Republiky. Konfederace politických vězňů sdružuje vězně komunistického režimu, kteří byli odsouzeni pro politický odboj, dále osoby, které byly nuceny z politických důvodů opustit republiku a které se v cizině zapojily do protikomunistického odboje.

Politické strany, které mají svou členskou a programovou základnu hlavně na Moravě, a různá nezávislá uskupení zatím nevytvořily společnou kandidátku pro červnové volby do Evropského parlamentu (EP). "Společná kandidátka ještě není vytvořena," řekl ČTK Ivan Dřímal, který byl na sobotním sedmém sjezdu Moravské demokratické strany (MDS) v Pohořelicích na Břeclavsku znovu zvolen předsedou strany. O společné kandidátce jedná MDS s Hnutím samosprávné Moravy a Slezska (HSMS), hnutím Nezávislí a s nezávislými kandidáty. "Kandidáty však zatím nechci prozrazovat, neboť společná kandidátka ještě není vytvořena," řekl Dřímal. Evropskou integraci MDS vítá. "Od EU si slibujeme, že se Morava stane plnohodnotným regionem v Evropě," vysvětlil. MDS má v EP statut pozorovatele ve frakci Evropské svobodné aliance (EFA).

Šanci na naplnění svých vizí spatřují MDS i HSMS v integraci Česka do EU. Evropa je podle nich především Evropou regionů, nikoli států. Na evropské politické scéně chtějí oba subjekty spolupracovat s obdobně orientovanými stranami, zejména s Evropskou stranou národů. Spolupráci s extremistickými a nacionalistickými sdruženími zásadně odmítají. Česká republika se stane novým členem EU spolu s dalšími devíti zeměmi 1. května. O zhruba měsíc později si občané Česka poprvé zvolí zástupce v EP.

Ke svému zvolení předsedou MDS Dřímal řekl, že to chápe jako potvrzení současné linie strany. V boji o křeslo šéfa neměl protikandidáta. Nově vznikly funkce dvou místopředsedů - pro resort vnitřních věcí a pro evropskou politiku. Místopředsedy se stali Milan Trnka a Jiří Novotný. MDS se zúčastní podzimních krajských voleb. Uvažuje o koalici s Nestraníky pro Moravu.

Evropská unie musí být podle ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) konkurenceschopná a Česko v ní musí mít vliv spolu s ostatními stejně velkými členskými státy. Svoboda to uvedl v souvislosti s koncepcí směřování ČR v rámci EU do roku 2014, kterou představil senátorům z výboru pro evropskou integraci. O koncepci má v dubnu rozhodovat vláda. "Nám jde o to, aby Evropa byla konkurenceschopná, aby byla schopna být soutěžitelem i s takovým trhem, jako jsou Spojené státy americké. Je důležité, aby Česká republika společně se zeměmi stejné velikosti měla váhu, která bude mít vliv v Evropské unii," řekl po jednání ministr ČTK a Českému rozhlasu.

Priority obsažené v koncepci jsou podle Svobody o tom, "jak my vidíme evropské hřiště, na kterém budeme hrát". Mezi priority patří záměr dosáhnout dlouhodobě udržitelného hospodářského rozvoje, posilovat soudržnost Evropy, zajistit svobody a bezpečnost občanů, plnohodnotně se zapojit do evropské vnější (zahraniční) a bezpečnostní politiky a podporovat evropskou rozmanitost, vyjmenoval ministr.

K námitkám některých senátorů na obecnost tohoto dokumentu Svoboda poznamenal, že koncepce je ve stádiu příprav. Na obecnou část podle ministra navazují přílohy, které stanoví v různé míře obecnosti konkrétní priority konkrétních resortů. Senátorovi za Znojemsko Vladimíru Železnému (za hnutí Nezávislí) se nelíbilo, že se koncepce nezmiňuje o zemědělství. "Postavil šunku proti nových technologiím, proti vědě a výzkumu. Myslím, že Česká republika bude úspěšná, když bude schopna soutěžit v této oblasti. Je dobře, když vyrábíme českou šunku, ale s českou šunkou neovládneme Evropskou unii," uvedl ministr.

Svoboda v souvislosti se zasedáním Evropské rady koncem března v Bruselu poznamenal, že česká vláda není nucena měnit mandát pro vyjednávání o evropské ústavní smlouvě. "Chceme jít cestou dohody. Pokud se tam sejdeme a předvedeme koncert ochránců národních zájmů, nehneme se z místa," podotkl ministr.

Do mise Severoatlantické aliance, která působí na mezinárodním letišti v Kábulu, se v nejbližší době vydá 16 českých vojáků. S kontingentem, v němž budou pracovat ženisté, meteorologové a další specialisté, se rozloučili náměstek ministra obrany Martin Bělčík a zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš. Kontingent, jehož vyslání nedávno schválili zákonodárci, zůstane v Afghánistánu půl roku.

"Jádro kontingentu tvoří odborníci ženijního zaměření, tým, jehož úkolem bude zajistit bezpečnost v okolí letiště, například budou likvidovat munici," řekl ČTK Pupiš. S deseti pyrotechniky odjedou i dva meteorologové, jeden geolog, zpravodaj a finanční specialista. Velitelem jednotky bude Radek Augustýn.

"Jednotka je připravena odletět okamžitě, podle rozkazu," uvedl velitel. Termín odletu podléhá utajení. Na svou první zahraniční misi brzy odjede například dvaadvacetiletý Jan Tupý z Rumburku na Děčínsku. "Těším se. Na jednu stranu je to dobrodružství, na druhou stranu peníze. Ale jedu tam s chlapama, kterým věřím, jsou to zkušení pyrotechnici," řekl ČTK nejmladší člen kontingentu.

Nové poznatky a zážitky očekává od mise i otec dvou dcer Michael Bursa z Českolipska. "Bude to změna. Tady jsme cvičeni v domácích podmínkách. Tam to bude o něčem jiném," uvedl pyrotechnik. S funkční municí se prý v Afghánistánu potká na 100 procent. Vojáci museli kromě odborných předpokladů splňovat i některé další podmínky, například jazykové. Prodělali speciální výcvik, někteří i v zahraničí, uvedl Pupiš.

Český kontingent bude podléhat mezinárodnímu velení ISAF. Český velitel ale bude moci ovlivňovat rozsah velení, který mu bude udělován, dodal Pupiš. Prvních 16 vojáků vystřídají po půl roce další. S jednotkou odlétají i dva meteorologové. Náplň jejich práce v Afghánistánu se nebude lišit od toho, co dělají doma. "Zabýváme se činností, která souvisí s vyhodnocováním počasových jevů," řekl ČTK Karel Vachek. Podle jeho kolegy Michala Novotného je odjezd na zahraniční misi příležitostí věnovat se své specializaci. Meteorologové si netroufli odhadnout, jak bude situace v Kábulu vypadat. "Každopádně v současné době je tam kolem 15 až 20 stupňů Celsia. V červenci a srpnu jsou běžná maxima 40 stupňů, extrémní maxima pak 45 až 47 stupňů," konstatoval s úsměvem Vachek. Kromě 16 specialistů se do Afghánistánu chystá odjet i více než stovka českých průzkumníků. Ti se mají zapojit do operace Trvalá svoboda, které velí Spojené státy a která je zaměřena na vyhledávání bojovníků bývalého vládního hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida.