Zprávy | Z archivu rubriky


Nástupcem Pavla Rychetského v čele resortu spravedlnosti by se mohl stát bývalý šéf advokátní komory Karel Čermák. Zkušený advokát Čermák ve středu potvrdil, že jej premiér Vladimír Špidla s nabídkou vládní funkce oslovil. Zároveň připustil, že je ochoten ministerské místo převzít. Čermák, který podle publikace Kdo je kdo nikdy nebyl členem žádné politické strany, byt se mohl stát vedle ministra obrany Miroslava Kostelky druhým nestraníkem Špidlova koaličního kabinetu.

Někdejší předseda České advokátní komory nyní působí v pražské advokátní a patentové kanceláři Čermák Hořejš Myslil. Jeho oborem je především právo duševního vlastnictví, patenty, ochranné známky, arbitráže, mezinárodní právo a smlouvy. Čermák je také rozhodcem u mezinárodního arbitrážního soudu ve Vídni a u Obchodní a průmyslové komory ČR v Praze, působí i jako soudní tlumočník angličtiny a němčiny.

Nedávno o Čermákovi média spekulovala v souvislosti s uvolněnými místy ústavních soudců. Sám Čermák deníku Právo přiznal, že úvahy o jeho možném navržení na ústavního soudce již slyšel, "nešlo však o žádné oficiální oslovení". "A pokud bych snad nabídku dostal, odmítl bych ji," řekl Čermák listu bez bližšího vysvětlení. Uvedl ale, že pro ústavního soudce je nezbytný "nadhled, schopnost interpretace pozitivního práva z hlediska filozofických, světonázorových zásad". Uznal, že právě u obhájců je poněkud obtížnější tento požadavek naplnit, neboť "advokát slouží svému klientovi a v zásadě je vždy spíše pozitivním právníkem".

Život netopýrů přiblíží v sobotu 6. září noční program na hradě Cornštejn na Znojemsku. "Kromě povídání o netopýrech a jejich zvláštním způsobu života budou mít návštěvníci možnost uvidět zblízka živé netopýry a poslouchat jejich hlasy v běžné přírodě lidským uchem neslyšitelné," řekla ČTK Jiřina Jarošová z pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě. Kromě netopýrů bude Netopýří noc zaměřena i na poznávání noční krajiny Podyjí. Při zimním spánku bývá na Cornštějně každoročně zastiženo kolem 15 netopýrů šesti druhů. Akce je součástí Evropské netopýří noci, která se koná na mnoha místech kontinentu letos již posedmé.

Netopýří noc v Podyjí spoluorganizuje Správa Národního parku Podyjí a Česká společnost pro ochranu netopýrů. Zajímavostí je, že netopýří trus používají podle Marcely Mikeskové z Českého svazu ochránců přírody ke hnojení ve Křtinách na Blanensku. V kopuli místního kostela se totiž uhnízdila velká netopýří kolonie a místní zahrádkáře vydatně zásobuje kvalitním hnojivem. V kopuli jich je prý na 500.

Létající savec podle Mikeskové patří mezi živočichy, kteří jsou hojně opředeni mýty. "Nejznámější je ten, že se netopýr dokáže zamotat do vlasů. Toto tvrzení ale není podloženo. Před časem Jiří Gaisler udělal pokus se dvaceti studentkami. Vkládal jim do vlasů netopýry a ani jeden se nezamotal," řekla Mikesková. Netopýři jsou důležití pro přírodu - živí se nepříjemným hmyzem. Lidé, kterým vletí netopýr do bytu a nebude ho chtít opustit, by měli podle Mikeskové kontaktovat nejbližší stanici pro handicapované živočichy ČSOP.

Blokáda kamionu s nákladem živých koní, který ve středu po poledni na hraničním přechodu v Chotěbuzi na Karvinsku zastavili ekologové, skončila. Akci ale musel ukončit zásah policie. Jelikož se aktivisté nedočkali veterináře, který měl transport prověřit a zajistit nápravu nedostatků, zablokovali celý přechod. Zasahující policisté asi dvě desítky lidí po několika minutách naložili do vozů a odvezli pryč.

"V současné době je přechod v provozu a transport s koňmi pokračuje v cestě," řekla ČTK před 15:00 mluvčí severomoravské pohraniční a cizinecké policie Daniela Vlčková. "Jsme zatčeni a čekáme na výslech," řekl ČTK Michal Kolesár z organizace Ochránci hospodářských zvířat. Podle něj se policisté během zásahu chovali slušně a nepoužívali násilí.

Kolesár tvrdí, že transport nebyl v pořádku. "Koně nesou stopy po bití a nejsou napájeni. Zvířata jedou až z Litvy a nebyla po 24 hodinách cesty vyložena na veterinární stanici. Řidič má ale papíry v pořádku, což je nepochopitelné," podotkl. Dodal, že výsledek akce je rozhodně neodradí. "Upozorňujeme na celoevropský problém. Jsme připraveni pokračovat akcemi, kteří mnozí označují za příliš tvrdé. Není jiné cesty," řekl Kolesár. Nechtěl však upřesnit, co konkrétně aktivisté chystají.

O podobnou blokádu se členové organizace Ochránci hospodářských zvířat v Chotěbuzi pokusili už začátkem července. Tehdy se jim ale nepodařilo zastavit žádný transport zvířat. Na polské straně řidiče někdo informoval a kamiony odkláněl na jiné přechody.

Podle ekologů chovatelé vypraví směrem na jatka ročně 300.000 transportů se živými zvířaty. "Dohromady se tak přepraví 312 milionů zvířat. Z toho 100.000 zahyne při dopravních nehodách," uvedl Kolesár. Přepravovaná zvířata pak trpí žízní, hladem a vysílením. "Jsou ve stresu a mnohdy nemohou stát na vlastních nohou. Pak je nešetrně popohánějí elektrickými šoky. Často se k nim řidiči bez požadované kvalifikace chovají velmi brutálně," doplnil.

Prodejní ceny nových bytů v Praze podle realitních kanceláří stále rostou, naopak ceny pronájmů pokračují v poklesu. Podle zkušeností realitní kanceláře Gavlas se ceny za prodej bytů od začátku roku v hlavním městě zvedly až o 20 procent. "Ceny pronájmů méně kvalitních bytů na horších adresách se v hlavním městě snížily zhruba o deset procent," řekl ČTK prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Ivo Gavlas ze stejnojmenné realitní kanceláře míní, že se ceny nemovitostí v souvislosti se vstupem do Evropské unie sníží. "Dnes jsou ceny příliš vysoké. Jak velký pokles to bude, ale nevím," podotkl Gavlas. Také prezident Asociace realitních kanceláří nečeká růst prodejních cen ani cen pronájmů.

Proti loňskému roku se ceny pronájmů bytů na pražských panelových sídlištích podle Novotného snížily zhruba o deset procent. "Panelový byt o velikosti 60 metrů čtverečních se pronajímal za 11, 12 tisíc korun, teď se pronajímá i pod deset tisíc," řekl Novotný. V přepočtu na metr čtvereční to je pokles na zhruba 160 až 170 korun proti 200 korunám, které nájemníci platili loni.

Byty dnes podle realitních kanceláří kupují dvě skupiny lidí. Jednak ti, co se obávají, že po vstupu do unie ceny vzrostou. Dále spekulanti, co naopak s růstem cen počítají a byty pak chtějí výhodně prodat. "Nevíme, jaký je poměr těchto skupin," uvedl Novotný. Jestliže převládá skupina spekulantů, je to další důvod, proč by se ceny nemovitostí po vstupu do unie mohly snížit. Bude totiž najednou hodně bytů a malá poptávka.

Ředitel městských strážníků v Olomouci Jiří Král dal v úterý odpoledne městské radě na zvážení své odvolání z funkce. Učinil tak poté, co vyšlo najevo pochybení městské policie při výběru účastníků cesty strážníků a středoškoláků k bezpečnostním složkám v Londýně. O jeho dalším osudu rozhodne vedení města 2. září.

"Nejsem si vědom žádného porušení zákonných norem či předpisů. Své pochybení spatřuji v tom, že jsem přecenil odpovědnost podřízených pracovníků při výběru složení delegace, která město reprezentovala... Zjištěné nedostatky jsem připraven řešit v organizačních a koncepčních změnách v činnosti Městské policie Olomouc," sdělil Král v dopise primátorovi Martinu Tesaříkovi (ČSSD). Podle Tesaříka Král skutečně pochybil, ačkoli neporušil předpisy či zákon. "Byl jsem zděšen, jakým neprofesionálním až manipulovatelným způsobem byla soutěž středoškoláků o zájezd do Londýna připravena. Soutěž skutečně nebyla objektivní, bylo porušeno základní nepsané pravidlo, že se soutěží neúčastní rodinní příslušníci," řekl ČTK.

Na návštěvu Metropolitní policie Londýn minulý týden vyjel služebně ředitel Král s dvěma podřízenými. Jela s ním i manželka a odvolaný tiskový mluvčí František Kovářík. Místo regulérně soutěžících středoškoláků zastupovali olomouckou mládež Králova dcera, dcera jeho sekretářky a příbuzný Kováříka ze Slovenska.