Zprávy | Z archivu rubriky


Chovatelům prasat, kteří jsou sdruženi v odbytovém družstvu Centroodbyt, došla kvůli nízkým cenám prasat trpělivost a od začátku příštího týdne nebudou prodávat masokombinátům vepřové maso za méně než 30 korun za kilogram živé váhy. Vyplývá to z prohlášení krizového štábu Centroodbytu."Situace na trhu prasat dospívá ke svému vrcholu. Zpracovatelé situaci vyhrotili a nejsou ochotni respektovat naše nejzákladnější požadavky a přijmout naše vstřícné návrhy. Jsou ve stavu, kdy ztratili smysl pro realitu a čest. Osud českých zemědělců je jim lhostejný," stojí v prohlášení Centroodbytu. Za ceny nižší než 30 korun, které podle chovatelů nepokrývají výrobní náklady, byli farmáři ochotni prodávat prasata ještě v pátek. Chtějí tak získat čas na přípravu své akce.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka na tuzemském trhu nepanuje mimořádný přetlak vepřového masa, takže není důvod pro nízké ceny. "Jsme jedinou zemí, kde po intervenci nedošlo u vepřového masa k oživení farmářské ceny. Nedokážu si vysvětlit, proč je v EU cena kilogramu vepřového až 36 korun a v ČR je hluboko pod 30 korunami. Myslím si, že zpracovatelé hrají nefér hru," řekl ČTK Hlaváček.

Opačný názor má však ministr zemědělství Jaroslav Palas. "Chci říct, že 23 korun za kilogram vepřového je málo, ale vepřového je u nás hodně. Je potřeba mírně zredukovat stavy a vytvořit tlak na zpracovatele, aby zaplatili nákladovou cenu někde na úrovni 31 či 32 korun korun za kilogram vepřového," řekl ČTK Palas.

Podle vedení Centroodbytu se chovatelé pokusí zvýšit export. Kromě 2200 tun, které dotuje Státní zemědělský intervenční fond, se Centroodbyt pokusí zajistit další vývoz od května, kdy Česká republika vstoupí do Evropské unie. Chovatelé prasat nevylučují ani další blokády tuzemských zpracovatelských podniků.

Česká republika kvůli současné vlně násilí mezi Srby a Albánci v Kosovu zřejmě přehodnotí svůj záměr stáhnout k 1. květnu stovku svých vojáků, kteří působí v této jihosrbské provincii v rámci mezinárodní mise KFOR. Po čtvrtečním setkání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Schefferem v Praze český premiér Vladimír Špidla oznámil, že počet příslušníků společného česko-slovenského praporu zřejmě zůstane zachován. V současnosti má jednotka čtyři sta českých a sto slovenských vojáků.

Předseda české vlády o napjaté situaci v Kosovu dopoledne jednal s ministrem obrany Miroslavem Kostelkou. Nejnovější události podle premiéra asi ovlivní další budoucnost společného česko-slovenského praporu. "Budeme zřejmě nuceni přehodnotit úvahu, že bychom stáhli 100 mužů, jak jsme předpokládali. Česko- slovenský prapor bude zřejmě působit v plném rozsahu," řekl Špidla novinářům. Vyžaduje to ještě další jednání, dodal. "Český prapor je zapojen, splní povinnosti, které se od něj žádají. Má uloženo všemi silami působit tak, aby se situace zvládla," komentoval Špidla současné násilné střety v Kosovu.

Do České republiky dorazil šéf aliance s několikahodinovým zpožděním právě kvůli řešení napjaté situace v Kosovu, kde propukly krvavé srážky mezi Albánci a Srby. Při srážkách v oblasti, kde působí mezinárodní jednotky NATO a OSN, již zahynulo 22 lidí. Kosovo oficiálně patří do soustátí Srbsko a Černá hora. I téměř pět let po ukončení války tam trvá napětí mezi majoritními Albánci a menšinovými Srby.

Senátoři, které ČTK oslovila, souhlasí s prezidentem Václavem Klausem v jeho kritice složitosti českého právního řádu. Senátory v projevu potěšilo, že prezident ocenil důležitou roli Senátu.

"Pan prezident si stěžoval právem na příliš složité zákonodárství, příliš vysoký počet zákonů, nevinil nás z toho, ona to také není naše vina," řekla ČTK senátorka Jaroslava Moserová (ODA). Senátor Martin Mejstřík (za Cestu změny) souhlasí s tvrzením, že český právní řád je složitý a je zaplevelen zákony. "Myslím si, že je to důsledek toho, jak se začalo v devadesátých letech. Také je to ovšem důsledek toho, jak fungují ministerstva a Poslanecká sněmovna. Senát už s tím moc dělat nemůže," prohlásil. Robert Kolář z US-DEU novinářům řekl, že se ztotožnil s tou pasáží projevu, kde prezident kritizoval právní řád. "Myslím si, že máme velké množství zákonů, které jsou naprosto zbytečné a omezují život v naší zemi. Já ten jeho projev pochopil jako výzvu k Senátu, aby se více zamýšlel nad tím, které zákony bude vůbec pouštět do další fáze legislativního procesu," řekl. Senátor Josef Zieleniec (za US-DEU) rozpoznal v Klausově řeči zkušenost, kterou s ním sdílí, tedy dlouhodobou účast v aktivní politice. "Byl to odraz zkušenosti, kterou máme všichni, kdo jsme v politice od počátku 90. let, tedy že právo nevznikne jen tak, že nespadne z nebe," uvedl Zieleniec. Stoprocentně se s Klausovými slovy ztotožnil senátor Jaroslav Doubrava (KSČM). "Existuje totiž celá řada vyčichlých zákonů, které sice jsou v právním řádu, ale nejsou funkční," řekl. S Klausem souhlasí rovněž v názoru, že Češi jsou otráveni přílišným počtem voleb. "Jsem starostou malé obce, takže vím, jak se na to lidé dívají," uvedl Doubrava. Řešení vidí ve sloučení alespoň některých voleb do jednoho termínu.

Největší český výrobce pianin a klavírů, společnost Petrof Hradec Králové, propustí do konce letošního července zhruba 250 z nynějších 1000 zaměstnanců. Restrukturalizaci a propuštění ve firmě urychlily problémy s největším obchodním partnerem v USA, firmou GIC, která odebírala asi 30 procent produkce hradeckého podniku. ČTK to řekl generální ředitel Petrofu Petr Moučka. Již dříve Petrof rozhodl, že do konce března úplně ukončí výrobu v závodě Česká Lípa a nově k poslednímu červnu uzavře i závod v Moravském Krumlově.

S firmou GIC Petrof zatím k dohodě o pokračování dodávek nedospěl a věc se nyní bude podle Moučky řešit právní cestou. "Pokud jednání nedospějí k dohodě, budeme výhledově hledat nějakého partnera ve Spojených státech," uvedl Moučka. Letos podnik očekává snížení tržeb na asi 700 milionů korun z loňských 880 milionů korun.

"Je to složitá situace. Každé propouštění je špatné," řekl ČTK předseda firemních odborů Aleš Chvojka. Dodal, že pro propouštěné bude shánění nové práce obtížené. Věří přitom, že nové kontrakty by firma mohla získat na nadcházejícím hudebním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Petrof, jehož 95 procent tržeb pochází z exportu, se potýká vedle potíží na americkém trhu zejména s nevýhodným kurzem koruny vůči americkému dolaru. Nepříznivě na něj, stejně jako na ostatní evropské výrobce pian, působí i laciná konkurence z Číny. Vlastníky společnosti s ručením omezeným Petrof jsou potomci Antonína Petrofa, který továrnu v roce 1864 založil.