Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanec ČSSD Josef Hojdar možná podpoří alespoň některé odborářské návrhy změn reformy veřejných financí. Takový je výsledek jeho středeční schůzky s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Milanem Štěchem. "Mluvili jsme o pozměňovacích návrzích, které jsme předali poslancům," řekl Štěch po schůzce ČTK. Hojdar podle něj řekl, že s odborářskými návrhy pracuje a že jich asi značnou část využije.

Odboráři mimo jiné chtějí, aby se nemocenské dávky v prvních třech dnech nekrátily, chtějí zachovat pětiprocentní daň z převodu nemovitostí, započítávat středoškolské studium do doby výpočtu výše důchodu, zachovat pro ženy s dětmi možnost dřívějšího odchodu do důchodu nebo vytvořit páté daňové pásmo pro bohatší osoby. Hojdar, který nedávno na protest proti podobě návrhu reformy vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD, byl podle Štěcha k návrhům vstřícný. "K žádnému návrhu neřekl odmítavé stanovisko. U některých bylo zřejmé, že je asi výrazně podporuje, některé si nechal vysvětlit a asi to bude zvažovat," uvedl odborový předák.

Hojdar není jediným poslancem, s nímž se šéf odborů setkal. Desítku změn, které reformu změkčují, zaslali odboráři všem dvěma stům poslancům. "Někteří se ozvali a chtěli to s námi konzultovat," řekl Štěch. Několik zákonodárců podle něj slíbilo, že návrhy odborů zčásti nebo zcela využijí pro své pozměňovací návrhy. Odbory, které si stěžují, že s nimi vláda o jejich návrzích nejedná, hodlají na 13. září svolat protestní akci proti reformě.

Prvňáčci, kteří kvůli chystané stávce učitelů nezasednou 1. září do školních lavic, si nemusejí zoufat. Například pražská zoologická zahrada pro děti připravila na první školní den zvláštní program. V něm nebudou chybět žirafí a ptačí škola, škola šelem či kopýtek, řekl ČTK mluvčí zahrady Vít Khale. "Jako každý rok, tak i letos chystáme na první školní den pro děti zvláštní program. Letos to bude souviset i s tou plánovanou stávkou učitelů, a proto bude pestřejší," dodal. V zoo tak bude například několik různých stanovišť. "Budou to takové srandovní zoo-školy. Na každém stanovišti se děti zábavnou formou dozvědí informace o té které živočišné říši," poznamenal Khale. Připraveny budou samozřejmě i hry a soutěže. Pražská zoo navíc podle něj uvažuje o tom, že první školní den bude vstup pro děti zdarma.

Pražská zoo se ještě stále zotavuje po loňské povodni. Minulý rok v srpnu bojovali její zaměstnanci o záchranu životů stovek zvířat, ohrožených velkou vodou. Ani dramatické chvíle loňského léta se ale nepodepsaly na porodnosti. V pražské zoo se od loňské povodně do letošního července narodilo na 300 mláďat. Z vajíček se vyklubalo třeba 13 tučňáků Humboldtových. Právě jejich pavilon v dolní části zahrady patřil k nejvíce postiženým. K ptačím obyvatelům přibylo i devět mláďat plameňáků a tři malí pelikáni kadeřaví. Nejznámějším "popovodňovým" mládětem v pražské zoo je ale dcera lachtaního hrdiny Gastona. Lachtaní slečna Abeba se narodila až několik měsíců po jeho smrti.

Vrchní soud vrátil ve středu k opětovnému projednání pražskému městskému soudu případ bývalého vysokého důstojníka komunistické Státní bezpečnosti Petra Žáka. Městský soud ho v květnu odsoudil k pětiletému trestu vězení za to, že chtěl prodat padělanou směnku Investiční a poštovní banky v hodnotě 45 milionů korun. Podle vrchního soudu je prokázáno, že směnka byla padělaná. Sporné však zůstává, zda o tom Žák věděl, anebo byl sám podveden.

Žák je jedním z vysokých důstojníků StB, kteří jsou u Obvodního soudu pro Prahu 6 obžalováni za účast na akci Asanace, zaměřené koncem 70. let na šikanování disidentů.

Žák na jaře před soudem vypověděl, že směnku pokládal za pravou. Její pravost dokládal usnesením Krajského soudu v Hradci Králové. I toto usnesení však byl padělek. Tehdy se Žák u soudu hájil projevem bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, v němž v létě 2000 poslancům vysvětloval nucenou správu v IPB. Vyjmenovával rizika, která přivedla banku k nucené správě, a jedním z nich bylo riziko neevidovaných závazků. Žák se odvolal na Mertlíkova slova, když soudu vysvětloval, proč chtěl směnku prodat pod cenou a nenechal si ji normálně u přepážky proplatit. Snažil se tak dokázat, že se o existenci neevidovaných směnek IPB obecně vědělo a on neměl důvod se domnívat, že má v ruce falzifikát. Žákovo tvrzení o tom, že nevěděl, jaké náležitosti má směnka a usnesení soudu mít, ve středu zpochybnil státní zástupce, když připomněl jeho právnické vzdělání.

Školy, které projeví menší míru solidarity s požadavky odborů a plánované stávce učitelů obětují pouze část dne, nebudou zahrnuty do konečného počtu stávkujících zařízení. "Vycházíme stále z toho, že jsme pedagogy vyzvali k úplnému uzavření škol," řekl ČTK předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Dodal, že odboráře nicméně těší jakákoli forma podpory a chápou, že míra odvahy je u různých lidí různá.

O tom, že budou stávkovat pouze polovinu pracovní doby, uvažují například učitelé ze základní školy v ulici U Dělnického cvičiště v Praze 6. Domů chtějí odejít společně s dětmi již v poledne, a budou tudíž částečně kráceni na mzdě. S úsilím odborářů prý sice sympatizují, nechtějí si však "brát děti jako rukojmí". Některé další školy zase chtějí jen zveřejnit prohlášení o tom, že požadavky stávkujících podporují, k zastavení práce se však připojit nehodlají.

Přesný počet škol, v nichž se 1. září nebude učit, by měli odboráři znát v pátek v poledne. Zatím předpokládají, že jich bude stávkovat přibližně polovina. Dobšík soudí, že řada škol od protestu upustí kvůli nátlaku ze strany zřizovatelů. V úterý odboráři uveřejnili prohlášení, v němž upozorňují na případy údajného zastrašování ředitelů škol v Teplicích a Pardubicích. Podle Dobšíka je podobná situace také v některých obcích na Brněnsku, Znojemsku a Benešovsku.