Zprávy | Z archivu rubriky


Zpěvačkou a současně objevem roku 2003 se z rozhodnutí Akademie populární hudby stala Radůza. Cenu Anděl získala i v kategorii Folk & Country. Zpěvákem roku vyhlásili akademici Dana Bártu. V kategorii skupin zvítězil soubor Kabát. Do Síně slávy akademie zapsala písničkáře Jaromíra Nohavicu. V kategorii popové album roku byla soškou anděla hrajícího na šalmaj oceněna skupina Monkey Business za desku Resistance Is Futile (Odpor je marný). Skladbou roku členové akademie určili píseň 1970 skupiny Chinaski.

Režisér Zdeněk Suchý přebral společně se skupinou J.A.R cenu za videoklip roku, natočený ke skladbě Jsem pohodlný.

Zpěvačka a multiinstrumentalistka Radůza začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem; poprvé na sebe upozornila v roce 1993 na pódiu pražské Lucerny jako předskokanka americké zpěvačky Suzanne Vega. Nohavica, který získal také ocenění za nejvíce prodaných nosičů, při přebírání ceny řekl, že vchází do Síně slávy s velkou trémou. Moc dobře prý tuší, kdo ho tam čeká. "Protože jsem nejmladší, tak vím, že budu chodit pro pivo a dělat rajony," poznamenal zpěvák, jehož album Babylon patřilo na českém trhu k jednomu z nejprodávanějších. V ženské kategorii byla za počet prodaných nosičů odměněna Lucie Bílá a za skupiny převzal totéž ocenění Kabát. Táž skupina byla rovněž vyhlášena absolutním vítězem za nejprodávanější titul roku - desku Dole v dole. Za nejprodávanější DVD byl vyznamenán Čechomor. "Jsem fakt rád, že mám řemeslo, které mě baví, a že mám co a pro koho hrát," svěřil se publiku Bárta, který byl zpěvákem roku vyhlášen také loni. Se svou skupinou Illustratosphere slavil úspěchy s albem Entropicture.

Slavnostní ceremoniál v pražském Kongresovém centru moderoval v sobotu večer zpěvák Miroslav Žbirka. Publiku, v němž zasedla řada známých osobností, zahráli Black Milk, Věra Bílá se skupinou Kale, ostravský soubor Kryštof či Lucie Bílá, kterou na kytaru doprovodil zpěvák a kapelník legendárního Olympiku Petr Janda. Diváci si mohli vychutnat také společné vystoupení Jany Kirschner a Lenky Filipové či Kabátu s Nohavicou. Známé osobnosti se střídaly také mezi předávajícími. Sošky udělovali mimo jiné herec Ondřej Vetchý, desetibojař Roman Šebrle, zpěvačky Hana Hegerová či houslistka Gabriela Demeterová.

Výbušniny a nástražné systémy, které minulý týden zabavila policie šestičlennému gangu, by měly na černém trhu cenu desítek tisíc eur, řekl v neděli ČTK bývalý voják a odborník na tuto problematiku, který si nepřál být jmenován. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová uvedla, že soud vzal do vazby čtyři ze šesti zadržených, kterým hrozí až osm let vězení. "To je věcí státních zástupců a soudců," poznamenala k tomu, že dvě osoby jsou stíhány na svobodě. Podle ní osmiměsíční sledování ukázalo, že skupině se zřejmě žádné zbraně ani výbušniny prodat nepodařilo. "A už vůbec ne k nějakým teroristickým účelům," doplnila.

Gang zadrželi ve středu detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Skupina měla k dispozici čtyři elektronicky konstruované nástražné systémy, každý asi s kilogramovou náplní trinitrotoluenu. Mohly být odpáleny na dálku mobilním telefonem. Při domovních prohlídkách policisté zajistili 3,5 kg černého semtexu se dvěma rozbuškami, 6,2 kilogramu trinitrotoluenu včetně rozbušek, pistole, součásti do samopalů a kulometu, 7600 nábojů různých ráží a deset kilogramů střelného prachu. Objevena byla také pěstírna marihuany.

"Takový nástražný systém není nijak moc komplikovaný," řekl ČTK muž s vojenskými zkušenostmi v této oblasti. Upozornil, že na černém trhu se cena levně vyráběných výbušnin řídí právě tím, zda jsou dodávány v "surovém" stavu, nebo už jako vytvořené systémy. Podle tohoto zdroje je také možné, že černý semtex, tedy semtex bez označení, by mohl pocházet ze starých armádních zásob. "Mohlo by to stát desetisíce eur, ale museli by mít kupce," řekl. Sehnat ho není jednoduché, dodal.

Politolog, který se věnuje výzkumu extremismu, Zdeněk Zbořil pokládá informaci o odhalení gangu za alarmující. Domnívá se, že by věc měla být rychle objasněna a vnitro by o postupu vyšetřování mělo pravidelně informovat. Podle něj je totiž možné, že kdosi hledal v České republice nějaký skutečný cíl, například budovu rozhlasové stanice Svobodná Evropa nebo podobně. Ministr vnitra Stanislav Gross ČTK v pátek řekl, že podle jeho informací případ nesouvisí s mezinárodním terorismem a bezpečnostní opatření není třeba měnit. Zbořil ovšem přišel i s teorií, že věc je dezinformace, která má pomoci bezpečnostním složkám získat více peněz ze státního rozpočtu na posílení bezpečnosti. Prohlásil, že ČR už má s tímto postupem zkušenost, a připomněl neobjasněný nález protitankové střely u ruzyňského letiště několik týdnů po teroristických útocích unesenými letadly v USA v září 2001. "Tehdy to vyneslo 1,4 miliardy korun do resortu ministerstva vnitra za souhlasu vlády i opozice," řekl Zbořil ČTK.

Na otevření ústřice je prý nejlepší použít hrubou sílu. Alespoň to tvrdí mistr kuchař Václav Frič, který v neděli zvítězil v tradiční soutěži v otevírání ústřic. Dvě desítky ústřic otevřel za dvě minuty 59 vteřin. Stejného času dosáhl i obhájce titulu z loňského roku Jean-Paul Manzac. "Po hodnocení úpravy a s přihlédnutím na estetickou stránku věci se čas upravil a vítěz dosáhl dvě minuty 48 vteřin a vyhrál," řekla ČTK koordinátorka akce Magdaléna Holtnová.

Do netradičního klání, které je součástí pražských oslav svátku irského patrona - svatého Patrika, se přihlásilo devět specialistů z nejlepších pražských hotelů a restaurací. Po vítězi z hotelu Alcronu skončil druhý Francouz Manzac z pražského hotelu Marriot a třetí Tomáš Řehák z hotelu Hilton.

Všichni kuchaři otevírají ústřice téměř každý den. "Ono je to podle toho, jak je potřeba. Někdy každý den, někdy je pauza třeba půl roku," řekl ČTK třicetiletý Frič, který v pětihvězdičkovém Alcronu vaří už šest let. Tamní rybí restaurace patří mezi nejlepší v Praze. K otevření ústřice prý není potřeba žádný speciální trik ani nožík. Stačí ostrá kudlička a člověk musí vědět, kam bodnout. "Pak už stačí jen zabrat. Hrubá síla vyhraje," uvedl čerstvý šampion. Vítěz bude na podzim reprezentovat Česko na šampionátu v otevírání ústřic v Irsku. Frič se ČTK přiznal, že už se nemůže dočkat.

Kdyby se Praha rozhodla kandidovat na pořádání letní olympiády a byla by vybrána, některé sportovní disciplíny by se konaly mimo metropoli. Podle primátorova náměstka Petra Hulinského by třeba jachting mohl být na vodní ploše vybudované při rekultivaci důlní krajiny na Mostecku, veslování a kanoistika v Račicích na Litoměřicku a střelba ve vojenském areálu ve Staré Boleslavi. "Abychom takové sporty mohli pořádat, musely by se do zajištění olympijských her zapojit některé mimopražské regiony," řekl Hulinský ČTK. Klání jednotlivých skupin fotbalového turnaje by mohlo kromě Prahy hostit Brno, Ostrava, Teplice a Liberec. Pro soutěž v lukostřelbě se uvažuje nejen o některé z hal v Praze- Letňanech, ale také o okolí Neratovic nebo Brandýsa nad Labem, uvedl náměstek.

Pro centrum olympiády se Praha-Letňany jeví jako nejvhodnější, uvedla tento týden městská rada na základě vypracované územní studie. Na severu Prahy by vznikl olympijský stadion a vesnice. Různé sportovní disciplíny by se soustředily do budoucích hal veletržního areálu. Jiné by byly na dalších pražských sportovištích, ať už existujících, nebo plánovaných.

Praha má místo i pro plážový volejbal. Na písečnou pláž by se změnila Letenská plán, uvedl Hulinský. "Zajímavou kulisou pro diváky by mělo být pořádání triatlonu přímo v historickém centru Prahy," dodal.

Praha už před rokem vyhlásila, že se možná bude ucházet o pořádání olympiády v roce 2016, nebo 2020. Představitelé města však i nyní zdůrazňují, že vše je ve stadiu úvah. K definitivnímu rozhodnutí, které má padnout do konce roku, přispěje ekonomická a marketingová studie, na jejíž zpracování město vypíše soutěž.