Zprávy | Z archivu rubriky


Většina navrhovaných opatření v oblasti boje proti drogám, o nichž jednala koalice, údajně situaci nevyřeší. ČTK to řekl protidrogový expert Ivan Douda z centra pro pomoc závislým Drop In. Zrušení rozlišování drog na tvrdé a měkké, stanovení trestného množství drženého narkotika a změny v protidrogové politice podle něj nepředstavují smysluplné řešení, ale jen politickou hru. Rozdělení drog do několika kategorií je podle něj ve světě standardní. Situace v Česku mu prý připomíná diskuse v Americe na začátku minulého století, které vedly z alkoholové prohibici.

Vládní koalice se ve čtvrtek v noci dohodla na zřízení expertní skupiny, která má zrevidovat státní protidrogovou politiku a předložit doporučení a návrhy změn. KDU-ČSL v únoru vyhlásila "válku drogám". Mezinárodní výbor pro kontrolu narkotik ale ve své zprávě zhodnotil vývoj v Česku v oblasti drog poměrně kladně. Upozornil na to, že česká legislativa týkající se látek na výrobu drog je dokonce přísnější než v zemích EU. Podle českých odborníků je systém spolupráce nestátních organizací a státních institucí funkční a má výsledky. Poukazují například na nízký počet lidí s virem HIV, kteří se nakazili při užívání drog. "Bylo by dobré tento systém zdokonalovat. Narušit ho a rozbít by bylo nezodpovědné," řekl Douda. Upozornil, že zatímco do represe plyne více než miliarda korun, na prevenci a léčbu stát vydává 200 milionů korun. S těmito údaji lidovci nesouhlasí. Místopředseda vlády Petr Mareš, který je odpovědný za protidrogovou politiku, hodlá ale tato data doložit.

Senátoři chtějí usnadnit obnovení českého občanství pro krajany, kteří o něj přišli po emigraci během komunistické éry. Tento záměr, s nímž přišli členové senátní komise pro krajany, podpořil ve čtvrtek Senát hlasy 41 z 50 přítomných. Navrhovaná právní úprava je určena hlavně těm, kteří odešli z někdejšího Československa v posledních letech totalitního režimu a podmínky současného zákona nemohli splnit.

"Občanství je nástrojem sounáležitosti zahraničních Čechů se svou vlastí. Bylo by chybou, pokud bychom vztahu těchto lidí k naší zemi a jejich snaze mít nadále Českou republiku svým domovem bránili legislativními bariérami," uvedla k účelu normy předsedkyně krajanské komise Jitka Seitlová (za hnutí Nezávislí).

Jelikož zákony může Senát navrhovat pouze jako celek, pro nyní přijatý návrh novely zákona o státním občanství některých bývalých československých občanů teprve začal schvalovací proces. Novelu teď dostane k posouzení sněmovna a vláda.

Nová úprava vychází vstříc například těm krajanům, kteří o české občanství mohli získat například krajané, kteří o něj nemohli požádat kvůli československo-americké úmluvě o naturalizaci. Úmluva, která znemožňovala vznik dvojího občanství, přestala platit až v srpnu 1997. Platný zákon ale umožňuje požádat o obnovení občanství jen těm emigrantům, kteří o české občanství přišli do konce března 1990. Podle předkladatelů novely se může také stát, že si řada zájemců o obnovení občanství nedokáže vyřídit všechny náležitosti. Novela má proto lhůtu pro podání žádosti o občanství zrušit bez omezení. Seitlová podotkla, že o změnu zákona je mezi krajany zájem. Jen v USA bylo ke konci roku 2003 obnovenou české občanství 3500 krajanů, zájem dalších se v posledním půlroce zvýšil.

Prvních dvanáct hráčů ve čtvrtek nominoval trenér české hokejové reprezentace Slavomír Lener pro úvodní přípravný kemp před mistrovstvím světa. Na středečním srazu v Pardubicích se mu bude hlásit i útočník Jiří Dopita. Naopak nominace na světový šampionát se vzdálila obránci Michalu Sýkorovi, který ve výběru chybí. Dopitova účast na soustředění byla nejdiskutovanější otázkou první nominace. Lener se s trojnásobným mistrem světa a olympijským vítězem sešel. "Jirka má obrovskou chuť zapojit se do této fáze přípravy," řekl Lener po setkání. Účast na mistrovství světa však Dopitovi neslíbil. "Nastoupí do kempu a odehraje první přípravný zápas," řekl pouze reprezentační kouč na adresu hráče, jenž naposledy nastoupil v národním týmu na olympijských hrách v Salt Lake City.

Vedle Dopity byli do týmu zatím pozváni jeho pardubičtí spoluhráči Petr Koukal, Petr Průcha, Michal Mikeska, Tomáš Divíšek a Petr Čáslava, vítkovický Rostislav Olesz, Jiří Hunkes a Jiří Malinský z Třince, znojemský brankář Tomáš Duba a dvojice krajánků z CSKA Moskva Dušan Salfický a Jan Hejda.

Start na domácím mistrovství se vzdálil obránci Michalu Sýkorovi. Dvojnásobný světový šampion neměl v závěru sezony oslnivou formu a Lener jej nakonec nepozval. "Nebudu však komentovat, kdo a z jakého důvodu v týmu není," odmítl se Lener blíže vyjádřit k Sýkorově absenci. Dodatečně ho asi zvát nebude. "Nevím, proč bych někoho nechal nyní odpočívat a poté jej pozval," řekl Lener.

Chovatelům prasat, kteří jsou sdruženi v odbytovém družstvu Centroodbyt, došla kvůli nízkým cenám prasat trpělivost a od začátku příštího týdne nebudou prodávat masokombinátům vepřové maso za méně než 30 korun za kilogram živé váhy. Vyplývá to z prohlášení krizového štábu Centroodbytu."Situace na trhu prasat dospívá ke svému vrcholu. Zpracovatelé situaci vyhrotili a nejsou ochotni respektovat naše nejzákladnější požadavky a přijmout naše vstřícné návrhy. Jsou ve stavu, kdy ztratili smysl pro realitu a čest. Osud českých zemědělců je jim lhostejný," stojí v prohlášení Centroodbytu. Za ceny nižší než 30 korun, které podle chovatelů nepokrývají výrobní náklady, byli farmáři ochotni prodávat prasata ještě v pátek. Chtějí tak získat čas na přípravu své akce.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka na tuzemském trhu nepanuje mimořádný přetlak vepřového masa, takže není důvod pro nízké ceny. "Jsme jedinou zemí, kde po intervenci nedošlo u vepřového masa k oživení farmářské ceny. Nedokážu si vysvětlit, proč je v EU cena kilogramu vepřového až 36 korun a v ČR je hluboko pod 30 korunami. Myslím si, že zpracovatelé hrají nefér hru," řekl ČTK Hlaváček.

Opačný názor má však ministr zemědělství Jaroslav Palas. "Chci říct, že 23 korun za kilogram vepřového je málo, ale vepřového je u nás hodně. Je potřeba mírně zredukovat stavy a vytvořit tlak na zpracovatele, aby zaplatili nákladovou cenu někde na úrovni 31 či 32 korun korun za kilogram vepřového," řekl ČTK Palas.

Podle vedení Centroodbytu se chovatelé pokusí zvýšit export. Kromě 2200 tun, které dotuje Státní zemědělský intervenční fond, se Centroodbyt pokusí zajistit další vývoz od května, kdy Česká republika vstoupí do Evropské unie. Chovatelé prasat nevylučují ani další blokády tuzemských zpracovatelských podniků.