Zprávy | Z archivu rubriky


Jedním z nejdůležitějších úkolů současné doby je podle pořadatelů konference Forum 2000 mezináboženský dialog. Náboženství totiž mohou být zneužita k podněcování skupinové nenávisti a stát se třaskavinou v mezinárodních konfliktech. Mohou však být rovněž mosty při překonávání "globálních propastí", zněla jedna z tezí dnešního pražského setkání zástupců světových náboženství a kultur. Vedle tibetského dalajlamy přednesli v Obecním domě své úvahy představitelé židovství, islámu, japonského buddhismu a českého křesťanství. "Bez respektu k mravnímu řádu to s lidstvem může dopadnout špatně," poznamenal k úloze náboženství bývalý prezident Václav Havel, iniciátor Fora 2000. Účastníci shromáždění proto hovořili zejména o tom, zda je žádoucí oddělovat náboženství a politiku a zda musí jejich spojení nutně vést k neblahým koncům. Biskupka Církve československé husitské Jana Šilerová se domnívá, že dialog je možný tam, kde víra i zájem o věci veřejné budou službou a nebudou zatíženy mocí a byznysem. "Tam, kde se obě strany odideologizují a odinstitucionalizují...," řekla. Jak dodala, dialogu také brání strach z jinakosti druhých. "Náboženství má vstupovat do veřejného občanského prostoru, aby bylo kritickým korektivem a inspirací," řekl prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík. "Ti, co opatrují duchovní tradice, by měli být na stráži, aby se sekularismus nestal démonickým," prohlásil. Halík v té souvislosti jmenoval nacismus a komunismus. Nazval je sekulárními a destruktivními politickými náboženstvími, která zahubila desítky milionů lidí.

Dalajlama se v neděli odpoledne setkal s Václavem Havlem. Duchovní vůdce Tibetu a bývalý český prezident spolu přibližně půl hodiny soukromě hovořili a meditovali v Havlově kanceláři na Starém městě. "Je to už takový zvyk," komentoval setkání Havlův tajemník Jakub Hladík. Dalajlama dorazil do pražské Voršilské ulice krátce před 14:00 v doprovodu ochranky a několika mnichů. "Vítejte, tohle je moje kancelář," pozdravil ho s lehkou úklonou bývalý prezident. Stále se usmívajícího buddhistického myslitele poté odvedl do vedlejší místnosti, kde mu ukázal modlitební koberec visící na zdi. "Tady mám dárek, který jste mi věnoval před 13 lety," připomněl. Koberec daroval dalajlama Havlovi při své první návštěvě České republiky v roce 1990. Podle Hladíka existuje na světě jen několik podobných exemplářů. Dalajlama, držící Havla stále za ruku, pak před kobercem za blýskání fotoaparátů vyjádřil svou radost, že se mohl se svým dlouholetým přítelem opět setkat. Po tomto uvítání následoval již tradiční ceremoniál, kdy duchovní vůdce přehodil Havlovi přes ramena bílý šál a zasedli spolu k soukromému rozhovoru. Nositel Nobelovy ceny za mír dalajlama přijel do Prahy na setkání zástupců světových církví, jedné z doprovodných akcí konference Forum 2000, a také na konferenci nevládních organizací podporujících Tibet. V Česku je na osobní pozvání Václava Havla již popáté.

Na trať mezi Radotínem a Dobřichovicemi u Prahy v neděli neznámý pachatel umístil nástražný výbušný systém a poškodil kolej, zřejmě ji nařízl. Událost se obešla bez zranění. Provoz na trati spojující Prahu a Plzeň byl v obou směrech na pět hodin přerušen. Nejde o první podobný případ, který se v Česku stal. Pachatele policie zatím nedopadla. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského zjistil lom na koleji v 09:15 výpravčí na informačním panelu a o hodinu později se podařilo najít i přesné místo. Zhruba třísetmetrový úsek trati začínající za přejezdem u Radotína policisté kolem 10:30 zcela uzavřeli. Okolí prohledávali spolu s hasiči, pyrotechniky a psy. Poškozenou kolejnici podrobí policie expertizám. Dráhy ji vyřízly a nahradily novou. Z místa, které policie odpoledne ohledávala, detektivové odvezli ke zkoumání i další předměty. Policejní mluvčí Soňa Budská ale odmítla říct, zda šlo o výbušninu. Dráhy obnovily dopravu ve 14:45 na jedné koleji. Druhá zůstala uzavřena do 16:56. Na obnovení alespoň kyvadlového provozu čekaly na nádraží v Radotíně desítky lidí. První vlak směřující do Dobřichovic byl proto plný pasažérů, často rozzlobených. Z Prahy do Radotína jezdily kolem poledne a po poledni od Smíchovského nádraží náhradní autobusy. Podle Šťáhlavského musely dráhy deset vlaků zcela nebo v části trasy odříci a čtyři rychlíky odklonily přes Rudnou u Prahy. Další vlaky se zpozdily. Trať bývá v neděli odpoledne poměrně vytížená, intervaly mezi vlaky se pohybují mezi 20 a 30 minutami. Dopolední intervaly podle mluvčího nepřesahují hodinu. Nedá se vyloučit souvislost se dvěma podobnými případy v loňském roce, kdy pachatel nařízl koleje a umístil pod ně výbušninu v Praze-Kyjích a na Nymbursku. Musejí to však potvrdit nebo vyvrátit kriminalisté, upozornila Budská. Podobných případů bylo ale od roku 1999 víc, dvakrát dokonce výbušnina explodovala. Výbuch na železniční trati ve Vraňanech na Mělnicku před čtyřmi roky poškodil přední část lokomotivy. Exploze o rok později poškodila trať Praha-Plzeň v Černošicích v okrese Praha-západ. Pachatel kolej rovněž nařízl. srpnu 2001 se našla výbušnina na trati Dolní Beřkovice - Cítov. Letos našli pracovníci Českých drah na trati mezi Českou Třebovou a Zábřehem na Šumpersku vojenskou výbušku, kterou armáda používá k imitaci dělostřeleckých výbuchů při výcviku.

Pokud se potvrdí podezření na nemoc BSE u jedné z krav z farmy Zemědělská výroba Kovář v Záblatí na Prachaticku, bude to mít negativní vliv na zemědělce v regionu. Zároveň to však bude pro konzumenty záruka, že systém kontrol funguje bezchybně, řekla dnes ČTK ředitelka Jihočeské agrární komory Hana Hricová. "Zemědělci jsou už takhle oslabeni loňskými povodněmi, letošním suchem a dlouhodobým propadem cen všech produktů," připomněla. Podle ředitele Státní veterinární správy Josefa Holejšovského se podezření na BSE objevilo u osmileté krávy a zatím ho potvrdil opakovaný test metodou Western Blot. Definitivně bude možné nemoc potvrdit či vyvrátit v úterý nebo ve středu. Veterináři zatím dávají dohromady seznam podobně starých zvířat, které by, v případě potvrzení BSE, bylo nutné utratit. Podle Holejšovského to zatím vypadá, že půjde o 30 až 40 zvířat. Podle ředitele okresního inspektorátu veterinární správy v Prachaticích Miroslava Štěpánka má soukromý zemědělec Václav Kovář na svém statku kolem 370 kusů skotu, většinou na masný chov. Mezi zvířaty je také jeden chovný býk plemene Salers, které bylo do ČR dovezeno z Německa. Podle Štěpánka však podezření zřejmě s dovozy zvířat nemá nic společného. Kovář působí podle internetových zdrojů asi na 611 hektarech a specializuje se na chov masného skotu. Je členem Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio Šumava. Sám zemědělec se s novináři odmítá bavit. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna byl chov po zjištění BSE uzavřen, což znamená, že zvířata se z něj až do odvolání nesmí přesunovat. Kráva, u níž byl test pozitivní, se narodila v roce 1995 a je tak obdobné věkové kategorie jako předchozí případy nemoci šílených krav v tuzemsku. Všechna nakažená dobytčata byla narozena v letech 1995 až 1997. V ČR bylo dosud testováno na BSE 480.000 kusů zvířat. BSE se dosud objevilo u šesti z nich, respektive u pěti, pokud se poslední podezření neprokáže. Od prvního výskytu nemoci v ČR nařídila veterinární správa na BSE testovat veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku. Do té doby se prověřovaly jen určité rizikové skupiny. V roce 2001 platil náklady vyšetřování stát. Od loňska však přešla tato povinnost u poráženého skotu na zpracovatele.

Mezinárodní konference a fóra konající se tento týden v Praze by měly být známkou zájmu české společnosti o dění ve světě. Účastníkům konference o NATO a Blízkém východě to dnes řekl bývalý prezident Václav Havel. Usoudil také, že není na škodu připomenout Čechům, že se nemohou uzavírat do sebe. Kromě konference o NATO a Blízkém východě, kterou pořádá organizace Program atlantických bezpečnostních studií a která pokračuje ještě v neděli, se v Praze do pátku konalo již posedmé Forum 2000. Inicioval je Havel a zúčastnila se ho i někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. V neděli pak začne mezinárodní konference skupin na podporu Tibetu za účasti tibetského dalajlamy. Exprezident prohlásil, že "by byl rád, aby tyto akce byly známkou toho, že Čechům není jedno, co se děje na této planetě". Myslím, že to je také velmi důležité připomenutí našim spoluobčanům, kterým vůbec neuškodí, když jim budeme znovu a znovu opakovat, že se nelze do české kotliny uzavřít a myslet si, že je jedno, co se děje mimo ni, řekl Havel. "Naše osudy jsou nedělitelné," dodal. Na konferenci měl vystoupit také polský novinář Adam Michnik, který se však omluvil a zaslal jejím účastníkům dopis, v němž zdůraznil, že intervence v Iráku bude úspěchem, jen když pomůže vybudovat Iráčanům demokracii. Havel v této souvislosti reagoval slovy, že svoboda, demokracie a právní instituce se nedají zavést ze dne na den. Země, kde je demokracie mnoho desetiletí či 200 let, by měly mít porozumění pro státy, kde je teprve deset nebo 13 let, a ty by zase měly chápat ty, kdo se až nyní zbavují hroutícího se systému, domnívá se Havel. Podle něj rovněž "vstupujeme do multipolárního světa", který vyžaduje "vzájemný respekt jednotlivých kultur a civilizačních okruhů" a hledání toho, "co nás spojuje a ne rozděluje".

Naděje na budoucí dialog mezi tibetskou samosprávou a Čínou svítá podle místopředsedy Senátu Jana Rumla. Někdejší český disident to vyvozuje z toho, co mu dnes řekl předseda exilové tibetské vlády Samdhong Rinpočhe. Setkání předcházelo pražské konferenci nevládních organizací podporujících Tibet, kterou zaštítil předseda Senátu Petr Pithart. Čínské velvyslanectví proti konferenci protestovalo, podle Rumla by však vztahům mezi Českem a Čínou uškodit neměla. Na konferenci na podporu Čínou okupovaného Tibetu, kterou pořádají od neděle do úterý německá Nadace Friedricha Naumanna a exilová tibetská vláda, bude zhruba 250 nevládních organizací jednat o strategiích na podporu Tibeťanů. Akce se zúčastní také tibetský duchovní vůdce dalajlama. Čínská strana tohoto muže označuje za "politického emigranta vyvíjejícího činnost směřující k rozštěpení vlasti a poškození národní jednoty". "Dalajlamova klika" chce podle pátečního čínského prohlášení konferencí podněcovat "osamostatnění Tibetu" a poškozovat vztahy mezi Čínou a Českou republikou. Proti čínskému prohlášení ostře protestovalo české ministerstvo zahraničí. Podle Rumla není na konferenci nic, co by mohlo vztahy mezi Českem a Čínou poškozovat. "Jde o setkání nevládních organizací pod záštitou Senátu, takovéto akce nemohou být kritizovány, protože jsou součástí demokratického postupu," řekl Ruml ČTK. Čína protestuje proti setkání dalajlamy s vysokými představiteli České republiky i ostatních států tradičně. V minulých letech označili představitelé Číny účast dalajlamy na konferenci Forum 2000 za vměšování do svých vnitřních záležitostí. Kritice Číny za přijetí tibetského duchovního vůdce se nevyhnuli například ani Bill Clinton či Frančois Mitterrand.

Proti tomu, aby se teroristické organizace směšovaly s islámem vůbec, se na dnešní pražské konferenci NATO a Blízký východ vyslovil jordánský princ Hasan bin Talál. Podle něj by na Blízkém východě našla uplatnění multilaterální organizace, například Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Ujistil o tom, že muslimové se dívají na teroristy jako na vrahy. Je chybou směšovat celé učení islámu s jeho krajnostmi a s extremisty, kteří si islám přivlastnili, řekl. Nepřímo také kritizoval Izrael, když připomněl návrhy arabských zemí, které zůstaly bez odezvy - na vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení na Blízkém východě a na definici terorismu v této oblasti, která by se měla vztahovat i na akce státu. I když Izrael nikdy nepřiznal, že má jaderné zbraně, odborníci se shodují v tom, že jimi disponuje kvůli odstrašení případného útoku. Uzi Arad, izraelský analytik a poradce bývalého premiéra Benjamina Netanjahua, se domnívá, že Severoatlantická aliance by se měla podílet na řešení problémů Blízkého východu tím, že Evropa bude sdílet toto břemeno s USA. Neměla by přitom Spojené státy podrážet vytvářením vlastních vojenských kapacit, obě strany by měly postupovat společně, řekl. Podle něj by Izrael byl při takových misích přirozeným partnerem NATO na Blízkém východě, protože má podobné problémy a stejné spojence a nepřátele. Francouzská analytička Thérese Delpechová označila za povzbudivý fakt, že se po válce v Iráku rozšířila transatlantická spolupráce, pokud jde o boj s terorismem a s šířením zbraní hromadného ničení. Vyslovila se pro urovnání ostatních sporů mezi USA a řadou evropských zemí kolem války v Iráku. Transatlantické spory jsou luxusem, který si ani jedna strana nemůže dovolit a nemůže si je dovolit ani nikdo na Blízkém východě, zdůraznila Delpechová, která působí ve francouzské Komisi pro atomovou energii. Podle ní je taková spolupráce nutná především v oblasti šíření zbraní hromadného ničení na Blízkém východě. Kdyby se nic nedělalo, může v tomto regionu do deseti let nastat vývoj, který nebude možné zastavit, řekla s tím, že použití těchto zbraní na Blízkém východě by bylo katastrofou i pro USA a Evropu.