Zprávy | Z archivu rubriky


Odbory odpoví na nedělní rozhodnutí vlády vyplatit pracovníkům veřejného sektoru jen desetinu 13. platů hodinovou stávkou. Předáci odborů veřejné správy v pondělí vyzvali své členy a státní zaměstnance ke stávce, která by se měla uskutečnit po Velikonocích. Protesty podpoří obě odborové centrály. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach řekl, že vládu před radikalizací odborů varoval. "Vláda s tímto vědomím rozhodla," dodal. Protestní akce by se podle předsedkyně odborů státních orgánů a organizací Aleny Vondrové měla uskutečnit po Velikonocích, přesný termín odbory zveřejní do deseti dnů. Vondrová upřesnila, že o tom, zda se stávka uskuteční, rozhodnou zaměstnanci. Podle ní by si však měli uvědomit, že pokud budou mlčet, "vláda podle toho může zaujmout svůj přístup i ke 14. platům". Řadoví odboráři a pracovníci veřejného sektoru v pondělí zatím většinou nevěděli, kdy by měli do stávky vstoupit a zda se jí vůbec zúčastní. "Budeme postupovat v součinnosti s vedením našeho svazu," řekla ČTK lékařka z Fakultní nemocnice Bulovka Alena Cypriánová, která je ve vedení tamní odborové organizace. Přesné informace neměli ani další oslovení úředníci a jiní pracovníci veřejného sektoru, většinou se ale klonili ke stávce. Hodinovou stávku jsou připraveny podpořit Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) i Asociace samostatných odborů (ASO), které sdružují zhruba milion členů. Předseda ASO Bohumír Dufek ČTK sdělil, že asociace požádá vládu, aby okamžitě přehodnotila své rozhodnutí a našla peníze nejméně na polovinu 13. a 14. mzdy. Odborová centrála je podle něj připravena podpořit "jakékoliv aktivity, které povedou ke změně postojů vlády".

Většina stanic pražského metra, které leží v oblastech ohrožených velkou vodou, by měla být chráněna do konce roku nad výšku hladiny katastrofální povodně ze srpna 2002. Výjimkami budou Florenc a Invalidovna, u nichž je to podle ředitele dopravního podniku Milana Houfka technicky složité. Nyní je metro chráněno na úroveň stoleté povodně. Na jeho lepší zabezpečení město letos vyčlenilo stamiliony korun. "Každá stanice má své zvláštnosti, jinak bude vypadat ochránění Palmovky, jinak Vltavské," řekl ČTK Houfek. Například kolem stanice Křižíkova budou betonové zdi a skla odolná tlaku. U Staroměstské a Malostranské budou kromě přenosných hrazení studny, jejichž čerpáním by se snižovala hladina spodní vody. Ochránit stanici Invalidovna je složité, v případě Florence je to údajně téměř nemožné. Při velké povodni by hrozilo, že by s ní mohl tlak podzemní vody pohnout. Stanice se bude muset buď lépe upevnit, nebo by se záměrně zaplavovala. Rozhodnuto o tom podle Houfka není. Soukromý investor chystá nad stanicí výstavbu nového domu, kterým by se mohla zatížit, řekl. Podnik už má nový povodňový plán. Podle něj by se v případě velké povodně metro uzavíralo dříve, než tomu bylo v roce 2002. Začalo by se s tím při průtoku 2500 metrů krychlových za vteřinu. Úplně by metro přestalo v ohrožených úsecích jezdit tehdy, když by průtok přesáhl 3000 metrů krychlových, uvedl Houfek.

Za loňské zřícení víc než pětadvacetimetrového vánočního stromu na Staroměstském náměstí v centru Prahy nebude nikdo stíhán. Komisař v pondělí vyšetřování skandálu odložil, protože se nestal trestný čin. "Pád stromu zavinila špatná kvalita dřeva," sdělila ČTK mluvčí pražské policie Iva Knolová. Vyšetřování podle ní ukázalo, že pracovníci, kteří vánoční smrk instalovali, nespáchali trestný čin obecného ohrožení ani žádný jiný. Primátor Pavel Bém (ODS) znal předběžné výsledky průzkumu stromu už delší dobu. Domníval se proto, že vyšetřování přinese závěr, že strom byl přeschlý a hlavním viníkem neštěstí je příroda. Verdikt policie ho nepřekvapil, ač prý Bém uvažoval o tom, že strom musel někdo vybrat a přezkoumat, zda vztyčení na Staroměstském náměstí unese. "Nezbývá mi než závěr respektovat. Přiznám se, že jsem si přál, aby ta zpráva už z morálního hlediska na někoho ukázala. To se nestalo," řekl primátor.

Strom loni 6. prosince způsobil materiální škody a zranil pět lidí, u jednoho z nich lze podle Knolové hovořit o těžké újmě na zdraví. Jde o britského turistu Malcolma Tuffina, který skončil se zlomeninami stehenních kostí a bederní a hrudní páteře v nemocnici. Cizinec se vrátil do Velké Británie a údajně se hodlá soudit o odškodnění. Od úrazu je upoután na vozíček a na lůžko. Nemůže chodit do práce, takže se mu výrazně snížil příjem.