Zprávy | Z archivu rubriky


Finanční skupina PPF opravdu uvažuje o koupi fotbalové Sparty. Zájem o nejúspěšnější český klub v pondělí nezávisle na sobě ČTK potvrdili prezident Sparty Vlastimil Košťál i tiskový mluvčí PPF Ivan Lackovič.

Největší česká finanční skupina, spravující majetek za zhruba 170 miliard korun, není ve fotbale žádným nováčkem. V letech 1993 až 1997 totiž vlastnila Slavii a v té době sklízeli červenobílí největší úspěchy v poválečné historii. V roce 1996 vyhráli ligu a postoupili do semifinále Poháru UEFA. O rok později však svůj podíl prodala britské investiční společnosti ENIC v přepočtu za 120 milionů korun s tím, že chce zmenšit své strategické portfolio. Fotbalovou scénu však tak docela neopustila. Jeden ze spoluzakladatelů PPF a současný předseda dozorčí rady Štěpán Popovič je zároveň prezidentem FK Teplice. Od loňského prosince má PPF také většinu v televizi Nova, která má vysílací práva na fotbalovou ligu. Vedle toho vlastní například Českou pojišťovnu, Home Credit, nebo eBanku, je aktivní i na Slovensku a v Rusku a připravuje další zahraniční expanzi. Mluvčí PPF Ivan Lackovič řekl ČTK, že skupina PPF vstup do Sparty v současné době analyzuje jako investiční příležitost a nechce ho jakkoli komentovat. "Vše je zatím pouze v počáteční fázi úvah, ale o této možnosti přemýšlíme," připustil Lackovič.

Prezident Sparty Vlastimil Košťál byl sdílnější. ČTK řekl, že s PPF již jednal, a prodej klubu, jehož vlastníkem je německý podnikatel Axel Diekmann, nevyloučil. "V tržním prostředí je všechno na prodej. Každý obchod je závislý na nabídce a poptávce," řekl Košťál. Na adresu zájemce o Spartu nešetřil chválou. "V České republice není lepší firma a kdyby se Sparta vrátila do českých rukou, tak by to byl jistě sympatický rys," řekl ČTK. V odpoledne vydaném prohlášení klubu pak šel ještě dál: "PPF je společnost, která může dát fotbalovému klubu v budoucnu nové možnosti rozvoje v evropském měřítku."

Košťál potvrdil informace o zájmu PPF, jež přinesl pondělní Týden. Ohradil se však proti některým nepřesnostem. "Vydavatelství Vltava-Labe-Press nemá finanční problémy, naopak je stabilizovaným subjektem. Navíc není majitelem Sparty, tím je pan Diekmann jako soukromá osoba," odmítl Košťál spekulace Týdne, že by prodej Sparty měl pokrýt finanční ztráty vydavatelství ovládajícího většinu regionálního tisku.

Sparta je nejbohatším českým klubem s rozpočtem kolem 300 milionů korun ročně. Přesto se neobejde bez každoročního prodeje špičkových hráčů do zahraničí. Podle Týdne loni utržila 526 milionů korun, ale její hospodaření skončilo ztrátou 24 milionů korun.

Vstup PPF do letenského klubu by mohl mít podle odborníků výrazný dopad na celý český fotbal. "Je to součást velkého projektu, jehož cílem je zásadně změnit poměry v českém fotbale a konečně z něj udělat hodnotný produkt," řekl ČTK jeden z předních fotbalových funkcionářů, který si nepřál být jmenován. Vlivná skupina podnikatelů už delší dobu usiluje o to, aby liga fungovala nezávisle na fotbalovém svazu.

Zpěvačkou a současně objevem roku 2003 se z rozhodnutí Akademie populární hudby stala Radůza. Cenu Anděl získala i v kategorii Folk & Country. Zpěvákem roku vyhlásili akademici Dana Bártu. V kategorii skupin zvítězil soubor Kabát. Do Síně slávy akademie zapsala písničkáře Jaromíra Nohavicu. V kategorii popové album roku byla soškou anděla hrajícího na šalmaj oceněna skupina Monkey Business za desku Resistance Is Futile (Odpor je marný). Skladbou roku členové akademie určili píseň 1970 skupiny Chinaski.

Režisér Zdeněk Suchý přebral společně se skupinou J.A.R cenu za videoklip roku, natočený ke skladbě Jsem pohodlný.

Zpěvačka a multiinstrumentalistka Radůza začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem; poprvé na sebe upozornila v roce 1993 na pódiu pražské Lucerny jako předskokanka americké zpěvačky Suzanne Vega. Nohavica, který získal také ocenění za nejvíce prodaných nosičů, při přebírání ceny řekl, že vchází do Síně slávy s velkou trémou. Moc dobře prý tuší, kdo ho tam čeká. "Protože jsem nejmladší, tak vím, že budu chodit pro pivo a dělat rajony," poznamenal zpěvák, jehož album Babylon patřilo na českém trhu k jednomu z nejprodávanějších. V ženské kategorii byla za počet prodaných nosičů odměněna Lucie Bílá a za skupiny převzal totéž ocenění Kabát. Táž skupina byla rovněž vyhlášena absolutním vítězem za nejprodávanější titul roku - desku Dole v dole. Za nejprodávanější DVD byl vyznamenán Čechomor. "Jsem fakt rád, že mám řemeslo, které mě baví, a že mám co a pro koho hrát," svěřil se publiku Bárta, který byl zpěvákem roku vyhlášen také loni. Se svou skupinou Illustratosphere slavil úspěchy s albem Entropicture.

Slavnostní ceremoniál v pražském Kongresovém centru moderoval v sobotu večer zpěvák Miroslav Žbirka. Publiku, v němž zasedla řada známých osobností, zahráli Black Milk, Věra Bílá se skupinou Kale, ostravský soubor Kryštof či Lucie Bílá, kterou na kytaru doprovodil zpěvák a kapelník legendárního Olympiku Petr Janda. Diváci si mohli vychutnat také společné vystoupení Jany Kirschner a Lenky Filipové či Kabátu s Nohavicou. Známé osobnosti se střídaly také mezi předávajícími. Sošky udělovali mimo jiné herec Ondřej Vetchý, desetibojař Roman Šebrle, zpěvačky Hana Hegerová či houslistka Gabriela Demeterová.

Výbušniny a nástražné systémy, které minulý týden zabavila policie šestičlennému gangu, by měly na černém trhu cenu desítek tisíc eur, řekl v neděli ČTK bývalý voják a odborník na tuto problematiku, který si nepřál být jmenován. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová uvedla, že soud vzal do vazby čtyři ze šesti zadržených, kterým hrozí až osm let vězení. "To je věcí státních zástupců a soudců," poznamenala k tomu, že dvě osoby jsou stíhány na svobodě. Podle ní osmiměsíční sledování ukázalo, že skupině se zřejmě žádné zbraně ani výbušniny prodat nepodařilo. "A už vůbec ne k nějakým teroristickým účelům," doplnila.

Gang zadrželi ve středu detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Skupina měla k dispozici čtyři elektronicky konstruované nástražné systémy, každý asi s kilogramovou náplní trinitrotoluenu. Mohly být odpáleny na dálku mobilním telefonem. Při domovních prohlídkách policisté zajistili 3,5 kg černého semtexu se dvěma rozbuškami, 6,2 kilogramu trinitrotoluenu včetně rozbušek, pistole, součásti do samopalů a kulometu, 7600 nábojů různých ráží a deset kilogramů střelného prachu. Objevena byla také pěstírna marihuany.

"Takový nástražný systém není nijak moc komplikovaný," řekl ČTK muž s vojenskými zkušenostmi v této oblasti. Upozornil, že na černém trhu se cena levně vyráběných výbušnin řídí právě tím, zda jsou dodávány v "surovém" stavu, nebo už jako vytvořené systémy. Podle tohoto zdroje je také možné, že černý semtex, tedy semtex bez označení, by mohl pocházet ze starých armádních zásob. "Mohlo by to stát desetisíce eur, ale museli by mít kupce," řekl. Sehnat ho není jednoduché, dodal.

Politolog, který se věnuje výzkumu extremismu, Zdeněk Zbořil pokládá informaci o odhalení gangu za alarmující. Domnívá se, že by věc měla být rychle objasněna a vnitro by o postupu vyšetřování mělo pravidelně informovat. Podle něj je totiž možné, že kdosi hledal v České republice nějaký skutečný cíl, například budovu rozhlasové stanice Svobodná Evropa nebo podobně. Ministr vnitra Stanislav Gross ČTK v pátek řekl, že podle jeho informací případ nesouvisí s mezinárodním terorismem a bezpečnostní opatření není třeba měnit. Zbořil ovšem přišel i s teorií, že věc je dezinformace, která má pomoci bezpečnostním složkám získat více peněz ze státního rozpočtu na posílení bezpečnosti. Prohlásil, že ČR už má s tímto postupem zkušenost, a připomněl neobjasněný nález protitankové střely u ruzyňského letiště několik týdnů po teroristických útocích unesenými letadly v USA v září 2001. "Tehdy to vyneslo 1,4 miliardy korun do resortu ministerstva vnitra za souhlasu vlády i opozice," řekl Zbořil ČTK.

Na otevření ústřice je prý nejlepší použít hrubou sílu. Alespoň to tvrdí mistr kuchař Václav Frič, který v neděli zvítězil v tradiční soutěži v otevírání ústřic. Dvě desítky ústřic otevřel za dvě minuty 59 vteřin. Stejného času dosáhl i obhájce titulu z loňského roku Jean-Paul Manzac. "Po hodnocení úpravy a s přihlédnutím na estetickou stránku věci se čas upravil a vítěz dosáhl dvě minuty 48 vteřin a vyhrál," řekla ČTK koordinátorka akce Magdaléna Holtnová.

Do netradičního klání, které je součástí pražských oslav svátku irského patrona - svatého Patrika, se přihlásilo devět specialistů z nejlepších pražských hotelů a restaurací. Po vítězi z hotelu Alcronu skončil druhý Francouz Manzac z pražského hotelu Marriot a třetí Tomáš Řehák z hotelu Hilton.

Všichni kuchaři otevírají ústřice téměř každý den. "Ono je to podle toho, jak je potřeba. Někdy každý den, někdy je pauza třeba půl roku," řekl ČTK třicetiletý Frič, který v pětihvězdičkovém Alcronu vaří už šest let. Tamní rybí restaurace patří mezi nejlepší v Praze. K otevření ústřice prý není potřeba žádný speciální trik ani nožík. Stačí ostrá kudlička a člověk musí vědět, kam bodnout. "Pak už stačí jen zabrat. Hrubá síla vyhraje," uvedl čerstvý šampion. Vítěz bude na podzim reprezentovat Česko na šampionátu v otevírání ústřic v Irsku. Frič se ČTK přiznal, že už se nemůže dočkat.

Případ bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti Pavla Minaříka se znovu otevírá. Nejvyšší soud v Brně totiž vyhověl žádosti nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové a Minaříkovu kauzu vrátil k došetření. Uvedla to Česká televize. Pavel Minařík čelí obvinění, že v polovině 70. let připravoval atentát v sídle Rádia Svobodná Evropa v Mnichově.

Podle deníku Právo soud vyhověl dovolání Benešové ve čtvrtek v neveřejném jednání. Zároveň zrušil loňské verdikty brněnských soudů, které Minaříkovo stíhání pro trestný čin obecného ohrožení zastavily.

Za chystaný atentát byl Minařík již odsouzen v roce 1993 ke čtyřem rokům vězení. Případ se však vzápětí vrátil k došetření. Brněnský krajský soud stíhání loni v létě zastavil kvůli tomu, že se nepodařilo prokázat úmysl někomu ublížit a prokázána nebyla ani výše škody, kterou měl výbuch způsobit.

Minařík působil jako agent v americké rozhlasové stanici Svobodná Evropa od roku 1969 do roku 1976. V té době zaslal podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu svým nadřízeným v pražské centrále nejméně tři návrhy na provedení pumového atentátu v prostorách rádia. Ve Svobodné Evropě v Mnichově skutečně nastražená výbušnina explodovala, bylo to však až v roce 1981. V té době Minařík studoval na univerzitě v Kyjevě.

Minařík se má před soudem zodpovídat i v jiné kauze. Čelí totiž podezření, že se při obchodování s Ukrajinou dopustil pojistného podvodu. V žalobě se podle informací z tisku uvádí, že Minařík před osmi lety naplánoval havárii a požár automobilu, který vezl pro jeho obchodní partnery na Ukrajinu skleněná optická vlákna. Zboží bylo zřejmě mnohonásobně nadhodnoceno a pojištěno na 41 milionů korun.