Zprávy | Z archivu rubriky


Ministryně zdravotnictví Marie Součková předloží ve středu kabinetu dlouho očekávanou koncepci reformy zdravotnictví. S jejím prosazením spojila své setrvání ve funkci. Podle exministryně zdravotnictví, senátorky KDU-ČSL Zuzany Roithové, je to jen popis situace bez návrhů řešení.

V současném materiálu ustoupila Součková od plánů na zvýšení spoluúčasti, o nichž poprvé informovala loni v létě na semináři ČSSD. Chce posílit vliv státu, například při rozhodování o cenách péče či stanovení sítě nemocnic a ambulancí, a naopak omezit lobbystické tlaky, například v oblasti léčiv. Posílení státního vlivu odmítá Koalice ambulantních lékařů. Stát podle lékařů nesmí zasahovat do smluvních vztahů a do cen. Stejně jako zdravotní pojišťovny chtějí smluvní volnost a konkurenci mezi pojišťovnami v nabídce připojištění a mezi zařízeními v nabídce péče.

Součková v koncepci počítá s úbytkem akutních nemocničních lůžek. Lékařský odborový klub varuje, že to úspory nepřinese - za deset let ubylo 20.000 akutních lůžek a náklady přitom stouply šestkrát. Ministryně hodlá omezit případy, kdy nemocniční lékař působí i v soukromé ambulanci, a snížit výkon ambulancí o desetinu, například tím, že pacienti nebudou obcházet několik stejných specialistů a podstupovat opakovaná vyšetření. Komora varuje, že likvidace lůžek provázená likvidací soukromých ambulancí dostane tisíce pacientů do neřešitelné situace, kdy mohou zůstat bez lékařské pomoci.

Většina stanic pražského metra, které leží v oblastech ohrožených velkou vodou, by měla být chráněna do konce roku nad výšku hladiny katastrofální povodně ze srpna 2002. Výjimkami budou Florenc a Invalidovna, u nichž je to podle ředitele dopravního podniku Milana Houfka technicky složité. Nyní je metro chráněno na úroveň stoleté povodně. Na jeho lepší zabezpečení město letos vyčlenilo stamiliony korun. "Každá stanice má své zvláštnosti, jinak bude vypadat ochránění Palmovky, jinak Vltavské," řekl ČTK Houfek. Například kolem stanice Křižíkova budou betonové zdi a skla odolná tlaku. U Staroměstské a Malostranské budou kromě přenosných hrazení studny, jejichž čerpáním by se snižovala hladina spodní vody. Ochránit stanici Invalidovna je složité, v případě Florence je to údajně téměř nemožné. Při velké povodni by hrozilo, že by s ní mohl tlak podzemní vody pohnout. Stanice se bude muset buď lépe upevnit, nebo by se záměrně zaplavovala. Rozhodnuto o tom podle Houfka není. Soukromý investor chystá nad stanicí výstavbu nového domu, kterým by se mohla zatížit, řekl. Podnik už má nový povodňový plán. Podle něj by se v případě velké povodně metro uzavíralo dříve, než tomu bylo v roce 2002. Začalo by se s tím při průtoku 2500 metrů krychlových za vteřinu. Úplně by metro přestalo v ohrožených úsecích jezdit tehdy, když by průtok přesáhl 3000 metrů krychlových, uvedl Houfek.