Zprávy | Z archivu rubriky


Skupina asi 30 žen ze Severní Koreje napadla ve čtvrtek ráno před společností SAM ve Skutči na Chrudimsku štáb České televize (ČT), když natáčel anketu o podmínkách zaměstnávání ve firmě. ČTK to řekl redaktor ČT Vlastimil Weiner. Kameraman utrpěl lehká zranění a má rozbitou kameru, ze které šičky vyňaly kazetu. Televize proto připravuje trestní oznámení, uvedl mluvčí ČT Martin Krafl. "Točili jsme před závodem na veřejném prostranstvím anketu se zaměstnanci. Ředitel společnosti o tom byl informován. Náhle se z postranní ulice vynořila skupina asi 30 korejských žen. Ječely a zaútočily na nás, škrábaly, strkaly a létaly i kameny," uvedl Weiner.

Zhruba 50 severokorejských šiček zřejmě musí tamnímu režimu odevzdávat peníze, které si ve firmě vydělají. Připustil to ve středu finanční ředitel společnosti SAM Václav Košner. "Předpokládáme, že jim to asi berou a odesílají to do Koreje, ale to nevíme, nemáme to doložené," uvedl. Velvyslanectví Korejské lidově demokratické republiky to na dotaz ČTK popřelo. Podle médií za podobných podmínek pracují severokorejské ženy také v oděvní firmě ve středočeském Žebráku. Zde jejich zaměstnávání již prošetřuje policie.

Starosta města Žebrák na Berounsku Daniel Havlík (ODS) považuje případ šiček ze Severní Koreje za nafouknutou mediální bublinu. Podle něj se Korejky mají mnohdy lépe než čeští dělníci. Jejich situaci přirovnal k době po pádu železné opony, kdy Češi odjížděli do sousedního Německa za nekvalifikovanou prací. Z rozpoutání zájmu médií o Korejky obvinil místního obyvatele, Čechošvýcara Jana Šinágla, který odstartoval podpisovou akci na zastavení porušování lidských práv dělnic.

Ostré reakce mezi politiky německých křesťanskodemokratických stran CDU/CSU i Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku (SLÖ) vyvolaly výroky českého premiéra Vladimíra Špidly, který jednoznačně odmítl požadavky na navrácení majetku Němců odsunutých po válce z bývalého Československa. O Špidlově prohlášení ve středu informoval deník Právo. Bavorský zemský premiér a předseda CSU Edmund Stoiber označil Špidlovy výroky za "nehistorické a nepřijatelné", protože podle něj vyúsťují v charakteristiku sudetských Němců jako vrahů. Takováto prohlášení nepřispívají ke srůstání Evropy, soudí Stoiber. Předseda SLÖ Gerhard Zeihsel označil dokonce Špidlovo vyjádření za součást "historických lží, které jsou stále opovážlivější". Zpochybnil i Špidlův údaj o 28 zavražděných příbuzných, který by prý bylo "nanejvýš obtížné jmenovitě doložit".

Reakce se týkají výroku českého premiéra z úterní diskuse s diplomaty a novináři během jeho pobytu ve finských Helsinkách. "Já jsem ochoten k jakékoli restituci, já jsem ochoten k čemukoli, za jedné jediné podmínky: posaďte k tomuto stolu dvacet osm mých příbuzných, které jste zavraždili za druhé světové války. Protože toho nejste schopni, nebudeme se vracet do minulosti," řekl Špidla podle Práva v odpovědi na dotaz z auditoria k česko-německým vztahům. Špidla přitom poukázal na poválečné pařížské dohody, které umožňují použít zabavený německý majetek jako reparace. "Když se začnete zabývat podrobnostmi, zjistíte, že žádný z vítězů možnosti naplnit požadavky reparace zabaveným německým majetkem nevyčerpal. My jsme tyto požadavky uspokojili (zabaveným majetkem sudetských Němců) tak ze dvou procent," připomněl podle uvedeného zdroje Špidla, podle něhož není možné opouštět česko-německou deklaraci z roku 1997 a zatěžovat budoucnost otázkami minulosti.