Zprávy | Z archivu rubriky


Dva čeští experti popálení při výbuchu plynu v Iráku již dýchají bez pomoci přístrojů. "Stav dýchacích cest se zlepšil natolik, že už dýchají sami," řekl ČTK primář kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Ludomír Brož. Připomněl, že muži vdechli při požáru saze a ty bylo nutno odsávat. Zpočátku tedy za ně dýchaly přístroje. Před dvěma týdny při prohlídce zařízení v ropné rafinerii, vzdálené asi 250 kilometrů severně od iráckého hlavního města, v Bajdží byli zraněni celkem tři Češi. Jeden zemřel den po výbuchu, dva byli převezeni k léčení do Česka. První s popáleninami na 28 procentech těla, druhý měl zasaženo 18 procent povrchu těla. "U pacienta s rozsáhlejšími popáleninami jsme již začali s operacemi, u méně popáleného se kůže hojí sama; pečujeme jen o popálené plochy, aby se do nich nedostala infekce," uvedl Brož. Oba muži jsou podle něj při vědomí. Zatím jim lékaři nedovolují mluvit ani jíst běžnou stravu. "Byli dlouho zaintubováni. Krk je od hadičky podrážděný a při polykání bolí," vysvětlil primář. Pacienti dostávají jen měkkou, převážně tekutou stravu. Ze stejného důvodu nemluví, aby si nenamáhali hlasivky. Ještě asi týden až dva budou na jednotce intenzivní péče, poté budou přestěhováni na standardní oddělení. Léčba popálenin je dlouhodobá, a tak si v nemocnici podle primáře pobudou ještě asi měsíc.

Tři čeští novináři, kteří byli v neděli uneseni v Iráku, jsou podle neoficiálních informací českého ministerstva zahraničí naživu. Poslanecké sněmovně to řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Upozornil na to, že jde o neoficiální informace, které se jeho úřad snaží ověřit. Stále není také jasné, proč byli čeští občané uneseni. Ministerstvo zahraničí však již má určité indicie, s nimiž pracuje, řekl ČTK Svobodův náměstek Petr Kolář. Podle něj jsou ale informace z Iráku stále kusé. "Do této chvíle nebyl sdělen vůči České republice žádný požadavek. Ani požadavek politický, ani požadavek finanční, ani žádný jiný požadavek," řekl předtím ministr. To podle Koláře trvá. Protože Česko zatím žádné požadavky neobdrželo, nelze podle Svobody jednoznačně říci, zda jde o politický únos nebo únos, jehož pachatelé budou požadovat peníze, případně pouhý kriminální akt. "Všechny tři varianty mohou nastat, ale dosud nikdo žádný požadavek vůči České republice nevznesl," prohlásil ministr.

Čeští diplomaté v Bagdádu a zemích kolem Iráku podle něj dostali pokyn monitorovat podrobně tamější média a další zdroje informací, aby co nejdříve zachytili případný signál, který by naznačoval, že jde o politický únos. "Vyzvali jsme všechny občany, kteří žijí v Bagdádu, aby se vrátili na území České republiky," řekl Svoboda. Občané, kteří musejí zůstat v Iráku, se podle něj mají zdržovat na bezpečných místech. Ministerstvo zahraničí vyzvalo své experty v provizorní koaliční správě, kteří jsou teď na dovolené v Česku, aby se do Bagdádu nevraceli. To se týká i zaměstnanců firem, které v Iráku podnikají. "Naše ministerstvo se ve spolupráci s ostatními resorty připravuje na všechny možné scénáře, které mohou nastat, protože nemůžeme vyloučit žádný," popsal Svoboda kroky českých institucí při snaze nalézt tři unesené české novináře. Zpravodaj a kameraman České televize Michal Kubal a Petr Klíma a redaktor Českého rozhlasu Vít Pohanka mířili do Jordánska, odkud měli odletět zpět do ČR. Pravděpodobně iráčtí ozbrojenci je zadrželi v neděli západně od Fallúdži.

Svoboda dal najevo, že případ provázejí horečná diplomatická jednání. "Komunikujeme úplně se všemi, se kterými je možné komunikovat. Dokonce navazujeme kontakty i na výrazné osobnosti mimo Irák, abychom získali co nejvíce příznivého prostředí a informací," řekl. Z jeho slov také vyplynulo, že aktivitu vyvíjí i česká rozvědka, "abychom měli co nejvíce informací, abychom mohli účinně pomoci". V rámci provizorní koaliční správy vznikl speciální tým, který je partnerem irácké strany při řešení problému. Svoboda telefonicky hovořil s iráckými ministry vnitra Sámirem Šákirem Mahmúdem Sumajdím a zahraničí Hošjarem Zibarím. "Oba ministři mě ujistili, že učiní všechno, co je v silách prozatímní irácké vládní rady, aby se podařilo naše občany dostat z této situace," řekl šéf české diplomacie.

Přímo v Iráku se obrátil velvyslanec Martin Klepetko na ministra kultury Mufída Muhammada Džaváda Džazajrího, který přislíbil okamžitou pomoc. Džazajrí vyslal spolupracovníky na místo incidentu a požádal člena vedení irácké vlády Muhsína Abdala Hámida z Irácké islámské strany, aby se zapojil do vyjednávání. Džazajrí zároveň požádal o informace jednoho z kmenových náčelníků v oblasti. O spolupráci a koordinaci případné pomoci jednal Klepetko s velvyslanci zemí EU.

Speciální skupina české Vojenské policie vycvičená k boji ve městě a záchraně rukojmích je připravena do několika hodin od obdržení případného rozkazu odletět do Bagdádu. Důstojník seznámený s režimem skupiny ČTK sdělil, že vojáci ale žádné konkrétní rozkazy nedostali. Na odlet se ale začali připravovat ihned po pondělním oznámení, že v Iráku jsou pravděpodobně uneseni tři čeští novináři. Ministr obrany Miroslav Kostelka řekl, že Česká republika má v případě nutnosti armádní i policejní jednotky vycvičené k zachraňování rukojmí. Zdůraznil ale zároveň, že v současnosti není jasné, kde se unesená trojice nachází, a také připomněl, že v okolí Bagdádu nyní žádní čeští vojáci nejsou. "Každá hodina prodlení, kdy do řešení situace není zapojen profesionální tým, snižuje šanci na záchranu unesených osob," poznamenal k tomu odborník na tuto problematiku.

Stínový ministr obrany za ODS Petr Nečas míní, že politici by se v otázce nezvěstných českých občanů měli zdržet komentářů a různých spekulací, aby jejich situaci ještě nezhoršovali. Obecně je přesvědčen, že stát má udělat pro záchranu svých občanů vše, co je v jeho silách. "Včetně toho, že pokud selžou vyjednávací a diplomatické metody, pak je možné sáhnout i k použití síly. Ale je třeba vidět, že v této situaci to není území České republiky. Pokud jsou uneseni, pak by to byla operace na území cizího státu, navíc pod okupační správou, takže jsou tam poměrně složité právní poměry," řekl Nečas ČTK.

V souvislosti se zhoršenou bezpečnostní situací stahuje společnost Člověk v tísni v současnosti svůj tým z jihoirácké provincie Majsán, kde pomáhal s obnovou škol a zdravotnických zařízení. V nejbližší době by se měli přesunout do Ammánu. "Myslím, že za dva nebo za tři týdny by se mohli vrátit a pokračovat v práci," řekl k tomu Šimon Pánek z této humanitární organizace. Šest pracovníků podle Kostelky přenocovalo společně s českými vojenskými policisty na jejich základně Šaíba nedaleko Basry. Tam je situace klidnější než v centrálním Iráku a vojáci račují ve své práci, dodal ministr obrany.

Ke snížení nezaměstnanosti v ČR může přispět jen zlepšování podmínek k podnikání, které umožní vznik nových pracovních míst. ČTK to řekl předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev Jan Wiesner po úterním mimořádném jednání zástupců vlády, odborů a podnikatelů. Jednání o způsobech, jak snížit počet lidí bez práce, bylo přerušeno a bude pokračovat příští týden. Sociální partneři vyhodnocovali národní akční plán zaměstnanosti za loňský rok a záměry na léta 2004 až 2006. "Konstatovali jsme, že opatření nepřinesla očekávaný výsledek," shrnul Wiesner názor podnikatelů. Ke snížení nezaměstnanosti nepovede pouhé zvýšení počtu pracovníků na úřadech práce, dodal. Míra nezaměstnanosti se v Česku v únoru vyšplhala na rekordních 10,9 procenta. Odboráři míní, že kabinet, kraje i obce by měly být aktivnější. Chtějí vládě například navrhnout, aby část peněz na podpory v nezaměstnanosti využila na příspěvky na dopravu a bydlení.

Ministr práce Zdeněk Škromach se v pátek nechal slyšet, že vláda připravuje například úlevy pro podniky, které nabídnou absolventské praxe. Přislíbil do budoucna také příspěvek na dojíždění za vzdálenější prací. Vláda podle ministra hodlá rozšířit i rekvalifikační kurzy. Podnikatelé považují nynější stav podnikatelského prostředí za nesnesitelný a chystají se dokonce kvůli tomu svolat před Strakovou akademii demonstraci. "Podmínky pro podnikání se v posledních týdnech dostaly za hranice snesitelnosti," uvedl minulý týden prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Podnikatelé požadují zpřehlednění a zjednodušení zákonů, změny zákonů s předstihem, méně byrokracie, spravedlivý výběr daní, fungující podnikatelský rejstřík, více kompetencí pro podnikatelskou samosprávu a obnovení činnosti Hospodářské rady vlády.

Ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě se bude ve středu konat přímluvná modlitba za tři české novináře zajaté v Iráku i za všechny další osoby zadržované jako rukojmí. Bohoslužbě má od 17:00 předsedat kardinál Miloslav Vlk. "Modlitební shromáždění ve Svatováclavské kapli je myšleno jako duchovní podpora těm, kteří jsou v nesnázích. Může být specifickým přínosem křesťanů - apelem na Boží milosrdenství, ale i na obrácení mysli těch, kteří rukojmí v Iráku zajímají a drží," řekl ČTK mluvčí katolických biskupů Daniel Herman. Kardinál Vlk podle Hermana cítí modlitbu za tyto novináře jako "svou" věc, protože je českým katolickým primasem a zároveň delegátem České biskupské konference pro sdělovací prostředky. "Už nyní jsou křesťané a duchovní, kteří na tři novináře z našich celonárodních sdělovacích prostředků myslí při bohoslužbách a ve svých modlitbách," konstatoval Herman. Modlitební chvíle vedená kardinálem Vlkem může podle jeho názoru být impulzem či návodem k duchovním momentům, které se mohou bez konkrétních výzev konat na jakékoli úrovni.

Česká církev podle mluvčího nemá prakticky využitelné prostředky, jak jinak intervenovat. "Na takto široké mezináboženské rovině oficiální kontakty nemáme," řekl Herman na adresu muslimů v Iráku. Také kontakty Vatikánu podle něj směřují spíše k islámské univerzitě v Egyptě nebo k vůdcům do Saúdské Arábie než přímo do válkou zmítaného Iráku.

Většina českých občanů - 64 procent - pokládá svůj stát za zkorumpovaný. Přestože mají lidé pocit, že žijí ve zkorumpované zemi, 81 procent z nich spoléhá na to, že právě stát bude proti úplatkářství bojovat. Sami občané nejsou příliš ochotni se do potírání korupce aktivně zapojit. Vyplývá to z výsledků mezinárodního průzkumu agentury GfK. Průzkumu se zúčastnili občané 14 států střední a východní Evropy. Češi vnímají jako nejzkorumpovanější prostředí úřady. O výskytu korupce v této oblasti je nyní přesvědčeno 37 procent českých občanů. Oproti roku 2001 je to takřka dvakrát více. Úplatkářství kvete podle dotázaných také ve zdravotnictví, na soudech či v řadách policie. Jako nejméně korupční prostředí je v české společnosti vnímána armáda a bankovní sféra. Velký posun nastal po listopadu 1989 - zatímco v komunistickém režimu byly podle lidí nejvhodnějším prostředím pro dávání a braní úplatků obchody, nyní vnímají jako nejvíce zkorumpované úřady a státní správu vůbec.

Ředitelka české pobočky společnosti Transparency International Adriana Krnáčová připomněla, že podle výsledků indexu vnímání korupce se Česká republika loni umístila na 54. místě z celkem 133 hodnocených zemí. Tento žebříček každoročně hodnotí, jak podnikatelé, analytici a akademičtí pracovníci vnímají korupční prostředí ve své zemi. Krnáčová uvedla, že poslední tři roky je Česko zhruba na stále stejné úrovni. Průzkum agentury GfK mapoval názory celé populace na korupční prostředí - běžní občané jsou podle jeho autorů optimističtější než podnikatelé a odborníci.

Lidovce a unionisty odvolání ministryně zdravotnictví Marie Součkové z vlády nepřekvapilo, předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla je o chystané výměně svého týmu předem informoval. Koaliční partneři nejsilnější vládní strany věří, že sociálnědemokratický poslanec Jozef Kubinyi, který má Součkovou nahradit, se v nové funkci osvědčí a zvládne chystanou reformu zdravotnictví. Proti změně neměli námitky, navíc respektovali, že resort zdravotnictví náleží podle koaliční smlouvy sociální demokracii a je v pravomoci premiéra ministry vyměnit. Předseda unionistů a vicepremiér Petr Mareš věří, že Kubinyi ministerskou funkci zvládne, protože reforma potřebuje schopné vedení. "Doufám, že premiér měl při výběru šťastnou ruku, nebude to jednoduché," řekl Mareš. Reforma zdravotnictví podle něj zatím postupuje "neúměrně pomalu" a doufá, že výměna ministrů proces urychlí.

Také lídr křesťanských demokratů Miroslav Kalousek vzal Špidlovo rozhodnutí na vědomí a respektuje jej. "Pevně věřím, že panu poslanci Kubinyimu se podaří stabilizovat systém veřejného zdravotního pojištění, že se mu podaří výrazný krok dopředu," řekl Kalousek ČTK. Míní, že se sluší poděkovat i odcházející ministryni Součkové za odvedenou práci a odvahu. "Stabilizace zdravotnictví není jen věcí ministra zdravotnictví," dodal. "Počkáme na první kroky ministra Kubinyiho, budeme rádi, když se mu bude dařit," doplnil místopředseda lidovců Jan Kasal.

Opozice soudí, že odvolání Součkové přišlo pozdě a zatím neví, co má od jejího nástupce v ministerském křesle čekat. Stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek uvedl, že nezná Kubinyiho názory, a tak neví, co může výměna ministra znamenat. Zdravotnictví je v krizi, je třeba provést razantní změny, míní. Součková podle něj nebyla schopná najít, tím spíše řešit příčiny této krize. Julínek připomněl, že odborná veřejnost požadovala odvolání ministryně již řadu měsíců.