Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanci Evropského parlamentu nešetřili nominovaného českého komisaře Pavla Teličku. Zkoumali jeho minulost i dnešní politickou náklonnost; více než ostatní kolegy ze vstupujících zemí ho podrobili odbornému výslechu o znalostech resortu, kam byl přidělen - zdraví a ochraně spotřebitelů. První salvu vypálila hned v úvodní otázce předsedkyně příslušného výboru Caroline Jacksonová z britské Konzervativní strany. Ptala se ho, kdy a jak vstoupil do KSČ a kdy "prozřel", i ke kterým dnešním politickým proudům má blízko; vyjádřila se pochybovačně o jeho nestranickosti. Telička připomněl, že řadu poslanců EP včetně Jacksonové předem seznámil se svým životopisem, včetně členství v KSČ v 80. letech, mezi 24. a 26. rokem svého života. Usoudil, že od té doby jasně prokázal, jaké jsou jeho hodnoty a zásady, a že předvedl schopnost i ochotu je prosazovat. "Člověk má právo dělat chyby," parafrázoval Senekovo "mýliti se je lidské". "Důležité je, co přijde potom."

Nastupující český komisař přítomným vyložil, že se nehodí do žádné politické škatulky; má za to, že jako komisař to nebude potřebovat, protože se bude věnovat specificky evropským, nikoli ideologicky politickým věcem. Telička si počínal sebevědomě a jeho osmdesátiminutové vystoupení poslanci odměnili potleskem. Ujistil je, že i když bude nejmladším v půlroční třicetičlenné komisi, nezůstane v koutě. "Nepovažuji se za juniorského nebo za jakéhosi bejby komisaře, což už jsem také slyšel," řekl 38letý Telička a připomněl, že v jeho oblíbeném ragby "pokládají čtyřky a pětky spíše ty na pohled lehčí váhy". Za "bejby" pokládá spíše rozšířenou unii - a chce se zasloužit o to, aby sílila a rostla. Většina otázek se týkala Teličkova nadcházejícího působení po boku Davida Byrna, komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitelů. Český reprezentant byl opakovaně tázán, zda je pro silnější regulaci ochrany zdraví na evropské úrovni, na zákaz kouření, na postavení nevládních organizací pro ochranu spotřebitelů, na pravidla dopravy hospodářských zvířat, na stav českých jatek a na práva duševně nemocných pacientů. Po skončení byl český reprezentant spokojen, přičemž pozorovatelé označili jeho slyšení zatím za nejtěžší. "Neshledal jsem žádné záludné otázky; byly to prostě kompetentní dotazy, oproštěné od emocí. Vesměs byly velmi dobře cílené, odborné a směřovaly k tomu, aby si poslanci otestovali, co za člověka před nimi stojí a zda mu mohou dát důvěru pro fungování v komisi," řekl.

Stal se jím, na návrh premiéra Vladimíra Špidly, poslanec ČSSD Jozef Kubinyi. "Byl bych rád, kdybyste začal tím, že odstátníte zdravotnictví, že zavedete jedinou možnou věc - soukromé účty pacientů...," řekl Kubinyimu Klaus. Kubinyi však soudí, že tak radikální změny od ministra ČSSD prezident nemůže očekávat. "Obávám se, že si budete s tímhle muset počkat na nějakého jiného ministra," odpověděl Kubinyi. Těsně před jeho jmenováním přijal Klaus na Hradě odstupující ministryni Marii Součkovou (ČSSD). Mluvili spolu o situaci na ministerstvu a v celém českém zdravotnictví. Jednou z hlavních myšlenek koncepce odcházející ministryně bylo posilování státního vlivu ve zdravotnictví, které Klaus odmítá. "Ministerstvo zdravotnictví, zdá se, je zakleté ministerstvo," uvedl Klaus. Kubinyimu proto popřál, aby se mu podařilo toto "zakletí" odstranit, stabilizovat české zdravotnictví a konečně mu vnuknout "jinou vůdčí" myšlenku, než mělo doposud. Agentura AFP ke jmenování Kubinyiho napsala, že podle mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se sídlem v Paříži je český zdravotní systém spolu se slovinským nejlepší v oblasti, ale z rozpočtového hlediska není ve střednědobém výhledu životaschopný. Podle úterních informací médií se Klaus nechal slyšet, že má ke Kubinyimu jako ministrovi výhrady kvůli jeho členství v KSČ. "Pana doktora Kubinyiho jsem nijak osobně neznal, takže jediná věc, kterou jsem při tomto velmi rychlém jmenování dostal, bylo jeden a půl stránky životopisu," vysvětlil Klaus novinářům. Dodal, že po přečtení životopisu si povzdechl, že Senát jej "mučí" za to, že vybírá kandidáty na funkci ústavního soudce s "podobnou otázkou minulosti". V době, kdy byl Klaus premiérem, zastávalo v jeho vládách funkci ministra několik bývalých komunistů. Jedním z nich byl například ministr zdravotnictví Jan Stráský (ODS). Členy KSČ byli před rokem 1989 také bývalý místopředseda Klausovy vlády a ministr financí Ivan Kočárník (ODS), ministr hospodářství Karel Dyba (ODS) či ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý (ODA). Kubinyi po složení slavnostního slibu řekl novinářům, že prvním jeho krokem bude zformování týmu odborníků, s nimiž stanoví pořadí priorit. Z koncepce Součkové hodlá převzít jen první analytickou část popisující současný stav zdravotnictví. "Mám vlastní vizi, kterou bych chtěl naplnit," uvedl. Své návrhy chce předat poslancům do "několika týdnů, maximálně měsíců".

Dva čeští experti popálení při výbuchu plynu v Iráku již dýchají bez pomoci přístrojů. "Stav dýchacích cest se zlepšil natolik, že už dýchají sami," řekl ČTK primář kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Ludomír Brož. Připomněl, že muži vdechli při požáru saze a ty bylo nutno odsávat. Zpočátku tedy za ně dýchaly přístroje. Před dvěma týdny při prohlídce zařízení v ropné rafinerii, vzdálené asi 250 kilometrů severně od iráckého hlavního města, v Bajdží byli zraněni celkem tři Češi. Jeden zemřel den po výbuchu, dva byli převezeni k léčení do Česka. První s popáleninami na 28 procentech těla, druhý měl zasaženo 18 procent povrchu těla. "U pacienta s rozsáhlejšími popáleninami jsme již začali s operacemi, u méně popáleného se kůže hojí sama; pečujeme jen o popálené plochy, aby se do nich nedostala infekce," uvedl Brož. Oba muži jsou podle něj při vědomí. Zatím jim lékaři nedovolují mluvit ani jíst běžnou stravu. "Byli dlouho zaintubováni. Krk je od hadičky podrážděný a při polykání bolí," vysvětlil primář. Pacienti dostávají jen měkkou, převážně tekutou stravu. Ze stejného důvodu nemluví, aby si nenamáhali hlasivky. Ještě asi týden až dva budou na jednotce intenzivní péče, poté budou přestěhováni na standardní oddělení. Léčba popálenin je dlouhodobá, a tak si v nemocnici podle primáře pobudou ještě asi měsíc.