Zprávy | Z archivu rubriky


Stejně jako v Hongkongu i v Macau prezident Václav Klaus dnes strávil větší část dne prohlídkou pamětihodností této bývalé portugalské kolonie. Večer se pak po návratu do Hongkongu sešel s Čechy, kteří zde žijí a pracují. V Macau Klausův program nevynechal muzeum věnované historii tohoto území a pevnost Monte, kterou na počátku 17. století na ostrohu nad budoucím městem vybudovali jezuité. Zřejmě nejvýraznějším dojmem působí ruiny chrámu svatého Pavla, který patřil k největší křesťanským kostelům v Asii. Až do poloviny 18. století, kdy v něm byla zřízena kasárna, ve kterých pak v roce 1835 dokonal dílo zkázy požár. Oheň zničil vše mimo mozaikové podlahy, schodiště a čelní stěny kostela. Před ní se fotografují všichni návštěvníci Macaa, včetně českého prezidenta.

Macao bylo do roku 1999 kolonií Portugalska a má jen asi 440.000 obyvatel a rozlohu pouhých 23,8 kilometrů čtverečních. Od mnohem většího a lidnatějšího Hongkongu, který leží 60 kilometrů východně na pobřeží, se liší nejen velikostí, ale i charakterem města. Zatímco ještě nedávno britský Hongkong je vibrujícím velkoměstem západního stylu, v Macau se v jeho úzkých uličkách mísí evropská středomořská kultura se skutečným Orientem a ospalou náladou končícího kolonialismu. V posledních letech však i Macao zažívá relativní stavební boom. Na pobřeží rostou nové výškové budovy, kasina - hazard je vedle památek další velkou atrakcí města -, velkorysé mosty spojují pevninu se dvěma místními ostrovy a novou dominantou města je věž Macao Tower.

Po návratu do Honkgongu se večer sešel s Čechy, kteří v této metropoli pracují a žijí. Je to nejdelší návštěva, jakou jsem kdy absolvoval, řekl jim v souvislosti se svou jedenáctidenní cestou po Číně. Připomněl jim také, že ČR za dva týdny vstoupí do Evropské unie a stane se její součástí. V nadsázce dodal, že prezident pak už bude "jen pro okrasu". Podle českého generálního konzulátu žije v Hongkongu 40 až 50 Čechů. Většinou zde pracují, nebo se sem vdaly či oženili.