Zprávy | Z archivu rubriky


Městský soud v Brně v neděli rozhodl o uvalení vazby na dva muže, které policie v pátek zatkla při pokusu o prodej radioaktivního materiálu. Expertizy dosud neznámých látek by podle ní měly být hotové ve čtvrtek.

Muži byli zadrženi v pátek v brněnském hotelu Voroněž, když se pokoušeli za 600.000 eur, tedy více než 19 milionů korun, prodat tři kilogramy zmíněného materiálu. Za posledního tři čtvrtě roku nebylo nikde na světě větší množství takového materiálu zajištěno. V České republice byl podobný materiál zajištěn naposledy v roce 1994. Tehdy šlo 2,74 kilogramu.

Soudce podle mluvčí policejního prezídia Blanky Kosinové ani nečekal na vypršení lhůty, kterou má na to, aby o uvalení vazby rozhodl. Pachatelé jsou trestně stíháni pro pokus trestného činu nedovolené výroby a držení radioaktivního materiálu a vysoce nebezpečné látky a nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Při prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na 15 let.

Policisté s největší pravděpodobností již vědí, odkud a od koho Slováci materiál získali, podrobnosti ale zatím neřekli. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse ale pravděpodobně nepochází z České republiky. Ministr o celé záležitosti informoval ředitele Bezpečnostní informační služby a předsedu Výboru zpravodajských služeb Severoatlantické aliance Jiřího Langa. O případ se zajímají i tajné služby z dalších zemí.

Karlovarská Unie svobody - Demokratická unie požaduje rezignaci předsedy strany a vicepremiéra Petra Mareše. K okamžitému odchodu z vedení strany i z vlády jej vyzvalo krajské shromáždění strany. Hlavním argumentem jsou klesající volební preference.

"Po roce nového vedení nedošlo k žádné výraznější změně a nemůžeme se už dále tvářit, že se nic neděje," uvedl v neděli předseda US-DEU v Karlových Varech a města Zdeněk Roubínek. Podle něj není Mareš charismatickou a vůdčí postavou, která by měla stranu vést. Zároveň ale uznává, že je to jeden z nejslušnějších lidí, jaké kdy US-DEU měla.

"Hlasování o tomto razantním návrhu prošlo jenom o hlas 15 ku 14," řekl ČTK člen krajského i republikového výboru US-DEU Jan Duda. On sám navrhoval, aby se nejprve sešli všichni krajští zástupci a vytvořili společnou výzvu pro prosincový sněm strany.

"Představoval bych si v čele unie někoho mladého, který má blízko vládě a parlamentu, ale není spojen se současným kabinetem - někoho jako poslance Vrbíka," dodal Duda. Podle něj měla US-DEU už dříve po dohodě s krajskými organizacemi zvolit nového předsedu, podobně jako to nyní udělala KDU-ČSL. "To, co udělali lidovci, je stejný signál ve stejném duchu," uvedl Duda.

Okresní a krajské shromáždění na Karlovarsku zároveň podpořily poslance Tomáše Vrbíka, který oznámil, že nepodpoří návrh státního rozpočtu na příští rok. Vrbík, který ve sněmovně nahradil Hanu Marvanovou, nesouhlasí s rekordním schodkem rozpočtu a při prosincovém závěrečném schvalování pravděpodobně odejde z jednacího sálu.

Vedení ČSSD schválilo návrh kandidátky do evropských voleb. Lídrem sociálnědemokratického týmu by měl být poslanec Libor Rouček.

"Je strategií sociální demokracie efektivně integrovat Českou republiku do Evropské unie tak, aby nezůstala na okraji, ale aby se stala členem hlavního proudu a měla významný vliv," uvedl předseda nejsilnější vládní strany Vladimír Špidla.

Volebního lídra i pořadí kandidátů s konečnou platností schválí Ústřední výkonný výbor ČSSD v polovině prosince. Někteří členové předsednictva by ale v čele kandidátky raději viděli senátora a někdejšího odborářského vůdce Richarda Falbra, který je nyní na druhém místě. Roučkova pozice proto ještě nemusí být definitivní.

Na třetím místě je poslanec Milan Ekert. Na čtvrté a páté místo, která považují pozorovatelé ještě za volitelná, se dostal poslanec Petr Lachnit, který byl v kabinetu premiéra Miloše Zemana ministrem místního rozvoje, a exministr zdravotnictví Bohumil Fišer.

Na dalších pěti místech jsou poslanec Vladimír Laštůvka, Olga Sehnalová, poslankyně Anna Čurdová, pražský zastupitel Jiří Paroubek a senátor František Mezihorák. Až na jedenáctém místě skončil poslanec, ministr zahraničí Zemanova Kabinetu a nedávný předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan.

Občané budou svých 24 zástupců do Evropského parlamentu poprvé vybírat příští rok v červnu. Volebním okrskem bude celá Česká republika.

Pražská krajská organizace Strany zelených nominovala jako kandidáta na lídra pro volby do Evropského parlamentu (EP) vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba. Své kandidáty navrhnou nejpozději do konce listopadu také ostatní kraje. Konečnou sestavu pro volby do Evropského parlamentu vybere republikový výbor, uvedla místopředsedkyně Strany zelených Jana Ulbrychová.

"Delší dobu sleduji proces ve Straně zelených, která se mění v autentickou zelenou stranu. Podle mého názoru by měla oslovit nejen ochránce přírody v úzkém slova smyslu, ale také humanisticky a ekologicky orientovanou veřejnost," raegoval Jařab. Jednou z hlavních priorit Strany zelených má být podle něj ochrana veřejného zájmu v obecné rovině. Zelení by se měli angažovat v boji proti "klientelistickým a korupčním machinacím, které často vedou k tomu, že mimo jiné trpí i životní prostředí", soudí Jařab. Dodal, že v případě zvolení do EP by rezignoval na funkci zmocněnce pro lidská práva.

Dalšími ze čtveřice pražských kandidátů na post europoslance jsou Olga Lomová, Jana Ulbrychová a Petr Uhl. Například brněnským kandidátem zelených na lídra pro volební kampaň je šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka.

V loňských volbách do Poslanecké sněmovny získala Strana zelených 2,36 procenta hlasů. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění se její volební preference pohybovaly letos v říjnu kolem 1,5 procenta. Jedním z hlavních cílů zelených je posílit v příštích letech členskou základnu a výrazněji se podílet na politické moci. Po dubnové volbě nového vedení přibylo straně něco přes 100 členů. Podle předsedy Jana Beránka nyní sdružuje 700 lidí.

Řešení problémů s financováním zdravotnictví na úkor platů zaměstnanců opětovně odmítl Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Odboráři se na skončené konferenci postavili proti všem návrhům směřujícím k tomu, aby zaměstnanci resortu nadále nebyli placeni podle tabulek mzdových tarifů, který platí pro pracovníky veřejného sektoru, ale podle podnikatelských pravidel. Odboráři se také postavili proti snaze krajů převést nemocnice, které jsou příspěvkovými organizacemi, na obchodní společnosti. Na konferenci vyzvali vládu, aby v rámci reformy zdravotnictví přijala opatření, která posílí princip solidarity a rovného přístupu občanů k péči financované z veřejných zdrojů, uvedla mluvčí svazu Marie Klírová.

Odbory upozorňují na to, že regiony vynakládají na péči o občany rozdílné částky. Podle odborářů existují rozdíly nejen mezi venkovem a Prahou, ale i mezi jednotlivými okresy.

Konference podle mluvčí také vyzvala vládu, aby vypracovala společný finanční rámec pro všechny typy sociální péče a přepracovala podle připomínek odborníků věcný záměr zákona o sociální službách a urychlila práci na návrhu paragrafového znění.

V sociální péči neexistují standardy určující, jak má tato péče vypadat. Absence jasných pravidel vede k tomu, že klesá počet odborně vzdělaných pracovníků, které provozovatelé zařízení z finančních důvodů nahrazují méně kvalifikovanými pracovními silami, uvedla Klírová.

Účastníci konference neukončili stávkovou pohotovost, která trvá od června, protože problémy ve zdravotnictví nebyly podle jejich názoru dosud vyřešeny.

Po dlouhé a těžké nemoci zemřel v noci na sobotu dlouholetý člen souborů Divadla na Vinohradech a Národního divadla, herec Jiří Vala. V posledních letech bojoval s rakovinou, které podlehl jen několik dní před tím, než měl oslavit 77. narozeniny.

Vala se narodil 27. listopadu 1926 v Popradu. Divadlo ho přitáhlo už jako studenta. Nejprve statoval v pražské Uranii, později zběhl z gymnázia a začal hrát v Divadle pražských předměstí. Začínal tu od píky a stavěl i kulisy. Profesní základy si upevnil na konzervatoři.

Po škole nastoupil v roce 1947 do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Potom krátce působil ve Státním divadle v Ostravě. Do Prahy se vrátil v roce 1951 do tehdejšího Divadla československé armády, pozdějšího Divadla na Vinohradech. Zdejších patnáct let označoval za nejkrásnější období svého divadelního života. Po čtyřech letech u E. F. Buriana byl angažován do Národního divadla, na jehož prknech stál až do roku 1999.

Do divadla i filmu vstoupil jako představitel energického a perspektivního mládí, mužů navenek drsných, ale poctivých a citlivých. Později ztvárňoval charakterní postavy, k nimž ho předurčoval jeho mužný vzhled a civilní projev. Jen výjimečně dostával role negativní, zbabělce či slabochy. Nevyhýbal se ani komediálním úlohám.

Vynikající byli jeho Andrej Bolkonský i Pierre Bezuchov v Tolstého Vojně a míru, Petruccio ze Shakespearova Zkrocení zlé ženy. V českém repertoáru se u diváků dobře zapsal jako Tylův Jan Hus, Kalafuna ze Strakonického dudáka či jako Dubský v Macháčkově režii Našich furiantů.

Nemálo příležitostí dal Valovi i film. Snad nejpopulárnější zůstal jeho strážmistr Zeman z úspěšného Kachyňova Krále Šumavy. Televize mu přinesla především roli Martina Nedobyla v seriálu Sňatky z rozumu nebo svérázného malíře v seriálu Byl jednou jeden dům.

Policie zatkla v pátek v brněnském hotelu Voroněž dva muže z Prešova, kteří se pokoušeli za 600.000 eur, tedy více než 19 milionů korun, prodat tři kilogramy neznámého radioaktivního materiálu. Podle vyjádření Státního ústavu pro jadernou bezpečnost, který látku zkoumá, nebylo za posledního tři čtvrtě roku nikde na světě větší množství takového materiálu zajištěno, uvedl tisková mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu sledovali čtyřiapadesátiletého M. P. a šestačtyřicetiletého V. J. týden. Pachatelé byli zadrženi při přepočítávání peněz. Materiál detekoval policista, který se obchodu zúčastnil a byl vybaven speciální technikou, uvedla mluvčí. Zajištěný radioaktivní materiál na místě převzali pracovníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a nyní ho analyzují.

Podle předsedkyně SÚJB Dany Drábové je už teď vyloučeno, že by zadržená látka byla nebezpečná. "Je prakticky vyloučeno, že by se jednalo o materiál, který by byl přímo použitelný k výrobě jaderné zbraně, to znamená o vysoce obohacený uran či plutonium," uvedla Drábová. "S největší pravděpodobností půjde o nízkoobohacený uran, který měl sloužit k obchodu, který se v Evropě už po několik let sleduje, to znamená tyhle úniky materiálu ze zemí bývalého sovětského bloku," dodala.

Proti oběma pachatelům bylo zahájeno trestní stíhání pro pokus trestného činu nedovolené výroby a držení radioaktivního materiálu a vysoce nebezpečné látky a nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Při prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na 15 let. O návrhu na jejich vzetí do vazby rozhodne v nejbližších dnech soud.

Množství zadržené radioaktivní látky je nebývalé. Naposledy byl v České republice podobný materiál zajištěn v roce 1994. Tehdy šlo 2,74 kilogramu, uvedla Kosinová.