Zprávy | Z archivu rubriky


O nové kvalitě v česko-ruských vztazích hovořili při sobotním setkání prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Václav Klaus, který v neděli ukončil třídenní návštěvu Ruska. Zatímco Klaus po schůzce novinářům řekl, že nastal čas racionálního dialogu, Putin na úvod setkání prohlásil, že vztahy obou zemí se zlepšují. Podle Klause by po letech, kdy kontakty obou zemí ochladly, mělo znovu nastat jejich oživení. Za první moment označil sobotní setkání prezidentů, které bylo první svého druhu po deseti letech. "Já myslím, že to je východisko k tomu, když to řeknu v přeneseném slova smyslu, abychom takovou věc, jako je třeba vytočit telefon, považovali za více méně samozřejmost," uvedl Klaus, jehož Putin pozval na oběd do své rezidence Novo-Ogarjovo. "Vztahy mezi našimi zeměmi se zlepšují a získávají pevnější a pozitivní charakter," uvedl ruský prezident před novináři, když hosta vítal.

Podle Putina se podařilo vyřešit sporné ekonomické otázky, jako je třeba ruský dluh vůči České republice, a existuje prostor k tomu, jak vztahy ještě zlepšovat. O ruské zadluženosti se v neděli při setkání se zástupci ruských sdělovacích prostředků zmínil také Klaus: podle agentury ITAR-TASS prohlásil, že "v uplynulém desetiletí česká strana brala zřetel na stav ruského rozpočtu". "Nyní se situace změnila a už není taková, jako před deseti lety. Nevidím, že by to bylo velkým problémem." Před ruskými novináři se Klaus podle ITAR-TASS také pozastavil nad dosavadní vízovou praxí ve vzájemných stycích a vyslovil přesvědčení, že nadcházející vstup Česka do Evropské unie a do tzv. schengenského prostoru nesmí omezit možnosti vzájemného cestování občanů obou zemí. "V komunistických dobách nebylo cestování až tak snadné a já nejsem přesvědčen, že bude správné trvat na vízech v pasech," citoval ITAR-TASS Klause.

Po sobotním setkání s Putinem popsal Klaus novinářům ruského prezidenta jako realistu v pohledu na globální politiku. "Tam už nejsou jisté ideologické zarputilosti, které blokují některé věci. Je tam reálná politika založená na zájmech jednotlivých zemí, jednotlivých částí světa." Po sobotním jednání se zatím bez konkrétního data počítá s Putinovou cestou do Česka.

V česko-ruských vztazích nastal čas racionálního dialogu. Po sobotní schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to novinářům řekl český prezident Václav Klaus. Rusko v čele s Putinem chce být podle něj vážným hráčem v trojúhelníku Evropa-Amerika-Rusko a nehodlá blokovat jednání "ideologickými zarputilostmi". "Myslím si, že když se po deseti letech sešli prezidenti České republiky a Ruské federace, je v dnešním globalizovaném světě, kdy doprava putuje velmi rychle, velmi vzácnou událostí. A bylo už načase, aby k tomuto setkání došlo. To je pocit, který mám já i prezident Putin," uvedl Klaus hlavní přínos sobotního setkání. Poslední schůzka prezidentů obou zemí se konala v roce 1993, kdy do Prahy přijel tehdejší šéf Kremlu Boris Jelcin.

"Za těch deset let se leccos událo. Rusko je v jiné fázi, my jsme v jiné fázi," poznamenal Klaus. Česká republika už není v počátcích transformace, ale na jejím konci, a také se už nedívá s povzdálí na Evropskou unii, nýbrž se stane jejím členem. "Čili je to příležitost k tomu, aby dialog byl veden trošku jinak, abychom ho povýšili na jiný stupeň," poznamenal Klaus. Stejný názor podle něj při obědě prezentoval i Putin.

Ruský prezident svého českého kolegu pozval do svého venkovského sídla Novo-Ogarjovo. Už tento fakt podle odborníků naznačoval, že budou hovořit velmi otevřeně. Putinova rezidence totiž bývá dějištěm spíše méně formálních rozhovorů. Podle Klause bylo asi dvouhodinové setkání velmi osobní. Prezidenti spolu hovořili rusky bez tlumočníků a k jednání je doprovodily jen manželky.

"Elementární znalost ruštiny nám umožňuje, abychom mluvili bez jakéhokoli zprostředkování, a to je věc, která osobním kontaktům pomáhá. Já myslím, že to je východisko k tomu, když to řeknu v přeneseném slova smyslu, abychom takovou věc, jako je třeba vytočit telefon, považovali za více méně samozřejmost," podotkl Klaus. Kromě navazování osobních kontaktů s Putinem prý hovořili také o vážných tématech.