Zprávy | Z archivu rubriky


Zpravodaj České televize Michal Kubal, jeho kameraman Petr Klíma a zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka jsou zpět ve vlasti. Dnes brzy ráno přiletěli speciálním armádním letadlem na staré pražské ruzyňské letiště. Pro novináře v sobotu večer odletěl do jihoirácké Basry náměstek ministra zahraničí Petr Kolář spolu s lékařem a psychologem. Novináři přiletěli těsně před šestou hodinou ranní. Na letištní ploše je čekali jejich příbuzní. V letištní hale pak při tiskové konferenci všichni tři novináři poděkovali vládě a českým úřadům. "Jsem moc rád, že jsem občanem této republiky, jejíž vláda se umí postarat o své lidi. Můžeme být opravdu vděčni českým úřadům za to, co pro nás udělali," řekl novinářům Kubal. Na otázku, co udělají novináři jako první věc v ČR, shodně odpověděli, že se chtějí obejmout se svými příbuznými. "To, co jsem chtěl, jsem již udělal. Objal jsem se se svou manželkou, objal jsem se svou maminkou a moc se těším na svého tříletého syna," řekl Vít Pohanka. Novináři se také shodli, že je nyní velmi láká sprcha a vlastní postel. "A co cítím já? Tak to jsou ty osm dní nošené kalhoty, košile a vesta, kterou jsem nesundával ani v noci," řekl s úsměvem Klíma.

Novináři na tiskové konference zhruba dvacet minut čelili dotazům směřujícím na podrobnosti jejich pobytu a jejich pocity. Za jedno byli například v názoru, že nyní budou ještě více vážit rizika, která je mohou na podobných cestách potkat a budou se o výjezdu do krizových oblastí rozhodovat spolu se svými nejbližšími. "Každé riziko jsem doposud zvažoval dvakrát, nyní ho budu zvažovat třikrát. Bude to mít nepochybně dopad na to, s jakou vervou se budu vypravovat do oblastí jako je Irák," řekl Pohanka. Novináři ale soudí, že zpravodajství z krizových oblastí je důležité a je podstatnou částí žurnalistiky. "Otázkou je, jaká míra toho rizika je ještě únosná," řekl Kubal. K situaci v Iráku podotkl, že nearabští novináři se v Iráku mohou jen velmi těžko pohybovat.

Po skončení tiskové konference odjeli novináři na vyšetření do vinohradské nemocnice. "Odebrali nám krev, změřili tlak a tep, prošli jsme vyšetřením na interně. Byla tam i psychiatrička, s níž jsme měli možnost mluvit," řekl ČTK odpoledne Pohanka. Dodal, že vyšetření mají ještě pokračovat. Dosavadní výsledky prohlídek ukazují na to, že jsou všichni tři v pořádku.

Lídři ČSSD dnes vyzvali opozici, aby přestala dělat populistickou politiku a podpořila prezidentem vetovaný zákon o DPH. Právě před důsledky nepřijetí tohoto zákona dnes varoval premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla. Opozici chybí ke schválení zákona jeden hlas. Ministr financí Bohuslav Sobotka má proto ještě jednat s opozičními kluby. "Opoziční politické strany by měly konečně zahodit svoje představy o populistické politice a začít dělat reálnou politiku pro občany tohoto státu a nejenom pro svoje koryta, na která již dneska myslí," řekl místopředseda ČSSD a ministr Zdeněk Škromach. Špidla i Škromach věří, že prezidentské veto zákona o DPH sněmovna v úterý 20. dubna přehlasuje, i když vládě chybí hlasy nemocných poslanců Cyrila Svobody (KDU-ČSL) a Miloslava Vlčka (ČSSD). Premiér naznačil, že ještě před hlasováním by měl ministr financí navštívit oba opoziční kluby a vysvětlit jim důležitost přijetí zákona pro Českou republiku. Komunisté ale již dnes řekli, že nikdo z jejich poslanců ruku pro zákona o DPH nezvedne. Podobně smýšlejí také občanští demokraté. Jejich ekonomický expert Martin Kocourek dnes ČTK řekl, že Sobotka je zcela jistě nepřesvědčí. "Žádný argument ministra Sobotky nás přesvědčit nemůže, a to i proto, že ministr nevzal v potaz žádný z našich argumentů proti tomu zákonu," řekl. Špidla na dnešní tiskové konferenci varoval před ekonomickými dopady nepřijetí zákona. Řekl, že jeho zamítnutí bude znamenat, že důchodcům nebudou zvýšeny důchody, rodiny nedostanou jednorázovou sociální dávku, mladým rodinám s dětmi se nebudou snižovat daně, nebudou se snižovat daně právnickým osobám a podnikatelé budou muset zaplatit zvýšené zálohy. "Pravděpodobně po několik dnů nastane velké napětí v zahraničním obchodě a nebude možné čerpat vratku daně z přidané hodnoty," nastínil premiér.