Zprávy | Z archivu rubriky


Mezirezortní výběrová komise doporučila do dalšího řízení v rámci podpory poválečné rekonstrukce Iráku 25 předprojektových studií a projektů. Celkem by státní podpora v obou dosavadních předkládacích etap měla dosáhnout 222 milionů korun. Vybrané materiály před rozhodnutím vlády posoudí ještě mezirezortní koordinační komise. Kabinet by měl o podpoře rozhodnout nejpozději příští středu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac. "Jednou z hlavních podmínek získání příslušných projektů pro české firmy byla podmínka komerční návaznosti, prokazatelný zájem a závazky ze strany iráckého partnera i návaznosti projektu na již rozpracované projekty vytvořené v minulosti českou nebo československou stranou," uvedl mluvčí. Navazující etapy budou financovány z jinak zajištěných zdrojů z konsorcií bank, světových agentury a podobně, doplnil.

Vybrané projekty a studie směřují do klíčových odvětví irácké ekonomiky, které jsou rozhodující pro další obnovu hospodářství. Mezi nejdůležitější odvětví patří průmysl těžby a zpracování ropy, energetika, průmysl stavebních hmot či vodní hospodářství. Konkrétní jména uchazečů z řad firem však Mravinac kvůli neukončenému výběrovému řízení nechtěl uvádět. Výběrová komise posoudila celkem 24 předprojektových studií, do dalšího řízení jich doporučila 14 v celkové hodnotě 43,3 milionu korun. Státní podpora by je měla pokrýt v plné výši.

U projektů obnovy a rekonstrukce komise vyhodnotila v rámci obou etap 22 materiálů. Do dalšího řízení doporučila 11 z nich. Pokud by vláda schválila všechny doporučené projekty, směřovalo by na jejich podporu 179 milionů korun. V případě projektů státní prostředky slouží k jejich částečnému financování. U středních a malých projektů maximálně z 30 procent celkové hodnoty, nejvýše však deset milionů korun. Na velké projekty jde nanejvýše 20 milionů korun při stejném maximálním podílu. Kabinet v rámci programu poválečné rekonstrukce a obnovy Iráku vyčlenil loni v květnu 520 milionů korun. Vzhledem k tomu, že loni na podporu nešla ani koruna, v letošním roce je k dispozici 320 milionů korun. Vedle financí na studie a projekty směřuje dalších zhruba 15 milionů korun na výcvik iráckých policistů. Zhruba 45 milionů korun je vyčleněno pro ministerstvo vnitra, stejný objem pro ministerstvo zahraničních věcí. Zbylých 200 milionů korun úřady rozdělí na příští rok.

České firmy v Iráku dosud mnoho zakázek nezískaly. Smlouvu na dodávku neprůstřelných vest podepsala například společnost Mars Jevíčko. Naopak polské firmy získaly v Iráku zhruba před více než měsícem podle polského tisku kontrakt za 40 milionů dolarů, tedy přibližně miliardu korun. Tři firmy by měly 50 kilometrů jižně od Bagdádu stavět sídliště.