Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanecká sněmovna dnes definitivně schválila dlouho očekávaný nový zákon o dani z přidané hodnoty. Zákon, který vetoval prezident republiky, vládě pomohl schválit i zraněný ministr zahraničí Cyril Svoboda. Předloha snižuje základní sazbu DPH z 22 na 19 procent. Kvůli DPH ale podraží některé zboží a služby.Zástupci koaličních klubů těsně před dnešní schůzí potvrdili, že s výjimkou dlouhodobě hospitalizovaného poslance ČSSD Miloslava Vlčka nikoho nepostrádají. Na hlasování přišel i nezařazený poslanec Petr Kott a z brněnské úrazové nemocnice byl dopraven zraněný ministr Svoboda. Přijatý zákon patří k pilířům vládní rozpočtové reformy a je nutný pro vstup země do EU. Vláda si od předlohy slibuje, že posílí veřejné rozpočty až o 20 miliard korun. Podstatnou část těchto příjmů ale zaplatí domácnosti. Podle odhadu ministerstva práce a sociálních věcí vlivem květnového zvýšení DPH vzrostou domácnostem náklady o 266 korun měsíčně, tedy o 3192 korun za rok.

Na přijetí zákona netrpělivě čekali především čeští podnikatelé, neboť kvůli chystaným změnám nevěděli, s jakou DPH mají počítat od 1. května. Dnešní schválení zákona jim také dalo jistotu, že nebudou muset platit mimořádnou zálohu DPH, kterou chtěl stát nahradit výpadek příjmů po vstupu země do EU. Snížením základní sazby tak vznikl prostor pro mírné zlevnění řady zboží a služeb. Jde například o paliva, automobily, elektroniku, telekomunikace či služby autoopraven. V nižší, tedy pětiprocentní sazbě, zůstávají potraviny, vodné, stočné, noviny, časopisy, zdravotnické prostředky a léky, vstupenky na kulturní akce nebo papírové dětské pleny.

Ze snížené do základní sazby se však přesunula řada položek, což bude pro konečné spotřebitele znamenat zdražení. Více peněz tak spotřebitelé zaplatí například v kadeřnictví, za jídla v restauracích, za opravy obuvi a za vstupenky na sportovní zápasy. Od 1. ledna 2005 má podražit také ubytování v hotelech. Zvýšení cen chce vláda kompenzovat sociálními dávkami. Příslušný zákon by dnes měla sněmovna také schvalovat. Mnoho podnikatelů si přitom stěžuje, že sněmovna přijala zákon pozdě. Tvrdí, že je neuvěřitelné, že jen několik dní před vstupem země do unie nevědí, jaká bude DPH a kam budou které služby a výrobky patřit. Na poslední chvíli tak budou muset prodejci přecenit zboží a služby a také například informovat zákazníky o změnách ceníků. Podnikatelé tvrdí, že podnikatelský sektor tak platí za chyby politiků. Parlamentní opozice viní ze vzniklé situace vládní politiky, ti zase svalují odpovědnost na prezidenta Václava Klause, který normu vetoval. Opozice mluví v souvislosti s novým zákonem o bezkoncepčním zdražování. Samotnou novelu označuje za legislativní zmetek.

Kniha Jaroslava Rudiše Nebe pod Berlínem dostala dnes titul Nejkrásnější česká kniha roku 2003 v kategorii beletrie. Autorem grafické podoby a původních ilustrací je výtvarník Juraj Horváth. Výstava ilustrací se do 15. května koná v knihkupectví Samsa v pasáži U Nováků ve Vodičkově ulici. Návštěvníci si zde mohou koupit knihu s podpisy obou autorů, řekl ČTK nakladatel Joachim Dvořák. Ocenění tvůrců není první - Rudiš za knihu dostal Cenu Jiřího Ortena, Horváth je držitelem zlaté medaile z mezinárodní soutěže o nejkrásnější knihy z celého světa. Dostal ji před dvěma lety za ilustrace ke knize Herberta Schwarze Příběhy z parní lázně. Knihu Nebe pod Berlínem vydalo předloni nakladatelství Labyrint. Úspěšný titul se dočkal několika reedicí a loni vyšel v novém vydání. Proto mohl být oceněn v soutěži o nejkrásnější knihy roku 2003. "Celkem jsme dělali šest dotisků," řekl Dvořák. Dramatizaci knihy vysílal Český rozhlas Olomouc a pražské Radio 1, další připravil divadelní spolek M.U.T. a uvedl ji v březnu v Divadle Komedie. V německém překladu vyjde kniha letos v září jako Der Himmel unter Berlin. Některé kapitoly byly přeloženy i do polštiny. "Péčí Tiskárny K. E. Macana v Praze byla loni kniha vydána v Braillově písmu pro nevidomé. Nyní podle Nebe pod Berlínem vzniká filmový scénář," uvedl Dvořák. Ke knize vyjde v říjnu unikátní soundtrack, který nahrál Jaroslav Rudiš s kapelou U-Bahn.

Nezaměstnanost, která přesahuje hranici deseti procent, chce vláda snižovat mimo jiné poklesem daňové zátěže a zvyšováním motivace k přijetí zaměstnání. Poslancům to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Zástupci opoziční ODS i KSČM jeho návrhy označili za nedostatečné a odmítali je. Sněmovna jako celek se však po téměř tříhodinové debatě k žádnému stanovisku nedobrala. Opozice sice uspěla díky momentální početní převaze a v dílčích hlasováních prosadila návrhy komunisty Antonína Zralého, aby sněmovna vyslovila "znepokojení nad soustavně klesající zaměstnaností a nad neúčinností dosavadních opatření vlády" a požádala kabinet o novou zprávu s harmonogramem prováděných opatření. V konečném hlasování ale dolní komora takové usnesení nepodpořila. Vláda chce podle Škromacha například podmínit vyplácení dávek aktivitou jejich příjemců a vytvořit podmínky pro práci starších lidí v souvislosti s prodlužováním věku odchodu do starobního důchodu. Snížením pracovních nákladů hodlá kabinet zvýšit motivaci zaměstnavatelů k vytváření nových pracovních míst hlavně pro absolventy škol, uvedl Škromach. Prostřednictvím daňového zvýhodnění vláda podle něj plánuje přimět nezaměstnané k tomu, aby přijímali i hůře placenou práci. "Věřím, že společným úsilím se nám podaří zlomit hydru nezaměstnanosti a dosáhnout toho, že ten, kdo bude chtít pracovat, práci najde," poznamenal ministr. Možnosti vidí ministr v oblasti cestovního ruchu a sociálních služeb. Připomněl, že vláda má Národní akční plán zaměstnanosti na léta 2004 až 2006 projednat v červnu a poté jej postoupí do Bruselu.

Finanční kompenzace, které mají u sociálně slabších skupin zmírnit dopady přijatých změn u daně z přidané hodnoty (DPH), dnes schválila sněmovna. Zákon počítá například s tím, že od 1. května vzroste trvale rodičovský příspěvek o tisíc korun měsíčně. K 1. červnu získají jednorázový dětský příspěvek 2000 korun na každé dítě všichni, kteří na to mají nárok. Důchodci získají ke stejnému datu mimořádný důchod 1000 korun. Zákon o kompenzacích podpořilo 131 poslanců ze 184 přítomných. Pro předlohu hlasovali vládní poslanci a komunisté. Ministr financí Bohuslav Sobotka již dříve přislíbil, že v krátké době předloží i novelu zákona o dani z příjmů, která by měla přinést další úlevy pro rodiny a podnikatele. Jde podle něj například o společné zdanění manželů, změny v odpisových sazbách a opatření, které umožní veřejným vysokým školám odečíst si od základu daně dary až do výše deseti procent základu daně.

Na uvedených změnách se již v lednu dohodla koalice. Politici se také dohodli na urychlení odpisů pro firmy. U první odpisové skupiny, kam patří například nástroje, nářadí, auta, autobusy či přívěsy, to bude ze čtyř na tři roky. Druhá odpisová skupina, kam patří například stavební jeřáby, traktory, obráběcí stroje nebo čerpadla, zrychlí ze šesti let na čtyři roky. Třetí odpisová skupina zahrnující mimo jiné tramvaje či vozy metra se zkrátí z 12 na deset let. Koalice slibuje také menší "papírování" spojené s podnikáním.

Václav Klaus se v Pekingu stal prvním českým prezidentem, který se zde sešel se svým čínským protějškem. Ve Velkém lidovém paláci na pekingském náměstí Tchien-an-men ho přijal čínský prezident Chu Ťin-tchao. Čínský prezident na úvod schůzky připomněl, že Klaus byl v roce 1994 prvním českým premiérem a nyní i prezidentem, který navštívil Čínu. To ukazuje, že kladete důraz na rozvíjení vztahů s Čínou, řekl čínský prezident, který je i šéfem Komunistické strany Číny. Také Klaus řekl, že pevně věří, "že tato návštěva dá v obou zemích jasný signál o našich zájmech".

Před prezidentem se Klaus sešel také s čínským premiérem Wen Ťia-paem. Po schůzkách se český prezident zúčastnil podpisu tří smluvních dokumentů - dohody o hospodářské spolupráci, protokolu o kulturní spolupráci a protokolu o spolupráci v oblasti životního prostředí. Václava Klause čekalo před Velkým lidovým palácem na náměstí Tchien-an-men impozantní přivítání. Spolu se svým čínským protějškem provedl přehlídku čestné jednotky, kterou doprovázely salvy z děl umístěných uprostřed vyklizeného náměstí. Klaus je prvním českým prezidentem na návštěvě ČLR. Jeho návštěva, během níž navštívil Hongkong, Macao, Šanghaj a Čcheng- tu, se dosud soustředila především na podporu hospodářských a obchodních vztahů s Čínou. Skupiny na obranu lidských práv Klause před odjezdem vyzývaly, aby jednal s představiteli komunistické Číny o dodržování lidských práv v zemi a aby se přimluvil za pět čínských politických vězňů. V Hongkongu Klaus novinářům řekl, že o lidských právech bude mluvit až v Pekingu.

Kvalita přenosů ze zápasů hokejového mistrovství světa z pražské Sazka Areny by neměla být ohrožena. Organizační výbor šampionátu hodlá do jeho sobotního začátku vyřešit problém související s umístěním hlavní kamery České televize tak, aby záběry nerušili stojící či procházející diváci. Novinářům to dnes řekl šéf výboru Zbyněk Kusý na krátkém setkání v pražském hotelu Corinthia Towers. "Hala nám sice nepatří, jsme tam jen v nájmu, ale vyřešili jsme už celou řadu problémů. Vyřešíme i tohle," ujistil přítomné žurnalisty. "Jsme připraveni vyblokovat sektor umístěný pod kamerou nebo naopak instalovat pod kameru podstavec a vykoupit místa v klubovém patře nad ní," přiblížil Kusý plánované varianty. Ve druhém případě by se podle něho jednalo zhruba o dvacet klubových sedadel. Právě za ty ovšem jejich majitelé platí značné peníze. Finanční kompenzace za dobu celého mistrovství by se podle Kusého pohybovala v řádech milionů korun. "A zaplatí to hokejový svaz, stejně jako řadu dalších služeb, které si televize objednala. Servisní místa, analogové linky, studia," vypočítal nutné podmínky k vysílání, jejichž realizace si vyžádala náklady 1,44 milionu korun. Potíž vznikla v tom, že se na místech, odkud může hlavní televizní kamera snímat dění na ledě, se do záběru dostávají diváci. Zaměstnanci ČT se ve středu dopoledne v hale pokusili instalovat pod kameru podestu, ale zabránili jim v tom příslušníci ochranky. Mluvčí České televize Martin Krafl později ČTK řekl, že veřejnoprávní stanice bez podstavce pod hlavní kamerou nebude schopna ručit za kvalitu přenosu, který bude vysílán v 67 zemích světa.