Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus nevidí důvod k tomu, aby na 1. května chystal něco specifického. "Jestli dojde na pozvání prezidenta republiky k setkání nejvyšších ústavních činitelů a celé řady dalších lidí 30.dubna v předvečer vstupu do EU na Pražském hradě, tak to je ta událost, které já se nejen zúčastním, ale sám ji dokonce i organizuji." V sobotu 1. května to pak bude spíše soukromý program, řekl prezident. "Já myslím, že žádné velkolepé veřejné akce se konat nebudou," uvedl Klaus, který je znám svým skeptickým postojem vůči evropské integraci. Prezident zastává názor, že země ztratí vstupem do unie část suverenity. Zmenší se podle něj také váha a síla českého prezidenta a dalších tuzemských politiků.

Václav Klaus také řekl, že během své nynější cesty po Číně nemíní podepisovat nebo vetovat žádné zákony. Ostře ale opět kritizoval zákon o DPH, který vetoval a o němž má opět hlasovat ve čtvrtek Poslanecká sněmovna.

"Všechny zákony, které padají v úvahu, mám dostatek času podepsat, eventuálně nepodepsat, po svém návratu," dodal prezident, který se vrací do Prahy v pondělí 26. dubna večer. "Dnes to není na pořadu dne." V souvislosti se zákonem o DPH řekl, že vláda provádí "neuvěřitelnou, nepochopitelnou masáž veřejného mínění, kdy se naprosto mystifikuje veřejnost, o čem ten zákon je". Ten zákon je o ... výrazném zvýšení daní pro české občany a české firmy," prohlásil. "Jestli je to dnes prodáváno veřejnosti, zejména předsedou vlády, jako pokus harmonizovat s Evropskou unií, tak je dobré říci každému, že tomu tak opravdu není."

Na podpis prezidenta nyní čekají předlohy, které sněmovna schválila po předchozích připomínkách Senátu. Jde o zavedení limitu pro bezhotovostní platby ve výši 15.000 eur (asi půl milionu korun) a zákon o ocenění zásluh československého prezidenta Edvarda Beneše. K podpisu mu byla zaslána také novela, podle které padělané zboží zabavené celníky budou moci dostávat například dětské domovy a domovy důchodců.

Rekonstrukce České národní budovy v New Yorku má zpoždění a náklady budou podle informací z vlády zřejmě vyšší, než se původně předpokládalo. Zatímco náměstek ministra zahraničí Petr Kolář ještě v únoru hovořil o tom, že by budova mohla být otevřena letos na podzim, nový materiál vlády hovoří o tom, že dům bude po opravách předán v lednu 2006. Z informací vlády také vyplývá, že se rekonstrukce podraží. Původní předpoklad nákladů se pohyboval kolem 320 milionů korun, ministr zahraničí Cyril Svoboda loni hovořil o 400 milionů. Nyní se počítá s náklady do 450 milionů korun, přičemž tato částka v sobě zahrnuje opravy a vybavení interiérů. Zaplatí ji ministerstvo zahraničí. V dolarovém vyjádření je rozdíl mezi odhady a nynější částkou větší, protože koruna vůči dolaru posílila.

Budova se měla již letos stát střediskem krajanského života a českých úřadů. Bude v ní konzulát a České centrum, počítá se s vytvořením restaurace a promítacího sálu. Využívat se bude taneční sál. Vláda bude o rekonstrukci budovy jednat tuto středu. Kabinet počítá s tím, že letos bude hotova samotná stavba, příští rok budou stavební firmy tvořit hlavně interiéry.

Objekt postavili krajané koncem devatenáctého století uprostřed Manhattanu. Po postupném odchodu krajanů mimo Manhattan dům chátral a chyběly peníze na opravu. Česká vláda proto budovu od krajanů odkoupila v roce 2001 za symbolický dolar. Podle smlouvy budou mít krajané část prostor k dispozici zdarma.

Výsledný text evropské ústavní smlouvy možná nebude zcela odpovídat dosavadním prioritám české vlády. Na úterním generálním shromáždění Evropského hnutí v České republice to uvedla ředitelka odboru koordinace a institucí Evropské unie Jana Hynková z ministerstva zahraničí. Česko podle ní neuhájí princip jedna členská země - jeden evropský komisař či způsob výpočtu rozhodování takzvanou dvojitou většinou, při kterém se bere v úvahu počet států a obyvatel.

Evropská komise by mohla mít v budoucnu podle dosavadních vyjednávání během irského předsednictví EU méně členů než po 1. květnu. Menší komise by působila po roce 2009 či 2013 při rovnoprávné rotaci komisařů, která by počítala s demografickým zastoupením i koaličním prvkem. "Nálada mezi účastnickými zeměmi stále více tíhne k takovémuto modelu," uvedla Hynková. Připomněla, že Irsko plánuje uzavřít jednání o euroústavě 17. a 18. června na summitu EU. Citlivá témata by měl irský premiér Bertie Ahern projednat se svým českým protějškem Vladimírem Špidlou za měsíc v Praze, kdy už Česko bude členem EU.

Evropské hnutí v ČR je občanské sdružení, vzniklo v roce 1991. Je součástí Mezinárodního evropského hnutí, které chce přispívat ke vzniku federální Evropy, založené na respektu k lidským a občanským právům a na principech svobody, demokracie a právního státu. V čele hnutí stojí senátor Edvard Outrata. Generální shromáždění se zabývalo mimo jiné hodnocením činnosti hnutí v loňském roce.

Skupina devíti poslanců ze čtyř parlamentních stran předložila v úterý sněmovně návrh zákona o registrovaném partnerství. Na přípravě normy o soužití homosexuálů a lesbiček, kterou autoři představili novinářům, se podíleli i zástupci Gay a lesbické ligy. Zákon by měla sněmovna podle poslance Vlastimila Ostrého projednat v červnu.

"Proti minulým návrhům vidím větší šanci na jeho přijetí. Podepsali jej zástupci téměř všech parlamentních stran," řekla ČTK poslankyně Táňa Fischerová (US-DEU). K předkladatelům zákona kromě ní patří unionisté Vlastimil Ostrý a Pavel Svoboda, Jitka Kupčová a Zdeněk Jičínský z ČSSD, Jan Zahradil a Jaroslav Zvěřina z ODS a Kateřina Konečná a Vladimír Koníček z KSČM. Proti přijetí normy jsou jednotně pouze lidovci.

Vladimír Hrubý z Gay a lesbické ligy uvítal to, že se na návrhu podíleli nejen politici z různých stran, ale i různého věku. "Vždyť pan Jičínský je nejstarší poslanec ve sněmovně a slečna Konečná naopak nejmladší, což mluví za vše," řekl Hrubý.

Podle Fišerové je předloha docela přísná a ukládá homosexuálům nejen práva, ale i povinnosti, například vyživovací povinnost po rozchodu partnerů. "Ale i oni (homosexuálové) tyto povinnosti chtěli," zdůraznila poslankyně. Norma by měla upravovat mimo jiné i vznik a zánik svazku. Partnerům a partnerkám by zaručila nárok na informace o zdravotním stavu svého protějšku či šanci dědit v první dědické skupině, tedy stejně jako v manželství. Změna v živnostenském zákoně by přinesla možnost společné profesní spolupráce i podnikání. Adopce dětí návrh zakazuje.

Autoři normy věří, že by ji mohla sněmovna tentokrát schválit. "Jestliže žijeme v 21. století a chceme spolu žít na občanském principu, tak si myslím, že je nejvyšší čas, abychom si jako občané byli rovni," uvedla Fišerová. Sněmovna návrh zákona o registrovaném partnerství již třikrát zamítla, čtvrtý pokus připravilo ministerstvo spravedlnosti. Vláda jeho projednávání ale dvakrát ze svého programu stáhla.

O zákonu o DPH, který vetoval prezident Václav Klaus, budou poslanci hlasovat ve čtvrtek 22. dubna. Sněmovna v úterý krátce po zahájení přerušila do čtvrtka schůzi, na kterou jednání o DPH zařadila. Koalice totiž neměla dostatek hlasů na přehlasování veta. Ve čtvrtek by se již mohl jednání zúčastnit i zraněný ministr zahraničí, lidovec Cyril Svoboda, a koalice by tak mohla zákon prosadit. Podnikatelé tak zůstávají v nejistotě, zda budou muset zaplatit zálohu na daň.

"Jde o prodlužování nejistoty podnikatelů," reagoval prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Firmy podle něho přišly o dva dny na to, aby změny zákona aplikovaly v praxi. Další dva dny na případné alternativní řešení budou chybět i sněmovně, pokud zákon o DPH neprojde ani ve čtvrtek. "Podnikatelé se v této politické hře stali bohužel rukojmími," dodal.

Ministr financí Bohuslav Sobotka poslance ujistil, že pokud bude zákon 22. dubna schválen, nebudou muset podnikatelé platit mimořádné zálohy na DPH. Podle platné legislativy musejí plátci DPH uhradit k 25. dubnu jako zálohu polovinu toho, co zaplatili v předchozím zdaňovacím období. Nejvíce by to postihlo čtvrtletní plátce. Hospodářská komora již požádala ministra financí pro případ neschválení novely zákona o DPH o odpuštění odvodů těchto mimořádných částek.

Premiér Vladimír Špidla krátce po hlasování novinářům řekl, že "je to rozumná možnost (odložení hlasování) a myslím si, že usnadní schválení této velmi důležité předlohy". Bezprostředně po přerušení schůze Špidla naznačil, že jednání s opozicí budou pokračovat. Sobotka přitom dopoledne řekl, že o podpoře zákona již není důvod s opozicí vyjednávat.

K přehlasování prezidentského veta potřebuje koalice 101 hlasů. Hlas nemocného poslanec Miloslava Vlčka (ČSSD) nahradí nezařazený poslanec Petr Kott, který byl loni vyloučen z ODS. Se Svobodou by tak koalice měla mít potřebný počet hlasů. Opozice trvá na tom, že předlohu nepodpoří.

Zákon o DPH má po vstupu do Evropské unie snížit základní sazbu z 22 na 19 procent, přesunout do ní řadu položek ze snížené pětiprocentní sazby a zrušit povinnost firem platit zálohy na DPH. Souvisejí zákon o DPH pak sociálně slabším skupinám částečně kompenzuje dopady chystaných změn u DPH.

Po třech českých novinářích zajatých v Iráku pátrali agenti české rozvědky. Pokud by únosci drželi Michala Kubala, Petra Klímu a Víta Pohanku v zajetí ještě tento týden, byla Česká republika připravena za ně zaplatit zhruba desetimilionové výkupné. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Byli jsme tam. To mohu přiznat, ale víc říkat nebudu," potvrdil listu ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (civilní rozvědka) František Bublan. Co přesně nakonec přispělo k propuštění novinářů, neví ještě ani on. "Nebyli jsme to jenom my. Bylo tam hodně tlaků. Něco převážilo, něco bylo rozhodující," řekl ředitel. "Ale rozhodně to nebyla ta medializovaná schůzka našeho velvyslance v Iráku s předáky sunnitských duchovních, protože ta proběhla už v době, kdy byli naši propuštěni," uvedl Bublan pro MfD. Připustil také, že se zvažovala varianta výkupného. "Já myslím, že to v těch úvahách padlo," řekl listu. Podle nejmenovaného zdroje z ministerstva vnitra by se jednalo o neoficiální operaci. Operace rozvědky v Iráku stála podle informací MfD zhruba tři miliony korun. Kolik lidí se na tajné akci podílelo, není podle listu zřejmé. "Využilo se všech možných cest, jak získat informace. Nešlo o jednoho člověka nebo o jeden tým. Zaktivizovali se všichni, kdo v oblasti byli. Ve druhé polovině týdne se k nim pak přidal i někdo z Prahy," řekl MfD pracovník ministerstva vnitra, který je o aktivitách tajné služby informován.

Tajná služba měla zjistit hlavně místo, kde byli novináři zadržováni, a případně navázat jakýkoli kontakt s únosci. Nakonec se podařilo navázat alespoň kontakt s prostředníky únosců. "Na získání informací byly použity i peníze. Tam to jinak nefunguje," vysvětlil zdroj z ministerstva vnitra. Americké zpravodajské služby pomohly hlavně s technickým zázemím, jiné, jako například ruské a francouzské, se podílely přímo na místě na získávání informací od místních lidí, píše list. Česká rozvědka chtěla vystopovat irácké únosce prostřednictvím telefonů, které ukradli českým novinářům. Po celý týden je však únosci ani jednou nezapnuli.