Zprávy | Z archivu rubriky


Hongkong dostal radu týkající se spojení demokracie a ekonomiky od nepravděpodobného globálního partnera - České republiky. Český prezident Václav Klaus řekl, že nerozumí obavám ústřední čínské vlády v Pekingu nad tím, že by demokracie ohrožovala ekonomický rozvoj - vzhledem ke zkušenostem své země při opouštění z bývalého sovětského bloku. Napsal to dnes hongkongský list South China Morning Post. List ve svém článku týkajícím se Klausovy návštěvy Hongkongu narážel na nynější spory s ústřední vládou v Pekingu kolem reforem týkajících se budoucích voleb v této bývalé britské kolonii, která je od roku 1997 pod čínskou správou. Zatímco se v Hongkongu minulý týden konaly demonstrace požadující úplné a přímé volby do místního zákonodárného shromáždění, parlament v Pekingu rozhodl, že jakákoli volební reforma musí mít nejprve požehnání centrální moci. Nyní je volena méně než polovina členů šedesátičlenného hongkongského zákonodárného sboru. "To bych nikdy, nikdy neřekl," řekl listu Klaus v souvislosti s obavami nad vlivem demokracie na ekonomiku. "V naší zemi politická svoboda nebránila ekonomické restrukturalizaci. Naopak politická svoboda ji umožnila." "Politické reformy začaly ihned po zhroucení komunismu...byly spontánní a byly rychlejší než ekonomické reformy," dodal. Podle Klause jen "nedělitelnost svobody" vede ke vzniku demokracie v každé společnosti se svobodnou ekonomikou, napsal hongkongský list.

Zpravodaj České televize Michal Kubal, jeho kameraman Petr Klíma a zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka jsou zpět ve vlasti. Dnes brzy ráno přiletěli speciálním armádním letadlem na staré pražské ruzyňské letiště. Pro novináře v sobotu večer odletěl do jihoirácké Basry náměstek ministra zahraničí Petr Kolář spolu s lékařem a psychologem. Novináři přiletěli těsně před šestou hodinou ranní. Na letištní ploše je čekali jejich příbuzní. V letištní hale pak při tiskové konferenci všichni tři novináři poděkovali vládě a českým úřadům. "Jsem moc rád, že jsem občanem této republiky, jejíž vláda se umí postarat o své lidi. Můžeme být opravdu vděčni českým úřadům za to, co pro nás udělali," řekl novinářům Kubal. Na otázku, co udělají novináři jako první věc v ČR, shodně odpověděli, že se chtějí obejmout se svými příbuznými. "To, co jsem chtěl, jsem již udělal. Objal jsem se se svou manželkou, objal jsem se svou maminkou a moc se těším na svého tříletého syna," řekl Vít Pohanka. Novináři se také shodli, že je nyní velmi láká sprcha a vlastní postel. "A co cítím já? Tak to jsou ty osm dní nošené kalhoty, košile a vesta, kterou jsem nesundával ani v noci," řekl s úsměvem Klíma.

Novináři na tiskové konference zhruba dvacet minut čelili dotazům směřujícím na podrobnosti jejich pobytu a jejich pocity. Za jedno byli například v názoru, že nyní budou ještě více vážit rizika, která je mohou na podobných cestách potkat a budou se o výjezdu do krizových oblastí rozhodovat spolu se svými nejbližšími. "Každé riziko jsem doposud zvažoval dvakrát, nyní ho budu zvažovat třikrát. Bude to mít nepochybně dopad na to, s jakou vervou se budu vypravovat do oblastí jako je Irák," řekl Pohanka. Novináři ale soudí, že zpravodajství z krizových oblastí je důležité a je podstatnou částí žurnalistiky. "Otázkou je, jaká míra toho rizika je ještě únosná," řekl Kubal. K situaci v Iráku podotkl, že nearabští novináři se v Iráku mohou jen velmi těžko pohybovat.

Po skončení tiskové konference odjeli novináři na vyšetření do vinohradské nemocnice. "Odebrali nám krev, změřili tlak a tep, prošli jsme vyšetřením na interně. Byla tam i psychiatrička, s níž jsme měli možnost mluvit," řekl ČTK odpoledne Pohanka. Dodal, že vyšetření mají ještě pokračovat. Dosavadní výsledky prohlídek ukazují na to, že jsou všichni tři v pořádku.