Zprávy | Z archivu rubriky


Budoucí evropský komisař Pavel Telička se při návštěvě Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v Brně zajímal mimo jiné o označování a bezpečnost potravin v Česku. Ústřednímu řediteli Jakubu Šebestovi nabídl spolupráci a také se spolu domluvili na budoucím předávání informací. Zástupci SZPI již pracují v 26 odborných komisích přímo v Bruselu. V oblasti bezpečnosti potravin je podle Teličky negativních případů relativně velmi málo. "Spotřebitele však mohou ovlivňovat nežádoucím směrem například klamavé etikety a nutriční hodnoty na nich," uvedl komisař. Právě na podobné detaily vzhledem k lepší informovanosti občanů se musí podle jeho názoru resort zaměřit.

Telička se v úterý rovněž sešel s prezidentem Svazu pacientů Lubošem Olejárem. Po setkání ČTK řekl, že ho zajímalo postavení organizace bránící zájmy pacientů a její pohled na reformu zdravotnictví. "Hovořili jsme například o mobilitě pacientů," uvedl. Telička má v Evropské komisi na starosti resort zdraví a ochrany spotřebitele.

Olejár ČTK řekl, že nesouhlasí s ročními čekacími lhůtami na operace, jak o nich mluvila exministryně zdravotnictví Marie Součková. "Dali jsme podnět na tříměsíční lhůtu," řekl. Pacient, který by do té doby nebyl operován ve své zemi, by se mohl nechat operovat v zahraničí a pojišťovny by mu musely operaci zaplatit. Olejár je přesvědčen o tom, že roční čekací doby umožňují korupci. "Tyto zkušenosti máme a musíme je řešit u těch pacientů, kteří jsou stavěni před hotovou věc, že za peníze to jde," řekl. Podle Olejára mají nemocnice kapacity operovat pacienty, jenom prostě chtějí sponzorské dary navíc. "To my považujeme za neetické. Není problém v systému, že na to není, spíše jde o to vytáhnout více peněz z kapes pacientů," dodal.

Nemocnice a pojišťovny budou muset po 1. květnu, až Česká republika vstoupí do EU, přistupovat k pacientům jinak, soudí Olejár. "Požádali jsme pana komisaře, aby podpořil postavení pacientských organizací, aby byly ve svých zemích lépe slyšeny od orgánů zabývajících se zdravotnickou legislativou a reformou," dodal.