Zprávy | Z archivu rubriky


Stovky občanů, pamětníků i politiků se ve čtvrtek za hustého deště sešlo v Plzni u pomníku Díky, Ameriko!, aby si připomněly konec druhé světové války a osvobození města americkou armádou před 59 lety. Květiny u pomníku položil například americký velvyslanec William Cabaniss, premiér Vladimír Špidla, místopředseda Senátu Mirek Topolánek, hejtman Petr Zimmermann a zástupci belgických a amerických veteránů.

Tak, jako v roce 1945 bojovali američtí vojáci spolu s českými proti tehdejšímu zlu, diktátorskému nacistickému režimu, i nyní bojují vojáci obou zemí bok po boku proti současnému zlu - světovému terorismu, zdůraznili v proslovech řečníci. Svoboda není zadarmo, každá generace, která ji má poznat, se potýká s vlastními překážkami a musí přinášet vlastní oběti, shodli se rovněž premiér, velvyslanec i další politici. "Doufejme, že když si budeme stále připomínat tyto události a budeme naše vzpomínky předávat i dalším generacím, předejdeme tomu, aby se takový hrozný konflikt ještě někdy v budoucnu stal," poznamenal Cabaniss. Ochota bránit základní hodnoty jako je svoboda a prosperita podle něj byla a je základem vztahů mezi Čechy a Američany.

Zatímco Topolánek ve svém projevu hovořil o Američanech, kteří po osvobození západních Čech nemohli pokračovat dál k Praze, Špidla zdůraznil i význam a důležitost domácího odboje. "Osvobození Československa bylo zaplaceno krví mladých mužů z desítek národností a bylo vykoupeno krví našeho odboje, bez květnových dní by nebylo svobodné Československo a nebyla by svobodná samostatná Česká republika," doplnil premiér.

Nedůraznou koncovku a špatné proměňování střeleckých příležitostí označil první český hokejista v NHL Jaroslav Jiřík za hlavní důvod čtvrtfinálové prohry českého týmu s USA a konce zlatého snu na domácím mistrovství světa. "Už zápasy se slabými soupeři ve skupině, kterým jsme dali jen dva až tři góly, naznačily naše potíže se zakončováním. Na špatné střelbě jsme také skončili v utkání s USA v samostatných nájezdech," dodal čtyřiašedesátiletý Jiřík, jenž vedle tří startů na zimních olympijských hrách byl prvním evropským reprezentantem, který hrál v roce 1969 v kanadsko-americké NHL v dresu St. Louis Blues.

"Domnívám se, že složení hráčů na samostatné nájezdy mělo být jiné. Určitě měl jet Ručinský. A zřejmě neměl být zařazen na trestné střílení Dopita, který je sice výborným bojovníkem do pole, ale se střelbou měl na šampionátu rovněž problémy, neboť zaznamenal pouze jeden upachtěný gól," soudil bývalý internacionál, který je členem Klubu ligových střelců.

Oba poslední zápasy se zámořskými týmy Jiřík sledoval velmi pozorně. "Kanaďané proti nám hráli velmi nedisciplinovaně a hůře bruslili. Domnívali se však, že český tým porazí. Když zjistili, že jsme lepší, začali hrát surově. Výkon českého týmu proti Kanadě byl velmi dobrý a navodil optimismus, že není na mistrovství světa tým, který by nás zastavil," podotkl Jiřík, jenž se domnívá, že čeští hokejisté doplatili také na zařazení do slabší skupiny. Podle něj se ukázalo, že los byl z českého pohledu velmi nevýhodný. Čtvrtfinálový zápas proti USA byl prvním prubířským kamenem. "Na rozdíl od Kanaďanů hráli Američané velmi čistě, vypjali se proti nám k velmi dobrému výkonu, ještě lepšímu než v zápase se Slovenskem. Těžili z výborného výkonu brankáře Conklina. Po získání dvoubrankového náskoku jsme najednou nebyli schopni soupeře přehrát," řekl Jiřík, který označil vyřazení českých hokejistů za velmi kruté. "Je to určitě pro všechny hokejové příznivce šok. Deset dnů se na mistrovství světa hraje o ničem, potom přijde jeden zápas a po prohře je všechno ztraceno," dodal Jiřík.

Předseda českého Senátu Petr Pithart odmítl převzít Evropskou medaili, kterou mu udělila bavorská vláda. Pithart k důvodům svého rozhodnutí ČTK řekl, že před rokem všech deset evropských poslanců Křesťanskosociální unie (CSU), vládnoucí strany v Bavorsku, hlasovalo proti vstupu Česka do Evropské unie a CSU od té doby tento postoj nijak nekorigovala. "Dost dobře nemůžu přijet sedm dní po vstupu České republiky (do EU) do hlavního města spolkové země, která hlasovala proti našemu přijetí, a dělat, že se nic nestalo," prohlásil Pithart. Stále podle svých slov věřil, že CSU najde způsob, jakým dá najevo, že Česko v EU vítá, čímž by snížila váhu jednotného hlasování všech svých členů v Evropském parlamentu.

Předseda horní komory se domnívá, že by jeho rozhodnutí nepřijmout medaili "mělo vést bavorskou stranu k zamyšlení". "Kdyby bylo po vůli vládnoucí strany v Bavorsku, tak my bychom nebyli členy Evropské unie a já bych se na cestě do Mnichova musel vykázat pasem České republiky. Já jsem za těchto okolností medaili prostě nemohl přijmout," uvedl Pithart.

Dvě desítky německých pravicových poslanců Evropského parlamentu loni 9. dubna hlasovaly proti vstupu ČR do EU kvůli tomu, že česká vláda a parlament podle nich neodpověděly na výzvu EP a neučinily gesto politování ohledně excesů při odsunu sudetských Němců po druhé světové válce. Poslanci CSU tehdy prohlásili, že "čekali na politické gesto ve smyslu usmíření", ale dočkali se jen potvrzení neměnnosti Benešových dekretů. "Potřebujeme zlom, zrušení platnosti amnestijního zákona z roku 1946, jasný signál pro ty, kdo byli vyhnáni z Čech jako zvěř," řekl tehdy ČTK předseda frakce CSU v Evropském parlamentu Markus Ferber.

"Česká republika nebude, pokud jde o minulost, jednat pod jakýmkoli nátlakem, a toto prostě byl nátlak. Pokud se budeme k minulosti vracet, tak se k ní budeme vracet ze své vlastní svobodné vůle a ne pod nějakým ultimativním tlakem," prohlásil ve čtvrtek Pithart. Je přesvědčen, že už několikrát tlak zejména z bavorské strany "znemožnil říct určité věci, udělat určité činy".

V diskusích kolem vysídlení sudetských Němců po druhé světové válce je Pithart považován za jednoho z umírněných českých politiků. Již před sametovou revolucí z roku 1989 se zasazoval o usmíření mezi Čechy a Němci, charakterizuje DPA předsedu Senátu.

Bavorská státní kancelář v Mnichově ve čtvrtek podle agentury DPA dala najevo, že Pithartova rozhodnutí lituje. Doufá však, že vyznamenání bude moci být předáno při nějaké příští vhodné příležitosti. Pithart uvedl, že jeho rozhodnutí odmítnout medaili nebylo lehké a že její význam nijak nepodceňuje. "Byl bych první občan ČR, který by byl tou medailí oceněn," podotkl. Podle deníku Süddeutsche Zeitung šlo o medaili "za zásluhy o Bavorsko v Evropě". List o záležitosti stručně informuje pod titulkem Předseda pražského senátu jedná urážlivě s Bavorskem.