Zprávy | Z archivu rubriky


Policie si vyžádá od Českomoravského fotbalového svazu dokumentaci o průběhu celého letošního ročníku první ligy. Chce totiž zjistit, zda nebyly zmanipulovány i jiné zápasy, než ty, kvůli kterým dosud padla obvinění z korupce. Informaci ČTK od dobře informovaného zdroje potvrdil náměstek šéfa protikorupční policie Milan Šiška. Fotbalový svaz zatím o zájmu vyšetřovatelů oficiálně nic neví, ale rád prý případné žádosti vyhoví. "Mohu potvrdit, že si materiály v nejbližších dnech vyžádáme," řekl Šiška, který nevylučuje zahájení dalších stíhání. Z ligové dokumentace bude policii například zajímat, jak byly v letošní sezoně udělovány žluté a červené karty.

Předseda fotbalového svazu Jan Obst prostřednictvím tiskového oddělení pro ČTK uvedl, že o vyžádání podkladů ještě nic neví. Až bude vyzván, určitě prý vyhoví. "Platí naše prohlášení z okamžiku, kdy začala být událost s údajným podplácením vyšetřována. Chceme napomáhat k urychlenému vyřešení celého případu," uvedl svazový mluvčí Daniel Macho.

Zatím byl z uplácení obviněn sportovní ředitel Synotu Jaroslav Hastík. Peníze od něj podle policie vzali dva rozhodčí - Stanislav Hruška a Václav Zejda. Zmanipulovali údajně zápasy Synotu s Chmelem Blšany, který se hrál v Příbrami, a se Spartou. V obou zápasech Synot vyhrál.

Fakt, že chce policie materiály týkající se celé ligy, potvrzuje, že se bude zajímat i o jiné fotbalové kluby. Obvinění tak brzy mohou obdržet i další fotbaloví funkcionáři. Zdroj ČTK ale uvedl, že ani v Synotu ještě policie neskončila. Šiška již dříve uvedl, že jednou z vyšetřovacích verzí jsou machinace v sázkových kancelářích. Mluvčí ministerstva financí Marek Zeman ČTK sdělil, že Finanční úřad pro Prahu 1 již začal prověřovat společnost SYNOT TIP, která má stejného majitele jako fotbalový klub z Uherského Hradiště. Podle zákona o loteriích nesmí provozovatel kurzových sázek přijímat sázky na závody, utkání a soutěže, kterých se účastní zvíře, jednotlivec nebo družstvo, které vlastní nebo zaměstnává. V případě, že byl porušen zákon, Finanční úřad pro Prahu 1 zahájí správní řízení se společností SYNOT TIP, a. s. o uložení sankcí, uvedl Zeman.

Předseda Českomoravského fotbalového svazu Jan Obst nevidí důvod, proč by měl rezignovat, a to ani v případě, že by byla korupce v aféře Synotu prokázána. V rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál opakoval, že by odstoupil jen v případě, že by se dopustil nějaké chyby. A toho si prý není vědom. Šéf českého fotbalu připomněl, že ho zvolila valná hromada a vyjádřil přesvědčení, že ji ničím nezklamal. "Neznám ze zahraničí žádný případ, kdy by kvůli záležitosti mezi rozhodčím a klubem odstoupil předseda svazu," argumentoval Obst. Korupci, pokud k ní opravdu došlo, považuje za prohřešek jednotlivců, nikoli za běžnou praxi v české fotbale. "Ale nemáme prostředky na to, abychom měli stoprocentní jistotu," připustil předseda svazu.

Předseda komise rozhodčích Milan Brabec si prý otázku své osobní odpovědnosti položí, až bude mít materiály od policie. V rozhovoru pro deník Sport uvedl, že by mohla být jen nepřímá. "Řídím šedesát lidí a nemám prostředky, abych garantoval korektnost každého z nich," řekl Brabec. K otázce případné demise celého vedení ČMFS se vyjádřil poněkud tajemně: "Možná by se někomu hodila kolektivní demise a valná hromada v předčasném termínu. Nemyslím si však, že by kauzu někdo inicioval v rámci předvolebního boje," řekl Brabec.

O bezprostředním dopadu na ligovou tabulku fotbaloví funkcionáři zatím nehovoří. Obst už dříve řekl, že nepředpokládá, že by měly být výsledky prošetřovaných zápasů Synotu kontumovány. Místopředseda svazu Jaroslav Vacek v rozhovoru pro iDnes dokonce uvedl, že po kontumaci nevolá ani žádný z ligových klubů. "Nechat v platnosti dosavadní výsledky, to je jednomyslný názor všech šestnácti prvoligových klubů," zdůraznil Vacek.

Stovky občanů, pamětníků i politiků se ve čtvrtek za hustého deště sešlo v Plzni u pomníku Díky, Ameriko!, aby si připomněly konec druhé světové války a osvobození města americkou armádou před 59 lety. Květiny u pomníku položil například americký velvyslanec William Cabaniss, premiér Vladimír Špidla, místopředseda Senátu Mirek Topolánek, hejtman Petr Zimmermann a zástupci belgických a amerických veteránů.

Tak, jako v roce 1945 bojovali američtí vojáci spolu s českými proti tehdejšímu zlu, diktátorskému nacistickému režimu, i nyní bojují vojáci obou zemí bok po boku proti současnému zlu - světovému terorismu, zdůraznili v proslovech řečníci. Svoboda není zadarmo, každá generace, která ji má poznat, se potýká s vlastními překážkami a musí přinášet vlastní oběti, shodli se rovněž premiér, velvyslanec i další politici. "Doufejme, že když si budeme stále připomínat tyto události a budeme naše vzpomínky předávat i dalším generacím, předejdeme tomu, aby se takový hrozný konflikt ještě někdy v budoucnu stal," poznamenal Cabaniss. Ochota bránit základní hodnoty jako je svoboda a prosperita podle něj byla a je základem vztahů mezi Čechy a Američany.

Zatímco Topolánek ve svém projevu hovořil o Američanech, kteří po osvobození západních Čech nemohli pokračovat dál k Praze, Špidla zdůraznil i význam a důležitost domácího odboje. "Osvobození Československa bylo zaplaceno krví mladých mužů z desítek národností a bylo vykoupeno krví našeho odboje, bez květnových dní by nebylo svobodné Československo a nebyla by svobodná samostatná Česká republika," doplnil premiér.

Nedůraznou koncovku a špatné proměňování střeleckých příležitostí označil první český hokejista v NHL Jaroslav Jiřík za hlavní důvod čtvrtfinálové prohry českého týmu s USA a konce zlatého snu na domácím mistrovství světa. "Už zápasy se slabými soupeři ve skupině, kterým jsme dali jen dva až tři góly, naznačily naše potíže se zakončováním. Na špatné střelbě jsme také skončili v utkání s USA v samostatných nájezdech," dodal čtyřiašedesátiletý Jiřík, jenž vedle tří startů na zimních olympijských hrách byl prvním evropským reprezentantem, který hrál v roce 1969 v kanadsko-americké NHL v dresu St. Louis Blues.

"Domnívám se, že složení hráčů na samostatné nájezdy mělo být jiné. Určitě měl jet Ručinský. A zřejmě neměl být zařazen na trestné střílení Dopita, který je sice výborným bojovníkem do pole, ale se střelbou měl na šampionátu rovněž problémy, neboť zaznamenal pouze jeden upachtěný gól," soudil bývalý internacionál, který je členem Klubu ligových střelců.

Oba poslední zápasy se zámořskými týmy Jiřík sledoval velmi pozorně. "Kanaďané proti nám hráli velmi nedisciplinovaně a hůře bruslili. Domnívali se však, že český tým porazí. Když zjistili, že jsme lepší, začali hrát surově. Výkon českého týmu proti Kanadě byl velmi dobrý a navodil optimismus, že není na mistrovství světa tým, který by nás zastavil," podotkl Jiřík, jenž se domnívá, že čeští hokejisté doplatili také na zařazení do slabší skupiny. Podle něj se ukázalo, že los byl z českého pohledu velmi nevýhodný. Čtvrtfinálový zápas proti USA byl prvním prubířským kamenem. "Na rozdíl od Kanaďanů hráli Američané velmi čistě, vypjali se proti nám k velmi dobrému výkonu, ještě lepšímu než v zápase se Slovenskem. Těžili z výborného výkonu brankáře Conklina. Po získání dvoubrankového náskoku jsme najednou nebyli schopni soupeře přehrát," řekl Jiřík, který označil vyřazení českých hokejistů za velmi kruté. "Je to určitě pro všechny hokejové příznivce šok. Deset dnů se na mistrovství světa hraje o ničem, potom přijde jeden zápas a po prohře je všechno ztraceno," dodal Jiřík.