Zprávy | Z archivu rubriky


Celkem dvaatřiceti politickým stranám, z nichž pět kandiduje v červnových volbách do Evropského parlamentu, hrozí pozastavení činnosti. Týká se to Strany za životní jistoty, Národní strany, České strany národně sociální (ČSNS), Všeobecné občanské strany a strany Svobodní. Tyto strany nepředložily řádně nebo vůbec Poslanecké sněmovně zákonem požadované výroční zprávy o svém loňském hospodaření. Sněmovna dnes proto požádala vládu, aby navrhla soudu pozastavení činnosti těchto politických uskupení. Strany a hnutí musejí ze zákona předložit zprávy o svém hospodaření dolní komoře každoročně do 1. dubna. Pokud jsou dokumenty kompletní a dolní komora je schválí, strany a hnutí mohou získat státní finanční příspěvek na svoji činnost. Poslanci zároveň požádali vládu, aby soud požádala o zrušení dalších 17 stran a hnutí, jejichž činnost byla již dříve pozastavena. Týká se to například i těch politických uskupení, která dříve usilovala o zvolení do sněmovny. Patří mezi ně Celostátní aktiv občanů či Nové hnutí. Mezi strany s největšími potížemi patří ČSNS, která spolu s Národní stranou jde do eurovoleb v Národní koalici. Pozastavení její činnosti jí hrozilo už před dvěma lety. Strana, které se kvůli ptačímu peru v jejím znaku přezdívá "brkouni", měla do voleb v roce 1996 své zastoupení v parlamentu v rámci bloku Liberálně sociální unie. Nyní je spolu s někdejšími parlamentní SPR-RSČ nebo Moravskou národní stranou mezi 15 stranami a hnutími, které už jsou v konkurzu nebo navrženy ke zrušení.

Stovky dětí z 26 mateřských škol a předškolních zařízení z celé republiky se sjely dnes do sportovního centra v Nymburku. Začalo zde dvoudenní finále celostátního festivalu Mateřinka 2002. "Pozvali jsme soubory tak, aby program byl co nejpestřejší, protože to zároveň slouží jako metodická akce pro učitelky mateřských škol," řekla ČTK Jana Rýdlová z pořádajícího Nadačního fondu Mateřinka. V hlavním programovém bloku odpoledne odstartovala nesoutěžní přehlídka nejlepších pódiových vystoupení. V nich se postupně předvedou malí zpěváci, sportovci, tanečníci i herci. Podle Rýdlové i odborníci z Evropské unie, kteří loni tuto akci navštívili, ocenili úroveň předškolní výchovy v Česku. "Ta práce je tady na daleko vyšší úrovni než v mnohých zemích EU. Tam je to víceméně hlídání s dobrou materiální úrovní, ale výchovný program není tak kvalitní," řekla Rýdlová. Mezi vystupujícími jsou i hosté ze Slovenska, které reprezentuje soubor Mateřské školy Strážske, nebo děti z azylového zařízení v Bělé pod Bezdězem. Některé školky předvádějí své výkony již poněkolikáté, ale každoročně se do Nymburku sjedou i úplně nové soubory. Doprovodný program tvoří výstava dětských výtvarných prací, kulturní vystoupení, oblíbená dílnička časopisu Pastelka Jak se dělá časopis, prodejní výstava hraček, seminář pro pedagogy mateřských škol, projekce záznamů z oblastních kol, pohybové a vědomostní hry a soutěže pro děti.

Irský spisovatel Brian Keenan dnes na veletrhu Svět knihy představil návštěvníkům svou knihu An Evil Cradling z roku 1992, jež nyní česky vychází jako Kolébka zla. Líčí v ní své zkušenosti s téměř pětiletým vězením, do něhož ho uvrhli příslušníci Islámského džihádu. Keenan se snaží prezentovat tuto nepřenositelnou zkušenost z lepší stránky a hovoří o cestě za svobodou, kterou mu paradoxně tyto roky nesvobody přinesly. I dnes, kdy ho od otřesných zážitků dělí již téměř 15 let, četl ze své knihy se silným pohnutím. Keenan se narodil roku 1950 v Belfastu. V roce 1985 začal přednášet anglo-irskou literaturu v Bejrútu. "Učil jsem ale pouze tři měsíce a pak mě zajali. Ve vězení jsem strávil téměř pět let, než jsem se mohl vrátit v roce 1990 do Irska," uvedl své čtení autor. Ozbrojenci, kteří ho zajali, se domnívali, že je Brit. Když zjistili, že jsem Ir, bylo už pozdě - věděl jsem příliš mnoho," říká. Nejprve jej drželi v izolaci a ve tmě, později ve společné cele s britským novinářem Johnem McCarthym. Keenan netvrdí, že se stal obětí konfliktu náboženské povahy. "Byl jsem obětí americké a britské zahraniční politiky na Středním východě. Unesli mě jako Brita. "Paradoxně tato kniha nepojednává o tom, jak zavřeli člověka a vzali mu svobodu, ale o tom, jak může člověk zbavený všeho v totální izolaci svou svobodu najít," vyprávěl dnes. Jen když člověku vezmou všechno, i šaty či šperky, které pro něj mají symbolickou hodnotou, může znovu najít sám sebe a získat svobodu," řekl.