Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus se na Pražském hradě krátce sešel s odcházejícím soudcem Ústavního soudu Jiřím Malenovským a přijal jeho rezignaci. Malenovský se stane českým zástupcem u Evropského soudního dvoru ve Štrasburku. "Prezident republiky jeho rezignaci přijal, poděkoval mu za jeho dosavadní práci a popřál mu mnoho úspěchů v jeho mimořádně odpovědné nové funkci," sdělil ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek.

Evropský soudní dvůr je nejvyšší právní instancí Evropské unie, která vykládá a provádí unijní právo. Kvůli porušení tohoto práva některou zemí EU se na něj mohou obrátit jak samotné členské státy, tak Evropská komise. Je také odvolacím soudem proti rozsudkům Soudu první instance. Soudci obou institucí jsou jmenováni na šest let. V patnáctičlenném týmu českých ústavních soudců je po dnešku volných pět křesel. Nekompletní Ústavní soud nemůže rozhodovat v plénu o složitějších případech, například o rušení zákonů. Odpovědnost za tuto situaci na sebe vzájemně svalují prezident Václav Klaus, který soudce navrhuje, a senátoři, kteří jeho nominace posuzují a schvalují.

Klaus a horní komora se kvůli kandidátům na ústavní funkce několikrát dostali do sporu. Zatím nejostřeji kvůli tomu napadl Klause nezávislý senátor za KDU-ČSL Zdeněk Bárta. Na hlavu státu připravuje žalobu pro velezradu. Ze 12 projednaných kandidátů horní komora odmítla pět, sedm jich schválila. Například advokáta Aleše Pejchala navrhl Klaus dvakrát, pokaždé neuspěl. Naposledy prezident senátorům předložil jména uznávané odbornice na římské právo z Masarykovy univerzity v Brně Michaely Židlické a bývalého šéfa advokátní komory Stanislava Balíka, kteří nyní čekají na rozhodnutí Senátu.

Bývalý vynikající hokejový útočník a poté i úspěšný trenér Ivan Hlinka převzal další ocenění za svou dlouholetou činnost - v pražském hotelu Merriott převzal cenu pro Hokejovou legendu České republiky. Čtyřiapadesátiletou osobnost zvolili představitelé Mezinárodní hokejové federace (IIHF), Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) ve spolupráci se zástupci firmy Tissot.

"Najít kritéria a poté zvolit jen jednu osobu nebylo nic jednoduchého. V minulosti jste měli totiž řadu vynikajících hráčů, kteří by si toto ocenění zasloužili. Důležité také bylo, aby byli ve správnou chvíli na správném místě," podotkl prezident IIHF Rene Fasel na dnešní tiskové konferenci. Prestižní ocenění společně s řadou dárků nakonec převzal Hlinka, který se v průběhu své aktivní kariéry stal třikrát mistrem světa. Ke zlatým medailím dovedl národní tým i jako trenér, a to nejen na světovém šampionátu, ale i na olympijských hrách, a prosadil se i v zámořské NHL.

"Jsem si vědom, že vybírat jednoho člověka z českého hokeje bylo velmi složité. Kromě toho, co říkal pan prezident Fasel, je také důležité mít dobré přátele a i to mi k tomu určitě pomohlo," zlehčil trochu ocenění Hlinka, který byl v minulosti již zařazen i do Síně slávy IIHF. Střelec 132 reprezentačních branek si však přece jen váží o něco více sportovních úspěchů. "Ty jsou daleko vyšší. I ony však přinášejí právě tyto úspěchy. Určitě je to však příjemné ohodnocení kariéry," dodal Hlinka, který bilanci svých sportovních úspěchů možná ještě rozšíří. Je totiž jedním z kandidátů na post nástupce Slavomíra Lenera u kormidla národního týmu.

Sborové "Tak přísaháme" v sobotu dopoledne naposledy hromově znělo Hradčanským náměstím. Historickou derniéru před sídlem českých králů a prezidentů absolvovaly čtyři stovky mladých mužů z celé republiky. Patří mezi tisícovku posledních vojáků, kteří letos v březnu nastoupili do povinné služby vlasti. Až před Vánocemi svléknou uniformu, budou v armádě jen profesionálové.

Před prezidentem Václavem Klausem, ministrem obrany Miroslavem Kostelkou a stovkami svých blízkých přísahali věrnost republice vojáci z posádek z Přerova, Stříbra, Hradce Králové, Grabštejna, Komorního Hrádku a příslušníci Hradní stráže. Slavnostní akt zakončila státní hymna za zvuku dělostřeleckých salv. Vojenská přísaha se tradičně koná při příležitosti konce druhé světové války. Text vojenské přísahy se za posledních 85 let měnil osmkrát, současná podoba je z roku 1993. V novodobé historii armády první vojáci přísahali v roce 1919, letos naposledy.

Prezident připomněl, že vojenská povinnost končí v českých zemích po 136 letech a profesionalizací začíná nová etapa ozbrojených sil. Na jejím konci by měla být armáda sice menší než nyní, ale funkční, modernější a srovnatelná s ozbrojenými složkami vyspělých zemí NATO, řekl vojákům Klaus. S jistou nostalgií připomněl, že vojenská služba neodmyslitelně patřila ke zkušenostem mladých mužů. "Obávám se, že profesionalizací armády my všichni ztrácíme něco, co k životu mladých mužů po generace v dobrém i zlém patřilo. Tato zkušenost může dalším generacím v životě chybět," míní Klaus.

Klaus i Kostelka ocenili, že se vojáci, kteří složili na Hradě přísahu, na rozdíl od řady svých vrstevníků nevyhnuli vojenské službě. Oba si přejí, aby následující měsíce strávené v kasárnách nebyly pro mladíky ztrátou času. "Svým rozhodnutím vykonat základní vojenskou službu v ozbrojených silách jako poslední jste výjimeční. Stáváte se tím spolutvůrci nových, profesionálních ozbrojených sil. Je to historická, neopakovatelná úloha," prohlásil prezident, který je také vrchním velitelem ozbrojených sil. Po přísaze Klaus jmenoval na Pražském hradě čtyři nové generály. Jako tradičně slavnostní přísahu nejvíce prožívali rodiče nováčků a zejména maminky neskrývaly slzy. Nástup svého dvacetiletého syna na vojnu emotivně prožívala například žena z Příbrami, dojetím skoro nemohla mluvit. "Na vojnu chtěl, dokonce se i těšil, tak snad to bude dobré. Držíme palce všem," řekla ČTK. Na přísahu se přijela z Moravy podívat i sestra dvaadvacetiletého vojáka. "Dojatá jsem, je to přeci jen poslední přísaha," uvedla. Ani její bratr prý neměl z vojenské služby obavu. "Říkal, že není srab, a tak šel," dodala.

Vojenskou povinnost pro nejchudší zavedl v českých zemích císař Josef II. v roce 1781 a za panování Františka Josefa I. byla v roce 1868 zavedena všeobecná branná povinnost. Od té doby se povinná vojenská služba v českých zemích týkala většiny mužské populace. Každoroční přísahy, odvody branců, nástup nováčků na vojnu i bujaré odchody do civilu budou od příštího roku již historií.

Fotbalisté Chmelu Blšany jsou zase o kousek blíže záchraně v první lize. Na svém hřišti znovu nezaváhali a porazili Opavu 4:3. Blšany mají nyní vlastní osud ve své moci, neboť k udržení jim v posledním kole na hřišti Synotu stačí vyválčit alespoň bod. Slezané se mohli i přes prohru radovat z to, že jsou v nejvyšší soutěži zachráněni. Domácí celek hrál od začátku s nadšením, které ostře kontrastovalo s odevzdaným výkonem soupeřů. Už ve čtvrté minutě střelou nad pohrozil Pešír a nastartoval tím skvělou blšanskou půlhodinu, na jejímž konci svítil na časomíře stav 3:0.

Osud Opavy načal už ve čtrnácté minutě Šelicha, který skóroval po Sýkorově obloučku. Pak začala úřadovat útočná dvojice Pešír - Zelenka, a zvláště pak bývalý teplický útočník. Ten ve 26. minutě vyšel vítězně ze souboje s brankářem Vaškem a vzápětí nádherným obloučkem přeloboval opavského gólmana znovu. V sedmém jarním domácím utkání Blšan tak Zelenka vstřelil už sedmý gól. Domácí nezkušený tým si zřejmě myslel, že už má důležité tři body v kapse a brzy mohl být vyveden z omylu. Ve 33. minutě totiž Pospěch snížil, a kdyby si tentýž hráč nešlápl na míč o deset minut později, mohl se náskok chmelařů ztenčit na jediný gól.

Blšany pokračovaly i v druhém poločase v ofenzivní podívané, ale zapomínaly bránit a po několika neproměněných šancích pustily soupeře zpět od utkání. A znovu u toho byl Pospěch, který snížil po Dortově přistrčení před opuštěnou branku. Dlouho však hostujícím hráčům jejich naděje nevydržela. Ani Šelicha nechtěl zůstat pozadu za dalšími dvěma střelci dnešního utkání a také se trefil podruhé. Jeho branka stála zato: na dělovku z dvaceti metrů neměl opavský gólman šanci.

Až pak domácí začali hrát opatrněji a drželi hostující hrotové hráče v dostatečné vzdálenosti od své branky. Do útočení se už pouštěli o poznání obezřetněji a drželi potřebný dvoubrankový náskok. O ten přišli pět minut před koncem a ze zbytku utkání udělali zbytečné drama, které pro ně však mělo šťastný konec.

Přesto po utkání ruce nad hlavu vylétly až po minutové prodlevě, během níž se čekalo na konečný výsledek ze Žižkova. A pak se pod chmelnicemi začalo oslavovat, neboť záchrana je blízko.

Bývalý senátor ČSSD Miroslav Coufal se rozhodl vystoupit z nejsilnější vládní strany. Stranickou legitimaci odevzdá kvůli odvolání ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze Karla Filipa. "Zrálo to ve mně už delší dobu, ale toto byla poslední kapka," řekl ČTK Coufal, který se po předloňském odchodu z parlamentu naplno věnuje lékařské praxi. Filipa zná podle svých slov již řadu let jako slušného člověka a kompetentního odborníka. Považuje za alarmující, že se ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi (ČSSD) rozhodl vyměnit právě ředitele IKEM. Institut má podle něj mezi lékaři skvělou pověst, stejně jako Filip. Za takových okolností nemíní být ve straně spolu s člověkem, který dlouholetého šéfa IKEM odvolal.

Internetový deník novinky.cz uvedl, že Coufal opustí i zastupitelský klub ČSSD v Novém Boru na Liberecku. Coufal ČTK řekl, že zatím neví, zda vůbec zůstane členem městského zastupitelstva, kde působí již desátým rokem. Coufal vstoupil do sociální demokracie v roce 1995. Senátorem za Českolipsko byl v letech 1996 až 2002. Po neúspěchu ve volbách se vrátil k profesi lékaře. Kubinyi odvolal Filipa kvůli neúměrnému prodlužování a prodražování výstavby kardiocentra. Bývalý ředitel podle ministra také v rozporu se statutem IKEM preferoval klinickou léčbu. U některých odborníků i opozičních poslanců tato personální výměna vzbudila přinejmenším rozpaky.

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi odvolal dnes ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Karla Filipa. Zdůvodnil to neúměrným prodlužováním a prodražováním výstavby kardiocentra. Filip podle něj také v rozporu se statutem IKEM preferoval klinickou léčbu. Dočasným řízením institutu bude v pondělí pověřen docent Rudolf Poledne, který si klade za cíl dostavět kardiocentrum a posílit výzkum. "Mám příslib pana ministra, že nám pomůže, abychom dostavěli," řekl dnes ČTK Poledne. Konkurz na místo ředitele bude vyhlášen do tří týdnů. Změna v čele špičkového ústavu je jedním z prvních kroků nového ministra. Hned po své nástupu napadl ředitelku Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřinu Musílkovou, že nezvládá funkci a měla by odstoupit. Svou koncepci zdravotnictví zatím nepředložil. Dnes ministr požádal poslance o čas na její zpracování do 30. září. Filip, který stojí v čele IKEM třináct let, je přesvědčen, že v řízení institutu ani v případě jeho dostavby nepochybil. "Musím říci, že jsem velmi překvapen, že pan ministr začíná reformu na nejméně problémovém místě," komentoval své odvolání Filip. Na rozdíl od řady zařízení má IKEM dlouhodobě vyrovnané hospodaření. Ministr odmítl, že by v odvolání bylo něco osobního. Ve sněmovně dnes řekl, že nechá vypracovat analýzu hospodaření a fungování pracovišť, která přímo řídí jeho ministerstvo. Nevyloučil přitom další personální změny.