Zprávy | Z archivu rubriky


Mezinárodní organizace Amnesty International si pro svou zprávu o exportu zbraní z České republiky nezískala informace o skutečném stavu věcí. V reakci na zprávu zveřejněnou v pátek v Bruselu to ČTK řekl náměstek ministra zahraničí Jan Winkler. AI poukázala na to, že zbraně z ČR prý putují do krizových oblastí a do zemí, kde jsou porušována lidská práva, konkrétně do Jemenu a na Srí Lanku.

"Zprávu jsem neviděl. Ale to, co ke mně dolehlo, to se týká historických záležitostí, ačkoliv kritika směřuje do současnosti," řekl Winkler. "Česká republika nedávno povolila převod nadbytečných konvenčních zbraní vládám zemí, kde jsou porušována lidská práva. V roce 2000 například udělila licenci k převodu asi 16 raketometů RM-70 ze skladů české armády na Srí Lanku," uvádí AI. Do této země ČR také vyvezla na 41 tanků T-55, stejně tak zimbabwská vláda získala v roce 2000 šest raketometů RM-70, připomíná organizace. Kritizuje jako příliš měkký i Kodex EU o obchodování se zbraněmi.

Winkler poznamenal, že po vstupu ČR do Evropské unie se ministerstvo zahraničí k licencím pro obchodování se zbraněmi, udělovaným ministrem průmyslu a obchodu, vyjadřuje v krátké časové lhůtě, je schopné ověřovat certifikáty konečného uživatele zbraní a mít tak důkazy pro to, že kupec zbraně nehodlá prodat do třetí země. "Spolupracujeme s Německem, kde je databáze těchto uživatelů a posuzujeme jeho důvěryhodnost," řekl Winkler.

Řidič české dodávky s humanitární pomocí, kterého ve středu zadrželi rumunští celníci na rumunsko-moldavské hranici, stále čeká na rozhodnutí rumunské prokuratury. Rumuni řidiče podezřívají z pašování nebezpečného množství rtuti. Zadržený vůz, pojízdná zubní ambulance, patří sdružení ADRA, která veze do Moldavska humanitární pomoc, řekl ČTK mluvčí ADRA Rudolf Reitz.

Rumunská policie předala případ místní prokuratuře, která má rozhodnout, jak se bude celá událost dále vyvíjet. "Rozhodnutí padne nejdříve v pondělí. Celá věc se zatím odkládá, neboť odborníci nemají hotovou analýzu. Stávající analýza nemůže proti nám nic dokázat, protože ten podezřelý lék, přesněji ta emulze, se u nás běžně prodává v lékárně, kde jsme ji obstarávali i my," řekl dnes ČTK Reitz, jenž řídí jeden z kamionů vezoucí pomoc do moldavského Kišiněva.

Rumunská policie nechala vypracovat odbornou analýzu dvou podezřelých léků. Reitz uvedl, že v jednom případě se jedná o rtuť, která se používá při plombování zubů. Ve druhém případě rtuť obsahuje medikament používaný lékaři při umrtvení zubů. Podezřelá emulze podle mluvčího společně s amalgámem tvoří plombu, která se dává do zubních výplní. "Takže nemůže být ani radioaktivní, ani toxická, jak se v Rumunsku domnívají," poznamenal. Na seznamech zakázaných látek se podle něho nachází pouze rtuť, která má červenou barvu.