Zprávy | Z archivu rubriky


Fotbalová první liga vrcholí a před posledním kolem je v ní ještě řada nejasností, o nichž se bude rozhodovat během sobotních osmi zápasů. V šesti případech se fanoušci mohou těšit, že ještě o něco půjde; ve hře jsou pohárová umístění i záchrana. Nevyslovenou otázkou zůstává, zda po 30. kole bude možno konečnou tabulku považovat za uzavřenou. Stále totiž není jisté, jak konečné výsledky soutěže ovlivní současná úplatkářská aféra.

Jen na první pohled postrádá dramatickou zápletku boj o druhé místo, které může být jízdenkou na cestě pro milionové sumy z Ligy mistrů. Spartě však stačí uhrát v domácí souboji s Jabloncem bod k tomu, aby se mohla radovat na úkor třetí Olomouce.

Olomouci stačí s poslední Plzní i remíza k udržení třetí pozice, ale Sigma na to nechce sázet, vždyť ve hře je i druhé místo. "Soupeře nepodceníme, ale Viktoria může hrát bez nervů a uvolněně," upozornil na rozdílný přístup k utkání trenér Petr Uličný. Plzeňská Viktoria po roce stráveném v nejvyšší soutěži opět míří do druhé ligy.

Oba týmy mají o co hrát v libereckém utkání. Hosté ze Žižkova by si to však s Libercem určitě rádi vyměnili, protože pro ně může být zápas na nějaký čas posledním prvoligovým soubojem. Viktoria potřebuje k udržení naděje vyhrát, což se jí však na půdě Slovanu ještě nikdy nepodařilo. Žižkov se přijede bít o poslední naději. "Do Liberce nepojedeme odevzdaní a pokusíme se o nemožné. Musíme vyhrát a pak teprve čekat na ostatní výsledky," neztrácel víru trenér Günter Bittengel.

Souboj Synot - Blšany připomene podzimní příbramský duel, kolem něhož se zrodil rozsáhlý korupční skandál. A tak domácí místo pohodové nálady z výsledků dál deptá stupňující se tlak s aférou spojený. "Svými výkony na hřišti musíme dokázat, že vyhráváme normální cestou," uvedl trenér Karel Jarolím. Hosté odmítají spoléhat na zprávy z jiných stadionů. "Chceme si záchranu uhrát na trávníku, máme to ve své moci."

Příbram si prvoligovou příslušnost zajistila před týdnem, ale přijede Brno, které je ještě nad propastí. K jistotě potřebují hosté bod, remízou přitom skončily tři poslední vzájemné duely. Jenže Marila moravskému klubu nehodlá jeho roli usnadnit. "Musíme soupeře donutit k chybám a rozloučit se s diváky výhrou a pěkným fotbalem," přál si trenér František Kopač.

Na souboji Teplice - Zlín je nejzajímavější loučení trenéra hostů Vlastimila Marečka, který od příští sezony bude působit právě na teplických Stínadlech. "Je to zvláštní situace pro nás i pro ně," usmíval se domácí sportovní ředitel Jiří Nevrlý, který převzal mužstvo po odchodu trenéra Straky do Sparty pouze na závěr ligy. "Jsem profesionál a před zápasem v Teplicích mě v tuto chvíli nezajímá nic jiného než úspěch Zlína," tvrdil před cestou na sever Čech Mareček.

Papírově nejde o nic ani v Opavě, přesto bude na derby s Ostravou vyprodáno. Opava na svém stadionu neporazila Baník už osm let, ovšem příjezd mistra vzedmul ve slezské metropoli velkou vlnu diváckého zájmu a už od úterý jsou všechny lístky rozebrány. Utkání proto budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření. Baník může zápas pojmout jako přípravu na úterní finále Poháru ČMFS.

V zápase České Budějovice - Slavia půjde sice jen o teoretický posun slávistů na bronzovou příčku, ale i domácí mají co se svými fanoušky po zápase oslavovat, neboť za sebou mají vydařenou sezonu. Oba trenéři slibují atraktivní podívanou. "My máme motivaci dostat se na sedmé místo před Zlín a vylepšit už tak velký letošní úspěch," pochvaloval si současné postavení trenér Pavel Tobiáš.

Mezinárodní organizace Amnesty International si pro svou zprávu o exportu zbraní z České republiky nezískala informace o skutečném stavu věcí. V reakci na zprávu zveřejněnou v pátek v Bruselu to ČTK řekl náměstek ministra zahraničí Jan Winkler. AI poukázala na to, že zbraně z ČR prý putují do krizových oblastí a do zemí, kde jsou porušována lidská práva, konkrétně do Jemenu a na Srí Lanku.

"Zprávu jsem neviděl. Ale to, co ke mně dolehlo, to se týká historických záležitostí, ačkoliv kritika směřuje do současnosti," řekl Winkler. "Česká republika nedávno povolila převod nadbytečných konvenčních zbraní vládám zemí, kde jsou porušována lidská práva. V roce 2000 například udělila licenci k převodu asi 16 raketometů RM-70 ze skladů české armády na Srí Lanku," uvádí AI. Do této země ČR také vyvezla na 41 tanků T-55, stejně tak zimbabwská vláda získala v roce 2000 šest raketometů RM-70, připomíná organizace. Kritizuje jako příliš měkký i Kodex EU o obchodování se zbraněmi.

Winkler poznamenal, že po vstupu ČR do Evropské unie se ministerstvo zahraničí k licencím pro obchodování se zbraněmi, udělovaným ministrem průmyslu a obchodu, vyjadřuje v krátké časové lhůtě, je schopné ověřovat certifikáty konečného uživatele zbraní a mít tak důkazy pro to, že kupec zbraně nehodlá prodat do třetí země. "Spolupracujeme s Německem, kde je databáze těchto uživatelů a posuzujeme jeho důvěryhodnost," řekl Winkler.

Řidič české dodávky s humanitární pomocí, kterého ve středu zadrželi rumunští celníci na rumunsko-moldavské hranici, stále čeká na rozhodnutí rumunské prokuratury. Rumuni řidiče podezřívají z pašování nebezpečného množství rtuti. Zadržený vůz, pojízdná zubní ambulance, patří sdružení ADRA, která veze do Moldavska humanitární pomoc, řekl ČTK mluvčí ADRA Rudolf Reitz.

Rumunská policie předala případ místní prokuratuře, která má rozhodnout, jak se bude celá událost dále vyvíjet. "Rozhodnutí padne nejdříve v pondělí. Celá věc se zatím odkládá, neboť odborníci nemají hotovou analýzu. Stávající analýza nemůže proti nám nic dokázat, protože ten podezřelý lék, přesněji ta emulze, se u nás běžně prodává v lékárně, kde jsme ji obstarávali i my," řekl dnes ČTK Reitz, jenž řídí jeden z kamionů vezoucí pomoc do moldavského Kišiněva.

Rumunská policie nechala vypracovat odbornou analýzu dvou podezřelých léků. Reitz uvedl, že v jednom případě se jedná o rtuť, která se používá při plombování zubů. Ve druhém případě rtuť obsahuje medikament používaný lékaři při umrtvení zubů. Podezřelá emulze podle mluvčího společně s amalgámem tvoří plombu, která se dává do zubních výplní. "Takže nemůže být ani radioaktivní, ani toxická, jak se v Rumunsku domnívají," poznamenal. Na seznamech zakázaných látek se podle něho nachází pouze rtuť, která má červenou barvu.