Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ODS Mirek Topolánek vyjádřil rozhořčení nad počínáním nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Na tiskové konferenci v Kladně na její adresu poznamenal, že pokud bude jeho strana u moci, Benešová nebude nejvyšší státní zástupkyní. "Kdybych s tím mohl něco dělat, v úřadu bych ji jistě nenechal," řekl. Předsedu občanských demokratů pobouřily zejména výroky Benešové v médiích. Za obzvlášť skandální považuje výrok o zkorumpovanosti komunálních politiků. "Vyzývám paní Benešovou, aby těchto mediálních afér nechala," reagoval Topolánek na rozhovor uveřejněný v Hospodářských novinách, kde Benešová řekla, že těžiště korupce je nyní v komunální sféře skoro v každém větším městě a že se někteří starostové chovají jako gubernátoři. "Tímto výrokem urazila téměř 6000 starostů," uvedl předseda ODS. Podobné výroky navíc považuje před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu za nanejvýš neomalené. Benešová podle něj vstupuje do případů, které ještě nejsou uzavřeny. "Je nepřijatelné, aby vstupovala do případu a ovlivňovala tak veřejnost," řekl Topolánek.

Policie podle Hospodářských novin v současnosti vyšetřuje hospodaření městských a obecních úřadů. Výsledkem je trestní stíhání šesti starostů či místostarostů. Obvinění z korupce padlo i na bývalého místostarostu třetího plzeňského obvodu a bývalého člena ODS Radima Kopáčka, který podle policistů přijímal úplatky za přidělování městských bytů. Benešová ale v poslední době komentovala i korupční skandály v nejvyšší fotbalové lize, na kterých podle ní nesou podíl viny i starostové.

Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda. Benešová je ve funkci od roku 1999.

Exprezident Václav Havel zcela nesouhlasí s některými kroky svého nástupce Václava Klause. V eurovolbách by dal hlas Unii svobody, Evropským demokratům nebo Straně zelených. Bylo mu líto českých hokejistů, kteří byli vyřazeni ve čtvrtfinále světového šampionátu, ale je mu cizí náhražkovité vlastenectví. Rád by se vrátil ke psaní divadelních her. Václav Havel to řekl v rozhovoru pro sobotní deník Právo.

Václav Havel není přesvědčen, že všechny kroky prezidenta Václava Klause byly správné. S výhradami se vyjadřuje především o jeho postoji k Ústavnímu soudu a vetu zákona o DPH. "Myslím, že Václav Klaus nikdy nebyl velkým přítelem Ústavního soudu," řekl Havel Právu. Podle jeho názoru prezident Klaus nepředjenával tak jako on návrhy kandidátů na ústavní soudce, než je oficiálně navrhl sněmovně. "Myslím, že tentokrát ty návrhy předjednány nebyly a nejednou měly i přídech určité provokace," řekl exprezident deníku. Zároveň potvrdil, že před svým odchodem z úřadu zanechal na Hradě seznam asi 50 vhodných kandidátů na funkci ústavního soudce, který měl ulehčit výběr nové hlavě státu. "Mám dojem, že k těmto našim podkladům nebylo přihlédnuto," podotkl Havel.

V případě prezidentova veta k zákonu o DPH mu pak "vadilo zdůvodnění, že je zapotřebí se zamyslet a zjistit, co je v něm dobré a co sporné". "Přitom bylo jasné, že na žádnou diskusi už není čas, stíhaly se hodiny. Evidentně jediným účelem veta bylo zkomplikovat vládě život," domnívá se Havel. Zdůraznil ale, že prezident může a musí práva veta odpovědně využívat. Důležité však prý je, jakými kritérii a motivy se při tom řídí.

K preferencím současných parlamentních stran Havel poznamenal, že vypovídá o stavu společnosti, o jejím naladění a jejích prioritách, což je podstatou demokracie. On sám by však v eurovolbách nevolil ODS a KSČM, ale spíše Unii svobody, Evropské demokraty nebo Stranu zelených. "Jakousi rezervovanou podporu u mě mají i lidovci a někteří jednotliví sociální demokraté i jednotliví příslušníci ODS," doplnil Havel.

V závěru svého rozhovoru bývalý prezident deníku řekl, že je mu líto českých hokejistů, kteří byli náhodně vyřazeni z hokejového mistrovství světa. Zdůraznil ale, že je mu cizí náhražkovité vlastenectví "všech těch hospodských fotrů, kteří si ani nedovedou stoupnout na brusle a kteří si mysleli, že když to chlapci vyhrají, tak budou sami mistry světa". "Celý ten bombastický rozruch, který byl kolem nové arény a kolem toho, že musíme vyhrát mi byl z duše protivný," uzavřel Havel.

Exprezident také nepovažuje za vhodné, aby se výraznějším způsobem zapojoval a vyjadřoval k politickému dění. Zato by se rád vrátil ke svým původním zájmům. "Rád bych napsal ještě něco pro divadlo, rád bych se víc angažoval v mezinárodním měřítku za lidská práva," prozradil Právu Havel.

Pražský kriminalista Jiří Čermák obviněný z přijímání úplatku a zneužívání pravomocí veřejného činitele se v pátek u Obvodního soudu pro Prahu 3 ke svým činům v podstatě doznal. Připustil, že od jednoho podezřelého muže přijal na začátku letošního ledna částku 50.000 korun. "Bylo to moje pochybení..., byl jsem v tu dobu v tíživé situaci," řekl před soudem. Trvá však na tom, že peníze mu muž nabídl.

Marek Vodňanský, kterého v tu dobu policie podezírala z účasti na rozsáhlých podvodech, dal kriminalistovi peníze údajně proto, aby nemusel do vazby. Po sdělení obvinění mu Čermák a další vyšetřovatel Pavel Kotrbáček údajně naznačili, že se možná nevyhne vazebnímu stíhání. "Ptal jsem se obou, jak se vazbě vyhnout," vypověděl bývalý manažer realitní firmy Vodňanský. Čermák mu prý řekl, že to je drahá záležitost. "Stojí to asi 500.000 korun až 300.000 korun soudu, něco pro státního zástupce, zbytek pro ně (Čermáka a Kotrbáčka), řekl mi," uvedl svědek. Nabídl však pouze 50.000 korun, víc prý na účtu neměl.

Státní zastupitelství nakonec rozhodlo, že Vodňanský do vazby nepůjde. Po Vánocích nabídku úplatku oznámil a Inspekce ministra vnitra jeho další komunikaci s Čermákem monitorovala. Počátkem ledna bylo zastaveno i jeho stíhání. Peníze ale kriminalista vyžadoval dál, prý za "vstřícný přístup policie". S Vodňanským se nakonec sešel a peníze, které již byly označené inspekcí, převzal. Krátce nato začalo jeho trestní stíhání. Na svobodě stíhanému policistovi hrozí dva roky až osm let vězení.

České televizi vadí Senátem schválený zákaz přesouvání reklamy na sledovanější program. Podle vedení televize to spolu s plánovaným omezením času na reklamu o pětinu bude mít "zásadní negativní důsledky jak pro charakter vysílání České televize, tak pro její finanční situaci". ČTK o tom informoval mluvčí veřejnoprávní televize Martin Krafl.

Omezení reklamy ve veřejnoprávní televizi schválili v novele zákona o koncesionářských poplatcích poslanci koncem března; senátoři k tomu ve čtvrtek přidali zákaz přesouvání nevyužitého času pro reklamu a teleshopping z jednoho programu na druhý, byť s tím ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) nesouhlasil. Podle něj to nahrává komerčním televizím.

Novela by měla televizní poplatky od července zvýšit ze 75 na 100 korun měsíčně, čímž se podle veřejnoprávní televize její příjmy zvednou přibližně o 700 milionů korun ročně. "Snížení rozsahu reklamy a omezení jejího použití za navržených podmínek by zároveň znamenalo snížení ročních výnosů až o 400 milionů korun," uvedl mluvčí. Podle něj se tak nevyrovná ani vliv inflace za dobu platnosti stávající úrovně televizního poplatku.

Nutnost zařadit reklamu i do vysílání méně sledovaného programu ČT2, který je zaměřen na náročnější pořady, dokumentární tvorbu a sportovní přenosy, by znamenala jeho komercionalizaci, uvedl mluvčí. "Z těchto důvodů je vedení České televize přesvědčeno, že navržená změna reklamního limitu neodpovídá smyslu a obsahu pojmu vysílání veřejné služby," dodal.

Česká republika se podle premiéra Vladimíra Špidly nehodlá zúčastnit "daňových závodů" ve snižování daní v Evropě. Tyto závody mohou podle něho přinést pouze krátkodobé a nakonec pomíjivé konkurenční výhody pro několik zemí, které tyto závody zahájily. "Výsledkem takových závodů není nic jiného než zdestruované veřejné služby a systém sociální ochrany. A tyto státy na ně již po neuvážených experimentech ve snižování daní prostě nebudou mít," řekl Špidla v Poslanecké sněmovně, kde reagoval na dotazy opozice, jež se týkaly daňového dumpingu.

Podle Špidly neznamená neuvážené snižování daní nic jiného než rozrušení sociální koheze společnosti, prohloubení příjmové a majetkové polarizace společnosti a růst chudoby. Za naprosto neudržitelnou označil tezi, kterou spojil s opoziční ODS a podle níž vedou nízké daně k rozvoji "úžasné prosperity". "Ideologická úvaha o obecném dobru z nízkých daní je úvahou pouze ideologickou, jejímž cílem je vytvořit výhody pouze pro omezený rozsah podnikatelů a omezený rozsah členů společnosti," prohlásil.

Špidla uvedl, že Česko ve své daňové politice daňový dumping neprovádí. "Lze konstatovat, že naše daňová politika je srovnatelná s daňovou politikou ekonomicky vyspělých zemí. EU již harmonizuje sazby daně z přidané hodnoty v rozpětí od 15 do 25 procent. Přímé daně si však zatím každá země určuje sama. Německý kancléř Gerhard Schröder v poslední době několikrát kritizoval nízké firemní daně v zemích východní Evropy, které takovým způsobem lákají investice ze západu.

Fotbalová první liga vrcholí a před posledním kolem je v ní ještě řada nejasností, o nichž se bude rozhodovat během sobotních osmi zápasů. V šesti případech se fanoušci mohou těšit, že ještě o něco půjde; ve hře jsou pohárová umístění i záchrana. Nevyslovenou otázkou zůstává, zda po 30. kole bude možno konečnou tabulku považovat za uzavřenou. Stále totiž není jisté, jak konečné výsledky soutěže ovlivní současná úplatkářská aféra.

Jen na první pohled postrádá dramatickou zápletku boj o druhé místo, které může být jízdenkou na cestě pro milionové sumy z Ligy mistrů. Spartě však stačí uhrát v domácí souboji s Jabloncem bod k tomu, aby se mohla radovat na úkor třetí Olomouce.

Olomouci stačí s poslední Plzní i remíza k udržení třetí pozice, ale Sigma na to nechce sázet, vždyť ve hře je i druhé místo. "Soupeře nepodceníme, ale Viktoria může hrát bez nervů a uvolněně," upozornil na rozdílný přístup k utkání trenér Petr Uličný. Plzeňská Viktoria po roce stráveném v nejvyšší soutěži opět míří do druhé ligy.

Oba týmy mají o co hrát v libereckém utkání. Hosté ze Žižkova by si to však s Libercem určitě rádi vyměnili, protože pro ně může být zápas na nějaký čas posledním prvoligovým soubojem. Viktoria potřebuje k udržení naděje vyhrát, což se jí však na půdě Slovanu ještě nikdy nepodařilo. Žižkov se přijede bít o poslední naději. "Do Liberce nepojedeme odevzdaní a pokusíme se o nemožné. Musíme vyhrát a pak teprve čekat na ostatní výsledky," neztrácel víru trenér Günter Bittengel.

Souboj Synot - Blšany připomene podzimní příbramský duel, kolem něhož se zrodil rozsáhlý korupční skandál. A tak domácí místo pohodové nálady z výsledků dál deptá stupňující se tlak s aférou spojený. "Svými výkony na hřišti musíme dokázat, že vyhráváme normální cestou," uvedl trenér Karel Jarolím. Hosté odmítají spoléhat na zprávy z jiných stadionů. "Chceme si záchranu uhrát na trávníku, máme to ve své moci."

Příbram si prvoligovou příslušnost zajistila před týdnem, ale přijede Brno, které je ještě nad propastí. K jistotě potřebují hosté bod, remízou přitom skončily tři poslední vzájemné duely. Jenže Marila moravskému klubu nehodlá jeho roli usnadnit. "Musíme soupeře donutit k chybám a rozloučit se s diváky výhrou a pěkným fotbalem," přál si trenér František Kopač.

Na souboji Teplice - Zlín je nejzajímavější loučení trenéra hostů Vlastimila Marečka, který od příští sezony bude působit právě na teplických Stínadlech. "Je to zvláštní situace pro nás i pro ně," usmíval se domácí sportovní ředitel Jiří Nevrlý, který převzal mužstvo po odchodu trenéra Straky do Sparty pouze na závěr ligy. "Jsem profesionál a před zápasem v Teplicích mě v tuto chvíli nezajímá nic jiného než úspěch Zlína," tvrdil před cestou na sever Čech Mareček.

Papírově nejde o nic ani v Opavě, přesto bude na derby s Ostravou vyprodáno. Opava na svém stadionu neporazila Baník už osm let, ovšem příjezd mistra vzedmul ve slezské metropoli velkou vlnu diváckého zájmu a už od úterý jsou všechny lístky rozebrány. Utkání proto budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření. Baník může zápas pojmout jako přípravu na úterní finále Poháru ČMFS.

V zápase České Budějovice - Slavia půjde sice jen o teoretický posun slávistů na bronzovou příčku, ale i domácí mají co se svými fanoušky po zápase oslavovat, neboť za sebou mají vydařenou sezonu. Oba trenéři slibují atraktivní podívanou. "My máme motivaci dostat se na sedmé místo před Zlín a vylepšit už tak velký letošní úspěch," pochvaloval si současné postavení trenér Pavel Tobiáš.