Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ODS Mirek Topolánek vyjádřil rozhořčení nad počínáním nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Na tiskové konferenci v Kladně na její adresu poznamenal, že pokud bude jeho strana u moci, Benešová nebude nejvyšší státní zástupkyní. "Kdybych s tím mohl něco dělat, v úřadu bych ji jistě nenechal," řekl. Předsedu občanských demokratů pobouřily zejména výroky Benešové v médiích. Za obzvlášť skandální považuje výrok o zkorumpovanosti komunálních politiků. "Vyzývám paní Benešovou, aby těchto mediálních afér nechala," reagoval Topolánek na rozhovor uveřejněný v Hospodářských novinách, kde Benešová řekla, že těžiště korupce je nyní v komunální sféře skoro v každém větším městě a že se někteří starostové chovají jako gubernátoři. "Tímto výrokem urazila téměř 6000 starostů," uvedl předseda ODS. Podobné výroky navíc považuje před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu za nanejvýš neomalené. Benešová podle něj vstupuje do případů, které ještě nejsou uzavřeny. "Je nepřijatelné, aby vstupovala do případu a ovlivňovala tak veřejnost," řekl Topolánek.

Policie podle Hospodářských novin v současnosti vyšetřuje hospodaření městských a obecních úřadů. Výsledkem je trestní stíhání šesti starostů či místostarostů. Obvinění z korupce padlo i na bývalého místostarostu třetího plzeňského obvodu a bývalého člena ODS Radima Kopáčka, který podle policistů přijímal úplatky za přidělování městských bytů. Benešová ale v poslední době komentovala i korupční skandály v nejvyšší fotbalové lize, na kterých podle ní nesou podíl viny i starostové.

Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda. Benešová je ve funkci od roku 1999.

Exprezident Václav Havel zcela nesouhlasí s některými kroky svého nástupce Václava Klause. V eurovolbách by dal hlas Unii svobody, Evropským demokratům nebo Straně zelených. Bylo mu líto českých hokejistů, kteří byli vyřazeni ve čtvrtfinále světového šampionátu, ale je mu cizí náhražkovité vlastenectví. Rád by se vrátil ke psaní divadelních her. Václav Havel to řekl v rozhovoru pro sobotní deník Právo.

Václav Havel není přesvědčen, že všechny kroky prezidenta Václava Klause byly správné. S výhradami se vyjadřuje především o jeho postoji k Ústavnímu soudu a vetu zákona o DPH. "Myslím, že Václav Klaus nikdy nebyl velkým přítelem Ústavního soudu," řekl Havel Právu. Podle jeho názoru prezident Klaus nepředjenával tak jako on návrhy kandidátů na ústavní soudce, než je oficiálně navrhl sněmovně. "Myslím, že tentokrát ty návrhy předjednány nebyly a nejednou měly i přídech určité provokace," řekl exprezident deníku. Zároveň potvrdil, že před svým odchodem z úřadu zanechal na Hradě seznam asi 50 vhodných kandidátů na funkci ústavního soudce, který měl ulehčit výběr nové hlavě státu. "Mám dojem, že k těmto našim podkladům nebylo přihlédnuto," podotkl Havel.

V případě prezidentova veta k zákonu o DPH mu pak "vadilo zdůvodnění, že je zapotřebí se zamyslet a zjistit, co je v něm dobré a co sporné". "Přitom bylo jasné, že na žádnou diskusi už není čas, stíhaly se hodiny. Evidentně jediným účelem veta bylo zkomplikovat vládě život," domnívá se Havel. Zdůraznil ale, že prezident může a musí práva veta odpovědně využívat. Důležité však prý je, jakými kritérii a motivy se při tom řídí.

K preferencím současných parlamentních stran Havel poznamenal, že vypovídá o stavu společnosti, o jejím naladění a jejích prioritách, což je podstatou demokracie. On sám by však v eurovolbách nevolil ODS a KSČM, ale spíše Unii svobody, Evropské demokraty nebo Stranu zelených. "Jakousi rezervovanou podporu u mě mají i lidovci a někteří jednotliví sociální demokraté i jednotliví příslušníci ODS," doplnil Havel.

V závěru svého rozhovoru bývalý prezident deníku řekl, že je mu líto českých hokejistů, kteří byli náhodně vyřazeni z hokejového mistrovství světa. Zdůraznil ale, že je mu cizí náhražkovité vlastenectví "všech těch hospodských fotrů, kteří si ani nedovedou stoupnout na brusle a kteří si mysleli, že když to chlapci vyhrají, tak budou sami mistry světa". "Celý ten bombastický rozruch, který byl kolem nové arény a kolem toho, že musíme vyhrát mi byl z duše protivný," uzavřel Havel.

Exprezident také nepovažuje za vhodné, aby se výraznějším způsobem zapojoval a vyjadřoval k politickému dění. Zato by se rád vrátil ke svým původním zájmům. "Rád bych napsal ještě něco pro divadlo, rád bych se víc angažoval v mezinárodním měřítku za lidská práva," prozradil Právu Havel.

Mezinárodní organizace Amnesty International si pro svou zprávu o exportu zbraní z České republiky nezískala informace o skutečném stavu věcí. V reakci na zprávu zveřejněnou v pátek v Bruselu to ČTK řekl náměstek ministra zahraničí Jan Winkler. AI poukázala na to, že zbraně z ČR prý putují do krizových oblastí a do zemí, kde jsou porušována lidská práva, konkrétně do Jemenu a na Srí Lanku.

"Zprávu jsem neviděl. Ale to, co ke mně dolehlo, to se týká historických záležitostí, ačkoliv kritika směřuje do současnosti," řekl Winkler. "Česká republika nedávno povolila převod nadbytečných konvenčních zbraní vládám zemí, kde jsou porušována lidská práva. V roce 2000 například udělila licenci k převodu asi 16 raketometů RM-70 ze skladů české armády na Srí Lanku," uvádí AI. Do této země ČR také vyvezla na 41 tanků T-55, stejně tak zimbabwská vláda získala v roce 2000 šest raketometů RM-70, připomíná organizace. Kritizuje jako příliš měkký i Kodex EU o obchodování se zbraněmi.

Winkler poznamenal, že po vstupu ČR do Evropské unie se ministerstvo zahraničí k licencím pro obchodování se zbraněmi, udělovaným ministrem průmyslu a obchodu, vyjadřuje v krátké časové lhůtě, je schopné ověřovat certifikáty konečného uživatele zbraní a mít tak důkazy pro to, že kupec zbraně nehodlá prodat do třetí země. "Spolupracujeme s Německem, kde je databáze těchto uživatelů a posuzujeme jeho důvěryhodnost," řekl Winkler.

Řidič české dodávky s humanitární pomocí, kterého ve středu zadrželi rumunští celníci na rumunsko-moldavské hranici, stále čeká na rozhodnutí rumunské prokuratury. Rumuni řidiče podezřívají z pašování nebezpečného množství rtuti. Zadržený vůz, pojízdná zubní ambulance, patří sdružení ADRA, která veze do Moldavska humanitární pomoc, řekl ČTK mluvčí ADRA Rudolf Reitz.

Rumunská policie předala případ místní prokuratuře, která má rozhodnout, jak se bude celá událost dále vyvíjet. "Rozhodnutí padne nejdříve v pondělí. Celá věc se zatím odkládá, neboť odborníci nemají hotovou analýzu. Stávající analýza nemůže proti nám nic dokázat, protože ten podezřelý lék, přesněji ta emulze, se u nás běžně prodává v lékárně, kde jsme ji obstarávali i my," řekl dnes ČTK Reitz, jenž řídí jeden z kamionů vezoucí pomoc do moldavského Kišiněva.

Rumunská policie nechala vypracovat odbornou analýzu dvou podezřelých léků. Reitz uvedl, že v jednom případě se jedná o rtuť, která se používá při plombování zubů. Ve druhém případě rtuť obsahuje medikament používaný lékaři při umrtvení zubů. Podezřelá emulze podle mluvčího společně s amalgámem tvoří plombu, která se dává do zubních výplní. "Takže nemůže být ani radioaktivní, ani toxická, jak se v Rumunsku domnívají," poznamenal. Na seznamech zakázaných látek se podle něho nachází pouze rtuť, která má červenou barvu.