Zprávy | Z archivu rubriky


Českou republiku v první půli června navštíví veteráni druhé světové války z britského Královského letectva (RAF). Osmadvacet bývalých příslušníků RAF zavítá mimo jiné na Vojenskou akademii v Brně a zúčastní se vzpomínkových akcí u příležitosti výročí konce druhé světové války. ČTK to v pondělí sdělil Petr Majer z tiskové a informační služby ministerstva. Ministerstvo pozvalo například předsedu Svazu letců svobodného Československa generála Františka Elstona. V říjnu 1943 při cvičném letu začal jeho letoun hořet. Ve snaze rychle vyskočit mu bránila zaseknutá kabina. V tu chvíli mu plameny šlehaly do obličeje, který si instinktivně chránil rukama. Přitom pustil řízení a stroj začal padat. Vyskočit se mu podařilo na poslední chvíli. Padák se ale zachytil na drátech vysokého napětí. Vážně popálený neměl dost sil, aby se sám uvolnil. Naštěstí se na místě objevil místní farmář, kterého požádal o pomoc. Muž ale do něj po dopadu začal kopat, v domnění, že jde o německého parašutistu. Teprve když ho přesvědčil, že je pilotem RAF, odnesl ho do domu. Elston působil jako stíhací pilot u 313. perutě RAF. "Myslím, že česká mládež o nás vlastně skoro nic neví, pro ně jsme jen lidé, kteří si hodně dávno hráli s letadly. A co horšího, nikdo už před mladými nevzpomene, co se s námi dělo v poválečných letech," postěžoval si v připravované knize Jsi hrdý na svou zemi? aneb se známými i neznámými lidmi na vlasteneckou notu.

Za platné mají volební komisaři považovat i ty hlasovací lístky pro seskupení kandidující v evropských volbách, které mají v důsledku chyby tiskárny barevný okraj. Uznány mají být také ty hlasovací lístky, jejichž rozměry byly odříznutím barevného okraje o několik milimetrů zmenšeny. Volebním komisařům to v pondělí doporučila Státní volební komise. Lístky s barevným okrajem se podle komise objevily v deseti ze 14 krajů, lístky bez vady dostaly jen magistráty a obecní úřady v Praze a Karlovarském, Ústeckém a Zlínském kraji. Vadné lístky byly vyměněny v případech, pokud již nebyly rozeslány voličům, uvedla po jednání komise mluvčí ministerstva vnitra. Příčinou špatného tisku lístků byla technická chyba na tiskárně v kombinaci s kvalitou papíru. Pražská tiskárna Svoboda proto musela na své náklady asi 40 procent lístků z celkového počtu několika set milionů ořezat či znovu vytisknout a do pátku minulého týdne rozeslat všechny lístky bez vad. Pokud lidé nebudou spokojeni s vytištěnou podobou lístků, které mají nejpozději příští týden v úterý dostat zpravidla do svých poštovních schránek, mohou si je vyměnit ve volební místnosti. Nové lístky mohou od volebních komisařů získat také ti, kteří by je z nějakých důvodů nedostali předem. Barevný okraj lístků nebyl jedinou chybou. Průvodní letáky k volbám obsahovaly špatný letopočet - místo roku 2004 na nich byl uveden rok loňský. V Českých Budějovicích obdrželi protokoly o průběhu voleb, které tiskárna vytiskla jako vzory, nikoli jako prázdné formuláře. Museli proto dostat nové.

Předseda Evropského parlamentu (EP) Pat Cox by byl připraven kandidovat na šéfa Evropské komise, pokud by ho o to někdo požádal. Cox v pondělí rovněž v Praze vyzval Čechy, aby za necelé dva týdny přišli k volbám do Evropského parlamentu. Podle Coxe je EP jedinou přímo volenou institucí EU. "Dodělejte, co bylo loni zahájeno v úspěšném referendu," vzkázal Cox lidem. Podle něj dostane 24 českých poslanců možnost promluvit do dění v Bruselu. Pro zemi to bude nová úloha, bude moci využít své místo v srdci Evropy, dodal. Cox zdůraznil, že kandidáti by měli lidem vysvětlit, že v parlamentu se dějí zcela konkrétní věci, které nejsou nijak vzdálené od reálného světa. S volbami se bude volit také nové předsednictvo Evropského parlamentu, což znamená, že Cox z čela této instituce odejde. Cox v pondělí potvrdil, že by v případě nabídky kandidoval na funkci předsedy Evropské komise. "Budu připraven, ale absolutně nevím, zda mne někdo požádá," řekl. V komisi by tak vystřídal Itala Romana Prodiho. Kandidátů je však více. Šéf EP také doufá, že návrh euroústavy bude hotov do června, jak chce nyní předsedající Irsko, i když šance na úspěch jsou prý nyní tak půl na půl. Cox komentoval i výroky, které zazněly na víkendovém srazu odsunutých sudetských Němců v Norimberku. Cox si myslí, že není nutné se již dekrety zabývat. "Není to otázka pro budoucnost. Ale je to ponaučení z minulosti," řekl. Připomněl, že své k tomu již řekl i Evropský parlament na základě různých studií, které si nechal vypracovat. Podle studií dekrety nebrání členství v EU.

Město Brno urychlí veřejnou soutěž na rekonstrukci památky UNESCO - funkcionalistické vily Tugendhat. Před názorem svých právníků dá přednost stanovisku Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a vrátí zpět do tendru Atelier Tišnovka. "Abychom nezdržovali celou věc, akceptujeme názor ÚOHS a zařadíme zpět do výběru firmu, původně navrženou k vyloučení, řekl v pondělí novinářům náměstek primátora Rostislav Slavotínek. Znovu se sejde komise, která posoudí tuto nabídku a zařadí ji do příslušného pořadí ohodnocených nabídek, uvedl Slavotínek. "Toto řešení nám umožní rozhodnout velice rychle, jak je to jen možné. Věřím, že do tří týdnů by měl být materiál předložen radě k rozhodnutí," řekl náměstek. Dodal, že v případě, že by město šlo do právního sporu, oddálila by se oprava zchátralé vily o měsíce či roky. Město a antimonopolní úřad měly rozdílný názor na to, v jakém rozsahu má být poskytnuto čestné prohlášení týkající se bezúhonnosti statutárních zástupců. Názor města byl, že by měli podat čestné prohlášení všichni statutární zástupci příslušné organizace, ÚOHS však uvedl, že stačí od jednoho. Druhou stížnost Atelieru Tišnovka proti postupu brněnského magistrátu ve veřejné soutěži na rekonstrukci vily Tugendhat ÚOHS z formálních důvodů zamítl. Firma totiž nedoložila, že splnila povinnost podat návrh na přezkum tendru nejen k antimonopolnímu úřadu, ale i k zadavateli.