Zprávy | Z archivu rubriky


První skupina protichemických specialistů řecké armády, kteří budou zodpovědní za ochranu olympijských her v Aténách, ukončila v sobotu výcvik. Řekové se cvičili ve vojenském prostoru Březina u Vyškova mimo jiné i prakticky, se stopovým množství skutečných látek. Další skupina řeckých specialistů začne studovat ve Vyškově příští týden. Celkem má být proškoleno 48 specialistů.

Řečtí specialisté si prověřili nejen své odborné znalosti, ale také psychickou zátěž, kterou práce s nebezpečnými látkami přináší. Pracovali s tak vysoce nebezpečnými látkami, jako je sarin, soman, VX, yperit a lewesit. Čeští lektoři vysvětlovali otázky průzkumu, detekce a identifikace nebezpečných látek a způsoby dekontaminace jedů.

Velitel řecké jednotky, tvořené 24 chemiky a zdravotníky, podplukovník Nasos Konstantinov byl s úrovní výcviku dokonale spokojen, uvedla Majkusová. "Máme zkušenost již s nizozemskými a americkými ochrannými oděvy, takže můžeme srovnávat. České oděvy jsou velmi dobře použitelné a vojákům přinášejí pocit, že jsou pohybliví a zároveň dobře chráněni", zhodnotil české vybavení podle Majkusové řecký velitel.

Kromě výcviku Řeků v Česku je stále ve hře i možnost, že do Atén vyrazí i čeští protichemičtí specialisté, aby na místě pomohli s ochranou olympiády. Jednání o této misi se vedou mezi Řeckem a NATO; aliance české odborníky zatím o pomoc nepožádala.

Ekologickou havárii v katastru obce Oleksovice na Znojemsku má na svědomí nejspíše mazut nebo vyjetý olej. "Nebyl to naštěstí žádný jed a nejbližší vodárna je kilometr daleko," řekl ČTK starosta obce Zdeněk Koukal. Pracovníci z odboru životního prostředí ve Znojmě provedou ještě sondy. Neznámou látku, kterou dosud nezjištěný pachatel nechal vytéct v areálu bývalé obalovny firmy Colas, dále zkoumá i laboratoř.

O havárii informovaly v pátek Česká televize a zpravodajský server iDnes. Podle nich ze dvou úmyslně převrácených cisteren vyteklo asi 15.000 litrů ropných látek. Případ vyšetřuje policie, pachatel je však zatím neznámý.

"Kontaminovanou zeminu likvidovala v sobotu dvě auta s bagrem," uvedl Koukal. Odhadem deset až patnáct krychlových metrů pak odvážela specializovaná firma na skládku. Společnost Colas měla pozemek od obce v pronájmu, obalovna je však v likvidaci a nikdo v areálu nepracuje. Objekt je asi tři kilometry od Oleksovic. "Je to odvaha, přijet, urazit zámek, shodit cisterny a zase odjet," prohlásil starosta. Pachatelé podle něj ale zřejmě nepočítali s tím, že z pádem proražené nádrže chemikálie vytečou.

Násilné vniknutí do areálu podniku potvrdil médiím i ředitel závodu Jih společnosti Colas Petr Brunclík. Na rozdíl od starosty ale upozornil, že mazutu či vyjetého oleje se nikdo nepotřebuje zbavovat pokoutně. "Někdo se toho chtěl zbavit, možná z Rakouska a dostal zřejmě i slušně zaplaceno," uzavřel Koukal.

V relativně bezpečném prostředí se v současné době nachází Česká republika. Uvádí to Vojenská strategie ČR, kterou ve středu projedná vláda. V rámci Severoatlantické aliance mají vojáci své úkoly při přípravě společné obrany proti napadení a zvyšují své schopnosti i výstavbou jednotek, zařazených do sil rychlé reakce NATO, tedy protichemických specialistů. Češi se také aktivně podílí v integrovaném sytému protivzdušné obrany NATO (NATINEADS). Pro jednotky zapojené do aliančních sil rychlé reakce, které podléhají aliančnímu velení, chce vláda od parlamentu předem souhlas s jejím vysláním do zahraničí.

V případě budoucích evropských sil, takzvaných bojových skupin, by bylo vyslání spojeno s přesnou specifikací jednotky a financování. Česko původně ideu bojových skupin odmítalo, nyní není proti. Síly EU jsou podle Vojenské strategie budovány jako "kompatibilní a komplementární se silami NATO".

V zahraničí má být Česko podle dokumentu schopno účastnit v jedné alianční, unijní nebo koaliční operaci na prosazení míru 3000 lidí po půl roku bez rotace, a to od roku 2007 nebo ekvivalentním prvkem letectva po dobu maximálně tří měsíců bez rotace. To až po roce 2010.

Jinou možností je účast v mírové operaci až praporem do 1000 osob nebo odpovídajícím prvkem letectva s rotací po šesti měsících. Současně je možná účast až 250 vojáků v druhé, následně vzniklé a paralelně probíhající operaci nejvýše po půl roku.

Do humanitárních a záchranných operací v zahraničí poskytnou podle Vojenské strategie ozbrojené síly maximálně rotu do 250 osob, účelově postavenou pro konkrétní situaci. Pro přepravu humanitární pomoci a osob do zahraničí, postižených následky živelních pohrom, havárií a násilných činností, mohou ozbrojené síly nabídnout dopravní letadla.

Policejní řidič, který údajně vezl ministra vnitra Stanislava Grosse a ujel vysokou rychlostí automobilu novinářů z Mladé fronty Dnes, kteří ho sledovali, jednal v souladu s právními předpisy. Když zjistil, že vozidlo někdo sleduje, byla dokonce jeho povinnost zvýšit rychlost a pronásledovatele setřást. Nemohl přece vědět, že jde o novináře, řekl ČTK ministr.

Podle Grosse je "jiný právní stav u civilního řidiče kteréhokoli ministra a u řidiče policie ochranné služby, která chrání ústavní činitele". "Policejní řidič může na rozdíl od civilního řidiče zvýšit rychlost, když zjistí, že vůz někdo sleduje," vysvětloval. "Každý člověk přece ví i z filmu, že když někdo má policejní ochranu a ta policejní ochrana zjistí, že ji někdo sleduje, tak prostě ta policejní ochrana musí konat. Kdyby ten řidič jel padesátikilometrovou rychlostí a nedělal nic, tak bude po právu potrestaný podle služebních předpisů, že nekonal v souladu se zákonem a předpisy," rozčiloval se šéf vnitra.

Právníci a politici ale mají na tento případ různé názory. Podle známého pražského advokáta Tomáše Sokola je po právní stránce za jízdu automobilu vždy zodpovědný jeho řidič. V případu údajného porušování dopravních předpisů tak vina podle něj neleží na ministrovi, ale pouze na řidiči.

"Nadřízený nemůže za žádné situace tomu řidiči přikázat, aby porušoval pravidla silničního provozu," řekl ČTK Sokol. Zdůraznil, že se to netýká pouze rychlosti, ale i technického stavu vozidla. Výjimka podle něj nastává pouze v případě, kdy posádka vozu zapne maják a sirénu. "Pak se na ně některá ustanovení nevztahují," dodal právník.

Informace o porušování předpisů vozu ministra vnitra přinesla Mladá fronta Dnes. Podle jejích redaktorů Grossův automobil několikrát překročil povolenou rychlost. "Maják spuštěný nebyl," řekl ČTK Jiří Kubík z domácí redakce listu.