Zprávy | Z archivu rubriky


Vysoké preference dvou sdružení nezávislých kandidátů v průzkumech před volbami do Evropského parlamentu jsou podle politologů důsledkem neexistence silné liberální strany ve středu české politické scény. Politologové ale zároveň upozorňují na to, že výsledky voleb se od průzkumů mohou lišit - respondentům, agenturám i politickým stranám totiž s volbami do Evropského parlamentu chybí zkušenosti.

"Evropské volby jsou do značné míry specifické. Velmi často se i v Evropské unii mají šanci prosadit i strany, které v domácí politice jsou v zásadě marginální," poznamenal politolog Daniel Kunštát. Takové strany totiž podle něj těží z toho, že k evropským volbám chodí méně lidí, kteří navíc přesně nevědí, co od zvolených požadují. "Velmi často se také lidé skrze evropské volby vyjadřují k domácí politice a staví se do opozice proti všem politickým stranám," dodal. Obě sdružení nezávislých se podle něj dají zařadit do politického středu. Nezávislé vede senátor Vladimír Železný, Sdružení nezávislých spolu s Evropskými demokraty Josef Zieleniec. Tyto dvě kandidátky podle něj nejvíce voličů přebírají vládní sociální demokracii a Unii svobody-DEU.

Také Bohumil Doležal se domnívá, že po Unii svobody zbyla "veliká díra a bezprizorní, dezorientovaní voliči pod vlivem 'havlovských' teorií o pravdě a lásce a nepolitické politice". Tito voliči hledají, koho volit, a ze současné nabídky velkých stran nemají nikoho, kdo by je přitahoval. Druhou věcí je, že voliči nemají přesné požadavky na subjekt, který by chtěli do Evropského parlamentu poslat. "A ti nezávislí jsou tak mlhaví, že si do nich člověk může promítnout svá libovolná přání a tužby," uvedl. Svou roli hraje i "vžitá česká představa, že politika je svinstvo a nezávislí jsou méně političtí než politické strany".

Politolog Tomáš Lebeda ale upozorňuje na to, že průzkumy před evropskými volbami mohou být zrádné. "Můj osobní názor je, že řada lidí, která se identifikuje s těmito hnutími nezávislých, nakonec třeba volit vůbec nepřijde. Prostě nevím, nemáme zkušenost s voličským chováním v evropských volbách," tvrdí. Evropští voliči i podle něj příliš dobře nevědí, co je posláním Evropského parlamentu, a proto jim ta soutěž nepřijde důležitá. "Proto tedy nevolí standardní politické strany, ale vybírají si sympatické osobnosti," vysvětlil. Dalším vysvětlením může být celostátní kandidátka, a tudíž i velmi důležitá role jejího charismatického lídra, jakým je Vladimír Železný.

Češi podle většiny posledních průzkumů veřejného mínění vyberou 11. a 12. června své první evropské poslance mezi kandidáty jen šesti z 31 politických uskupení. Suverénní vítězství průzkumy předvídají u ODS, za níž by měly s přibližně deseti- až patnáctiprocentní ztrátou následovat KSČM a ČSSD. Překročení pětiprocentní hranice průzkumy předpovídají ještě u KDU-ČSL, hnutí Nezávislí a Sdružení nezávislých spolu s Evropskými demokraty.

Letošní třicátý ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti, který se uskuteční od 23. července do 1. srpna, nabídne poprvé v historii této přehlídky ve velkých sálech překlad do angličtiny. "Vytvoříme tak předpoklad návštěvy pro zahraniční zájemce," řekl ČTK organizátor Jiří Králík. Na jubilejním ročníku podle něj potvrdili účast například přední britský spisovatel a dramatik Tom Stoppard, který se narodil jako Tomáš Straussler v roce 1937 v židovské rodině ve Zlíně, a zakládající členové dnes již neexistující komediální skupiny Monty Python Terry Jones a Terry Gilliam. "Jubilejní Letní filmová škola bude pohádková," slíbil Králík a dodal, že program nabídne standardně dva hlavní cykly Film a dětství a Film a pohádka. V retrospektivě bude představena čínská kinematografie. Loni tuto akci navštívilo přes 120.000 filmových fanoušků.

"V těchto dnech uzavíráme program i seznam nejdůležitějších hostů a doprovodných akcí. Připravujeme katalog, který bude postupně zveřejňován na našich nových webových stránkách na adrese www.lfs.cz," uvedl. Podle Králíka se letos organizátoři více soustředí na celovečerní tvorbu - v programu se objeví takřka 240 celovečerních filmů, méně však bude snímků krátkometrážních. Mezi dalšími hosty Letní filmové školy budou například Andrej Zvjagincev a z domácích filmařů pak Věra Šimková - Plívová, Jan Schmidt, Vojtěch Jasný, Juraj Herz a Jan Švankmajer.

Případný neúspěch Unie svobody-DEU v volbách do Evropského parlamentu nebude důvodem pro odchod nejmenší vládní strany z koaličního kabinetu. Předseda US-DEU a vicepremiér Petr Mareš prohlásil, že kritériem pro setrvání jeho strany ve vládě Vladimíra Špidly (ČSSD) bylo a nadále zůstává jediné - jak dokáží unionisté prosazovat ve vládní koalici s ČSSD a KDU-ČSL svůj program. Unionisté navzdory nepříznivým prognózám věří, že tento víkend se jim podaří překonat pětiprocentní hranici hlasů a získat alespoň jeden mandát v Evropském parlamentu.

Do voleb jdou pod značkou Unie liberálních demokratů spolu s ODA, Cestou změny a Liberální reformní stranou (LiRA) v čele s Helenou Rögnerovou. "I kdyby se to nepodařilo, pak bychom zůstali součástí vládní koalice se stejnou pevností, s jakou jsme jí byli doposud. Tím kritériem je, nakolik jsme schopni prosazovat v koalici své programové priority," prohlásil Mareš. "Neumím si představit výsledek voleb, který by mohl znamenat změnu našeho postoje," dodal. Mareš se ale připraven vyvodit z neúspěchu osobní důsledky - již dříve dal najevo, že pokud by se unie do Evropského parlamentu nedostala, skončil by v čele strany a zvažovat by i další setrvání ve vládním křesle. Dva týdny po eurovolbách čeká unionisty sjezd, který rozhodne o vedení i dalším směřování.

Do Prahy přijel podpořit unionisty předseda evropských liberálů (ELDR) Werner Hoyer. Právě do tohoto klubu v EP mají unionisté v případě úspěchu namířeno. Nepříliš lichotivé předvolební vyhlídky US-DEU nechtěl Hoyer komentovat. Zdůraznil ale, že bojovat o hlasy voličů se vyplatí do poslední chvíle a dokud není odevzdán poslední hlas, není o výsledcích rozhodnuto.

Bývalý trenér československých fotbalistů Jozef Vengloš bude na mistrovství Evropy v Portugalsku opět členem expertní skupiny UEFA, která bude zkoumat nové trendy v technice i taktice. Osmašedesátiletý Slovák, který byl v roce 1976 Ježkovým asistentem u týmu mistrů Evropy, je jedním z devíti odborníků, jejichž úkolem bude zmapovat současnou úroveň evropského fotbalu.

Český hokejový útočník Libor Pivko získal v nižší zámořské soutěži AHL Calderův pohár. Ve čtvrtém utkání zvítězili hráči Milwaukee Admirals na ledě Wilkes-Barre 7:2 a celou finálovou sérii vyhráli 4:0. V týmu poraženého celku nastoupil český obránce David Kočí.

Basketbalistky Trutnova budou v příštím ročníku Evropské ligy druhým českým účastníkem prestižní soutěže vedle Brna. Po dlouhém rozhodování potvrdil šéf východočeského klubu Tomáš Hendrych, že ligové vicemistryně akceptovaly nabídku na divokou kartu, která na Česko připadla po rozšíření soutěže na jednadvacet účastníků. USK Praha, který hrál Euroligu v minulé sezoně, bude startovat v Poháru FIBA.

Triatlonistka Lenka Radová zvítězila v nedělním závodu Evropského poháru v nizozemském Zundertu. O 21 sekund za českou olympioničkou skončila domácí Wieke Hoogzaadová, o další dvě sekundy byla pomalejší čtvrtá žena z nedávného světového šampionátu Němka Joelle Franzmannová. Uspěla i druhá česká reprezentantka Lucie Zelenková, jež skončila čtvrtá.

Úlevu a spokojenost cítí český cyklista Jan Hruška po třetím místě v etapovém závodu Kolem Německa. Na konto si připsal 72 bodů do světového žebříčku, ale především hned večer po závodě mu šéf stáje Liberty Seguros Manolo Saiz telefonicky oznámil, že s ním napevno počítá do sestavy pro Tour de France. "To mě velice potěšilo, Tour je poslední z velkých závodů, který jsem ještě nejel. Už se těším a doufám, že tam nebudu jen do počtu, ale udělám nějaký slušný výsledek," hlásil radostně ČTK Hruška.

Akademie věd oznámila, že už má vysušeny všechny dokumenty a knihy, které musela zmrazit po předloňských povodních. Jde o část tiskovin dvanácti pracovišť, které voda zcela nezničila a byly zmrazeny, aby je nenapadla plíseň. Vysoušecí a dezinfikační pracoviště vybudované v pobočce knihovny akademie v Jenštejně u Prahy nyní zachraňuje tiskoviny jiných institucí, řekl na tiskové konferenci Jan Hrušák, který zastupuje akademii v meziresortní povodňové komisi. Vzhledem k tomu, že v kladenských mrazírnách zůstalo ještě kolem 80 procent zmrazených tiskovin různých institucí, budou mít v Jenštějně ještě nadlouho o práci postaráno. "Protože i jiní pomáhali nám, my nyní účtujeme za vysoušení pouze režijní náklady," uvedl Hrušák. Pracoviště v Jenštejně stálo akademii téměř 7,7 milionu korun. Nyní akademie jedná s ministerstvem obrany o záchraně jeho dokumentů.

Akademii stála likvidace škod po povodni zatím podle jejího ekonoma Jiřího Rákosníka 278 milionů korun. Nejvyšší byly náklady na opravu nemovitostí, které činily 169 milionů. Přístroje a zařízení, které bylo potřeba znovu nakoupit, přišly na 77 milionů, knihovní, archivní a sbírkové fondy 14 milionů a jiné nutné opravy na 18 milionů korun. Ze státního rozpočtu dostali akademikové 207 milionů korun, z vlastních zdrojů ušetřili 34 milionů a 37 milionů korun jim poskytl Fond solidarity Evropské unie.

Přes 150 policistů a pracovníků České obchodní inspekce (ČOI) zabavilo v pátek v největší české tržnici v Potůčkách u Karlových Varů padělané zboží za desítky milionů korun. ČTK to řekla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. Kontroloři se podle ní tentokrát zaměřili především na padělky spotřebního zboží, elektroniky, textilu a obuvi. "Zatím všechno teprve sumarizujeme, zabaveného zboží bylo totiž hodně," podotkla. Na akci, která začala 4. června v dopoledních hodinách a skončila až po půlnoci, se podílelo na 80 zástupců ze sedmi různých poboček ČOI, což je zhruba čtvrtina všech inspektorů, uvedla mluvčí. "Na tržnici v Potůčkách, která je možná největší ve střední Evropě, jsou stovky stánků, tak si dokážete představit, jak náročné to muselo být prověřit celý areál," popsala zásah Fléglová. Přesná čísla bude vědět až v úterý. "Bylo toho tolik, že se to nevešlo do skladů ČOI v Karlových Varech, a proto jsme museli část zboží odvézt na inspektorát do Plzně."

Mezi zabavenými věcmi se objevilo několik tisíc textilních výrobků, obuvi a hodinek, téměř tisíc audio a video nosičů a další zboží, které podle Fléglové představuje padělky a zneužití práv duševního vlastnictví. Zabraný textil bude poskytnut na humanitární účely, padělané oblečení dostanou dětské domovy a další sociální zařízení, uvedla mluvčí.

Páteční zátah byl přísně utajován, všichni účastníci kontrol dokonce museli odevzdat své mobilní telefony a nikdo přesně nevěděl, co se děje. Někteří teprve v noci mohli informovat vlastní rodiny, že se jim nic nestalo a že přijedou domů pozdě, uvedla Fléglová. "Kromě ministra průmyslu a obchodu a také ministra vnitra a dalších dvou lidí o akci nikdo nic nevěděl," dodala. Překvapeni byli i prodejci přímo v tržišti, kteří většinou nestačili před kontrolory své stánky zavřít a některým se nepovedlo ani utéct.

Podobnou, ale méně rozsáhlou razii provedli inspektoři v západních Čechách už ve středu, kdy společně s celníky zabavili ve dvou tržnicích na Chebsku zboží za 7,4 milionu korun.