Zprávy | Z archivu rubriky


Tři Pákistánci, kteří byli v neděli ve Varšavě zadrženi kvůli podezření z přípravy teroristického útoku, budou propuštěni na svobodu. Polská policie oznámila, že nebyla zjištěna žádná souvislost mezi těmito muži a teroristickými aktivitami. Na mapě, která byla u zadržených Pákistánců nalezena, se mimo jiné nacházel i záznam v blízkosti budovy českého velvyslanectví ve Varšavě.

Ukrajinec, který byl zadržen spolu s Pákistánci, bude rovněž propuštěn na svobodu, uvedl dále podle agentury PAP policejní mluvčí Dariusz Nowak. Policie zadržela podezřelé na hlavním nádraží ve Varšavě a v jejich bytě našla mapy, na kterých byla tužkou označena důležitá polská letiště a také další místa, mimo jiné i v blízkosti české ambasády. Jeden ze zadržených Pákistánců ale tvrdil, že na mapách si zaznamenal místa, na kterých se nacházejí úřady kompetentní k vyřízení trvalého pobytu.

Policie podle Nowaka dospěla ke stejnému závěru. "Vyznačená místa se týkají úřadů spojených s imigračními formalitami, stejně jako dokumenty v angličtině a v arabštině, které se vztahují k jejich pobytu v Polsku. Značky nebyly přesné," řekl Nowak. České velvyslanectví v pondělí raději zpřísnilo bezpečnostní opatření a na žádost české strany před ním hlídkovali policisté vyzbrojeni samopaly.

Po zadržení podezřelých Pákistánců a Ukrajince zavládl v Polsku rozruch hlavně mezi lidmi, kteří jsou odpovědní za bezpečnost. Poláci mají totiž po nedávných útocích v Madridu strach, že by se také jejich země mohla stát terčem útoku teroristů. Podobně jako Španělé i Poláci jsou významnými spojenci Američanů v tažení proti terorismu.

Podnikatel Milan Šmerda už nechce organizovat trhy v centru Prahy. Na magistrát dorazil dopis, v němž jako jednatel pořádající firmy Folk Art Production uvedl, že se rozhodl ukončit všechny smlouvy s městem, které se týkají trhů. Na dotaz ČTK to potvrdil primátorův náměstek Petr Hulinský i majitelka firmy a podnikatelova manželka Jitka Šmerdová. Šmerdovy aktivity v centru Prahy mají řadů odpůrců, jimž se nelíbí zejména to, že město na provoz trhů doplácí. O důvodech Šmerdova kroku nechtěla jeho žena hovořit. "Nechci se k tomu vyjadřovat, protože bych musela být vulgární," řekla ČTK. Nadcházející velikonoční trhy bude ještě pořádat Folk Art Production, protože nikdo jiný by je už nestihl organizovat, uvedla. Podle Hulinského je podnikatelovo rozhodnutí krokem správným směrem.

Šmerda v dopise primátoru Pavlu Bémovi podle informací ČTK napsal, že se rozhodl s okamžitou platností ukončit aktivity týkající se pořádání trhů v centru Prahy a ukončit s městem příslušné smlouvy. Vysvětlil to údajně únavou a vyčerpáním ze štvavé kampaně proti sobě a tím, že si je vědom potíží, které městu i ODS přináší spojování s jeho jménem. Šmerda je řadovým členem této strany. Šmerda označil rozhodnutí jako těžké, protože trhy na Staroměstském a Václavském náměstí prý pořádal s plným nasazením a podle svého nejlepšího svědomí. Chce tím městu umožnit to, aby vypsalo v předstihu nové výběrové řízení na organizaci trhů.

Vánoční trhy mají mnoho kritiků, patří k nim zejména někteří opoziční zastupitelé magistrátu i Prahy 1. Nelíbí se jim druhy zboží, které trhovci prodávají. Poukazují také na to, že trhy jsou pro město nevýhodné. Místo toho, aby z nich Praha měla zisk, dotuje je. Poslední trhy poznamenal pád vánočního stromu, který zranil čtyři lidi. Bém už dříve řekl, že se Šmerdou jedná o okamžitém ukončení smluv, které mají dvouletou výpovědní lhůtu. Soutěž na nového pořadatele by mohla být vypsána v létě.

Mladá fronta Dnes nedávno informovala o tom, že Šmerda má za sebou kriminální minulost a byl odsouzen celkem na 16 let. Jeho tresty byly podle deníku před několika lety zahlazeny a nyní už má čistý trestní rejstřík.

Obchodní výměna České republiky a Slovenska v loňském roce stoupla o 10,8 procenta na rekordních 183,9 miliardy korun. Český vývoz přitom převýšil slovenský dovoz o 34,5 miliardy korun, což byl nejlepší výsledek od roku 1993. Za přebytkem vzájemné obchodní výměny stál zejména vývoz strojírenských zařízení, uvedly ministerstvo průmyslu a obchodu a vládní agentura CzechTrade.

Slovenská republika je po Německu druhým největším obchodním partnerem Česka a její podíl na obchodním obratu činí 6,5 procenta. Tuzemský vývoz do SR meziročně stoupl o 12,9 procenta na 109,2 miliardy Kč. Nejvýznamnějším exportním zbožím byly osobní automobily Škoda a dále například autobusy Karosa. Slováci loni zvýšili export do Česka o 7,8 procenta na 74,7 miliardy korun. K nejvíce dováženým výrobkům ze Slovenska náležely ropné produkty, železo a ocel.

Vstup obou zemí do EU vytváří předpoklady dalšího růstu vzájemného obchodu. Češi by ale podle agentury CzechTrade neměli spát na vavřínech a měli by se připravit na růst konkurence na Slovensku, které se zaměřuje hlavně na automobilový průmysl. "Slovensko se nejen v tomto segmentu stává globálním trhem, kde z dlouhodobého pohledu nemůžeme spoléhat na geografickou a kulturní blízkost," upozornil generální ředitel CzechTrade Martin Tlapa. Podíl silničních vozidel na českém vývozu na Slovensko loni tvořil 15 procent. Škoda prodala na Slovensku 25.186 osobních a užitkových vozů a její tržní podíl činil 44 procent. Karosa loni prodala 120 kusů a byla největším dodavatelem autobusů na Slovensku. Češi dále exportovali ve větší míře kovové výrobky, elektrozařízení a elektrospotřebiče.

Celní unie mezi Českem a Slovenskem skončí po více než desetiletí vstupem do Evropské unie. Vlády obou zemí ale chtějí pokračovat i po 1. květnu 2004 v nadstandardní hospodářské spolupráci na úrovni ministerstev.

Mobilní operátor Eurotel chce v květnu uvést do provozu digitální síť CDMA, která mu umožní nabízet vysokorychlostní přístup na internet. Firma chce CDMA postupně nasazovat ve své starší analogové síti NMT, kterou provozuje od roku 1991, sdělila ČTK mluvčí Diana Dobálová.

Přípravu služby nedávno pozastavila mateřská společnost Eurotelu Český Telecom, která požadovala, aby operátor doložil efektivitu tohoto kroku. Podle některých komentářů se Telecom obával, že by služba mohla konkurovat jeho nabídce připojení na internet přes ADSL. Eurotel chce pro CDMA využít celé kmitočtové pásmo 450 MHz, které má přiděleno do roku 2011 v rámci licence od ČTÚ. O část frekvencí nedávno projevil zájem konkurenční T-Mobile, který chce nabízet stejnou službu. "Jsme přesvědčeni, že všichni mobilní operátoři musí dostat stejnou šanci. Máme zájem využít technologii CDMA, proto jednáme s ČTÚ o možnostech přidělení frekvencí," řekl mluvčí T-Mobile Jiří Hájek. Podle Dobálové by frekvence pro další operátory nestačily, protože firma chce v pásmu nabízet datové i hlasové služby. "Kapacita sítě by nedovolovala více operátorům nabízet v tomto pásmu hlasové i datové služby současně," uvedla.

Na CDMA přechází provozovatelé analogových sítí například v Rumunsku, Ruské Federaci, Bělorusku a Gruzii. Zahájení podobné migrace se v nejbližší době očekává také v pobaltských zemích. NMT přitom většinou provozoval jediný operátor v každé zemi. Naopak v zemích, kde byl provoz NMT již ukončen, nebo držiteli v nejbližší době vyprší licence, regulační orgány většinou licence znovu rozdělují. Taková situace je například v Německu, Dánsku, Norsku nebo Švédsku. O podobném postupu rozhodla nedávno Evropská konference poštovních a telekomunikačních správ (CEPT), která sdružuje příslušná ministerstva a regulační úřady.

Síť NMT v současnosti využívá téměř 40.000 zákazníků. Její modernizace si vyžádá investice v řádu stovek milionů korun. CDMA (Code Division Multiple Access) by měla umožnit připojení o rychlosti mezi 150 až 200 kbit/s, což je zhruba pětinásobek současné rychlosti pro připojení z mobilního telefonu.

Více než 46 procent občanů odmítá vyslání českých vojáků na ochranu olympijských her v Aténách, pokud by tuto akci měla financovat Česká republika. Těsná většina dotázaných také podpořila stažení našich bezpečnostních složek z Iráku. Vyplývá to z průzkumu, který pro Lidové noviny připravila agentura SC&C.

Souhlas s tím, aby vláda vyslala na letní olympijské hry specialisty z chemické roty a tuto misi také financovala, vyjádřilo 38 procent z 640 respondentů. Zhruba 16 procent oslovených neví, informuje list. Možnost, že by se čeští chemici na ochraně olympiády před teroristy podíleli, ale jejich činnost by zaplatilo Řecko, výzkum dotazovaným nenabízel.

"Myslím si, že kdybychom se ptali na to, zda máme Aténám pomoci, souhlasilo by více lidí. Jakmile se začneme ptát, zda máme pomoc zaplatit, začne situace vypadat jinak," řekla deníku socioložka Jana Hamanová. "V takovém případě se totiž nasazení armády náhle týká každého z nás," vysvětlila. Vyslání vojáků do Atén a působení policistů v Iráku podle průzkumu podpořili voliči ODS, případně KDU-ČSL. Proti byli jednoznačně komunisté. Řekové o pomoc při zajištění bezpečnosti olympijských her požádali v minulých dnech NATO. Uvítali by letouny s výstražným systémem AWACS, ale také speciální jednotkou zaměřenou na odhalování jaderných, chemických a biologických zbraní, kde mají klíčové postavení čeští experti.

Finanční skupina PPF opravdu uvažuje o koupi fotbalové Sparty. Zájem o nejúspěšnější český klub v pondělí nezávisle na sobě ČTK potvrdili prezident Sparty Vlastimil Košťál i tiskový mluvčí PPF Ivan Lackovič.

Největší česká finanční skupina, spravující majetek za zhruba 170 miliard korun, není ve fotbale žádným nováčkem. V letech 1993 až 1997 totiž vlastnila Slavii a v té době sklízeli červenobílí největší úspěchy v poválečné historii. V roce 1996 vyhráli ligu a postoupili do semifinále Poháru UEFA. O rok později však svůj podíl prodala britské investiční společnosti ENIC v přepočtu za 120 milionů korun s tím, že chce zmenšit své strategické portfolio. Fotbalovou scénu však tak docela neopustila. Jeden ze spoluzakladatelů PPF a současný předseda dozorčí rady Štěpán Popovič je zároveň prezidentem FK Teplice. Od loňského prosince má PPF také většinu v televizi Nova, která má vysílací práva na fotbalovou ligu. Vedle toho vlastní například Českou pojišťovnu, Home Credit, nebo eBanku, je aktivní i na Slovensku a v Rusku a připravuje další zahraniční expanzi. Mluvčí PPF Ivan Lackovič řekl ČTK, že skupina PPF vstup do Sparty v současné době analyzuje jako investiční příležitost a nechce ho jakkoli komentovat. "Vše je zatím pouze v počáteční fázi úvah, ale o této možnosti přemýšlíme," připustil Lackovič.

Prezident Sparty Vlastimil Košťál byl sdílnější. ČTK řekl, že s PPF již jednal, a prodej klubu, jehož vlastníkem je německý podnikatel Axel Diekmann, nevyloučil. "V tržním prostředí je všechno na prodej. Každý obchod je závislý na nabídce a poptávce," řekl Košťál. Na adresu zájemce o Spartu nešetřil chválou. "V České republice není lepší firma a kdyby se Sparta vrátila do českých rukou, tak by to byl jistě sympatický rys," řekl ČTK. V odpoledne vydaném prohlášení klubu pak šel ještě dál: "PPF je společnost, která může dát fotbalovému klubu v budoucnu nové možnosti rozvoje v evropském měřítku."

Košťál potvrdil informace o zájmu PPF, jež přinesl pondělní Týden. Ohradil se však proti některým nepřesnostem. "Vydavatelství Vltava-Labe-Press nemá finanční problémy, naopak je stabilizovaným subjektem. Navíc není majitelem Sparty, tím je pan Diekmann jako soukromá osoba," odmítl Košťál spekulace Týdne, že by prodej Sparty měl pokrýt finanční ztráty vydavatelství ovládajícího většinu regionálního tisku.

Sparta je nejbohatším českým klubem s rozpočtem kolem 300 milionů korun ročně. Přesto se neobejde bez každoročního prodeje špičkových hráčů do zahraničí. Podle Týdne loni utržila 526 milionů korun, ale její hospodaření skončilo ztrátou 24 milionů korun.

Vstup PPF do letenského klubu by mohl mít podle odborníků výrazný dopad na celý český fotbal. "Je to součást velkého projektu, jehož cílem je zásadně změnit poměry v českém fotbale a konečně z něj udělat hodnotný produkt," řekl ČTK jeden z předních fotbalových funkcionářů, který si nepřál být jmenován. Vlivná skupina podnikatelů už delší dobu usiluje o to, aby liga fungovala nezávisle na fotbalovém svazu.