Zprávy | Z archivu rubriky


První volby do Evropského parlamentu v České republice znamenaly zdrcující porážku pro největší a nejmenší stranu vládní koalice. ČSSD skončila až pátá se ziskem jen dvou mandátů z 24 určených českým poslancům. US-DEU europoslance mít nebude. Volby podle očekávání vyhrála ODS se ziskem devíti křesel a velkým náskokem před KSČM, která obsadí šest míst. Na třetí místo se dostalo Sdružení nezávislých s Evropskými demokraty se třemi mandáty; čtvrtá skončila KDU-ČSL, která stejně jako politické hnutí Nezávislí získala také dvě křesla. K volbám přišlo jen 28 procent oprávněných voličů.

V Praze v eurovolbách zvítězila opoziční ODS. V tradiční baště pravice získala skoro 35 procent hlasů. Druhé skončilo Sdružení nezávislých s Evropskými demokraty (SNK-ED), volilo je 19 procent lidí. Následují komunisté. Až čtvrtí, podobně jako jinde s výraznou ztrátou hlasů, je vládní ČSSD. V hlavním městě uspěli ještě Nezávislí (NEZ) a koaliční KDU-ČSL. Do volebních místností přišlo v české metropoli 34,61 procenta voličů, což je o 25,36 procenta hlasů méně než před dvěma roky při volbách do sněmovny.

Průměrný věk nových poslanců Evropského parlamentu zvolených v České republice je 49 let. Nejmladším europoslancem se stal pětatřicetiletý ředitel gymnázia Tomáš Zatloukal (SNK-ED), naopak nejstarším je senátor za ČSSD Richard Falbr, který v září oslaví 64. narozeniny. Ze 24 poslanců je pět žen. Z pohledu zaměstnání převažují mezi úspěšnými kandidáty politici - mandát získalo devět současných poslanců a čtyři senátoři. Tři europoslanci vzešli z nižších pater české politiky - uspěli dva primátoři statutárních měst (Hradce Králové a Brna) a hejtman Olomouckého kraje. Dále se prosadili tři pedagogové, dva kandidáti z diplomatické sféry, dva novináři a na komunistické kandidátce jedna politická pracovnice.

Za nedůstojnou "teatrální hříčku", která se ve slušné společnosti nedělá, považuje prezident Václav Klaus načasování demise ministra spravedlnosti Karla Čermáka. Ministr, který jako nestraník hájil v kabinetu barvy ČSSD, oznámil rezignaci v sobotu krátce po skončení voleb do Evropského parlamentu. Prezident označil takový postup za evidentní kalkul, který by od Čermáka nečekal. "Trochu mě mrzí, že pan ministr spravedlnosti byl ochoten tuto teatrální hříčku sehrát. To jsem při jeho věku a serióznosti neočekával. Považuji to za špatné a nedůstojné," řekl dnes Klaus novinářům. S podobným postupem se jako prezident republiky nechce smířit. "Vyhlášení demise bylo provedeno minutu po uzavření volebních uren a volebních místností. To je tak evidentní kalkul, který se ve slušné společnosti nedělá. Jsem z toho velmi smuten," dodal prezident. "Já na teatrální hříčky nejsem zvyklý. Jsem zvyklý na loajalitu a slušné chování," řekl dnes Čermák novinářům. Dodal, že jeho rozhodnutí bylo uvážené. O rezignaci mluvil s premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD) sice již před 14 dny, své rozhodnutí ale neplánoval oznámit tuto sobotu. "Nevím, odkud se informace v médiích objevila," prohlásil odcházející ministr. Čermák se rozhodl odstoupit kvůli tomu, že vláda vezme soudcům od příštího roku 13. a 14. platy. Odstupující ministr tento krok vnímá jako útok na soudní moc. Spolu se Špidlou svoji demisi oficiálně oznámil. Klaus netuší, koho mu premiér doporučí jako nového člena své vlády. Jako o možných Čermákových nástupcích se hovoří o bývalém šéfovi tohoto resortu Jaroslavu Burešovi, poslanci Zdeňku Koudelkovi nebo nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové. Ta však už řekla, že by takovou nabídku odmítla.