Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokraté z celého státu oslavili 124. výročí založení své strany na poutním místě českých vlastenců - hoře Říp. Na vrcholu, jehož okolí podle bájí vybral pro svůj národ praotec Čech, slíbil předseda ČSSD Vladimír Špidla sociální stát a neměnnost výsledků druhé světové války. ČSSD se podle něj hlásí k programu Evropské unie, podle něhož do roku 2010 každý, kdo bude chtít pracovat, práci v krátké době dostane. Ujistil také, že jeho strana, bude- li vládnout, nepřipustí reformní experimenty pravice na úkor nejstarší generace. ČSSD na Řípu rovněž rozdávala volební program s novým heslem Člověk na prvním místě.

Za výsledek druhé světové války, s nímž už nelze hýbat, považují špičky ČSSD Benešovy dekrety. Konfiskace majetku sudetských Němců byla podle nich v Československu stejně jako v dalších zemích posvěcena vítěznými mocnostmi. O odškodnění některých sudetských Němců se podle vicepremiéra Pavla Rychetského dá mluvit, ale až po volbách. Předseda ČSSD Vladimír Špidla odmítl soudit ty, kdo rozhodovali o poválečném uspořádání Evropy, a tudíž i o dekretech diskutovat. O odsunu Němců rozhodli podle něj vítězné mocnosti proto, že německé menšiny ve střední Evropě byly příčinou nestability vedoucí k válce. Za nepochybné považuje, že se německá menšina podílela na zničení předválečného Československa. I ona však byla svým způsobem v této věci obětí nacismu. Nacismus nese odpovědnost podle Špidlova výkladu i za poválečné zločiny, jichž se někteří Češi na německé menšině dopustili. Těmto jednotlivým excesům poválečná česká reprezentace nemohla podle něj zabránit, protože neměla k dispozici potřebné nástroje jako například policii či armádu.

Dlouho utajovaný volební program sociální demokracie, který byl k dispozici na demonstraci vládní strany na hoře Říp, slibuje formou otázek a odpovědí něco každé generaci. V asi třicetistránkové brožuře se na jedné straně ptá jeden ze členů rozvětvené rodiny a na protější straně mu sociální demokracie odpovídá. Například třiačtyřicetileté matce Janě, která chce, aby se moc nezdražovalo, sociální demokraté odpovídají, že nedopustí nekontrolovanou inflaci. Podporu státu zaměří na rodiny s dětmi, nepřipustí daňové a jiné experimenty. Její dceru Evu, která by si přála pro sebe a svou rodinu byt, ČSSD ujišťuje, že bude podporovat bytovou výstavbu, přijde s novými projekty nízkoúročených půjček a hypoték. Sociální demokraté slibují, že prosadí plošné přídavky na děti a 200 tisíc nových pracovních míst v příštích čtyřech letech.

Česká strana sociálně demokratická zavázala své členy v souvislosti s debatami o poválečných dekretech prezidenta Edvarda Beneše k "obraně národních zájmů". Těmi se podle předsedy strany Vladimíra Špidly myslí poválečné uspořádání Evropy a z něj vycházející majetkové poměry. Špidla uvedl, že sociální demokraté se znepokojením sledují snahu některých sil otevřít debatu o výsledcích druhé světové války. "ČSSD nepřipustí jakékoli zpochybňování stávajících majetkových poměrů. Česká republika se nesmí stát slabým článkem poválečného uspořádání Evropy. Výsledky druhé světové války jsou pro nás nezpochybnitelné a nedotknutelné," dodal Špidla.

Proti poválečným Benešovým dekretům, které včlenily do českého právního řádu rozhodnutí vítězných mocností v Postupimi o postavení Němců a Maďarů v Československu, se v poslední době zvedla vlna odporu mezi některými německými, rakouskými a maďarskými politiky. Tvrdí, že by je měla ČR zrušit před vstupem do Evropské unie. Sudetoněmecká lobby prosadila opakované jednání o dekretech v Evropském parlamentě. Ministerstvo zahraničí již připravilo právní expertizu dekretů a odeslalo ji do Bruselu. Podle ministra Kavana připravuje ještě rozšířenou verzi, na níž by se podíleli také přední čeští historikové.

Maskotem sociálních demokratů pro letošní sněmovní volby bude rozesmáté blonďaté dítě v tričku s růží. Obrázek Socánka, který je podle předsedy strany Vladimíra Špidly čistě náhodou podobný volebnímu manažerovi Karlu Kobesovi, představilo novinářům vedení strany na tiskové konferenci.